přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. ledna 2022, 13:45

Vrcholy nadcházející halové sezóny

Jsme na prahu letošní halové sezóny. Jaké budou její domácí i zahraniční vrcholy?

Domácí šampionáty v plném rozsahu

V průběhu února a začátku března by se měly uskutečnit všechna čtyři halová mistrovství České republiky. Jako první se v pražské Stromovce utkají v polovině února vícebojaři všech kategorií a o tomto závodním víkendu změří své síly také chodci, a to nově i za účasti dospělých. O týden později hostí Ostrava MČR juniorů a dorostu. Na sklonku měsíce se pak série republikových šampionátů vrací do Prahy, kde bude závodit žactvo. Halové mistrovství ČR mužů a žen se pak uskuteční v trochu pozdějším termínu, než jsme zvyklí, a to o prvním březnovém víkendu. Důvodem je hlavně pozdější termín následného halového mistrovství světa v Bělehradě.

Termíny konání halových MČR

11. – 13. února – HMČR ve vícebojích všech kategorií + HMČR v chůzi všech kategorií (Praha)

19. – 20. února – HMČR juniorů a dorostu (Ostrava)

26. – 27. února – HMČR žactva (Praha)

5. – 6. března – HMČR mužů a žen (Ostrava)

Mítinky pod hlavičkou Světové atletiky

Hned několik mítinku na našem území se může pyšnit tím, že spadají do seriálu World Indoor Tour, jenž probíhá pod záštitou World Athletics.

Již pošesté v řadě proběhne v ostravské atletické hale mezinárodní mítink Czech Indoor Gala. Jeho letošní ročník je na programu ve čtvrtek 3. února a také letos spadá do kategorie Silver. Nově se mohou pyšnit posunem to stříbrného patra WIT také Hvězdy v Nehvizdech. Jejich pátý ročník proběhne ještě o několik dní dříve, konkrétně v neděli 30. ledna a bude téměř navazovat na bronzový závod WIT Kladno Indoor, jemuž patří v termínové listině datum 27. ledna.

Vůbec poprvé by mělo být do kategorie Bronze zařazeno také Hustopečské skákání. Tradičně silná výškařská konkurence se sejde na jihu Moravy 5. února. Následně by měla mít možnost se přesunout do Třince k Beskydské laťce, která se má konat 8. února.

Ve výčtu domácích vrcholů pak nesmíme zapomenout na jeden z nejtradičnějších halových závodů u nás, a tím je Jablonecká hala. Už její 49. ročník je naplánován na sobotu 22. ledna a měl by vlastně otevřít sérii mezinárodních mítinků na našem území.

Mezinárodní mítinky v České republice

22. ledna – Jablonecká hala

27. ledna – Kladno Indoor

30. ledna – Hvězdy v Nehvizdech

3. února – Czech Indoor Gala (Ostrava)

5. února – Hustopečské skákání

8. února – Beskydská laťka (Třinec)

Mezinárodní halové vrcholy

Globálním vrcholem letošní halové sezóny je beze sporu HMS v Bělehradě, kam se velká mezinárodní akce vrací po pěti letech. V roce 2017 se zde konalo pro české barvy velmi úspěšně halové mistrovství Evropy. Tentokrát se v srbské metropoli sejde světová konkurence, která si to rozdá o medaile a tituly v termínu 18. – 20. března.

Seriál World Indoor Tour nejvyšší kategorie Gold čítá dohromady sedm mítinků a jeho vítězové získají kromě zajímavých price money také divokou kartu pro start právě na HMS v Bělehradě.

Zlaté mítinky WIT

28. ledna – Karlsruhe (Německo)

29. ledna – Millrose Games (USA)

6. února – New Balance Indoor (USA)

17. února – Lievin (Francie)

19. února – Birmingham (Velká Británie)

22. února – Toruň (Polsko)

2. března – Madrid (Španělsko)

Novinkou v halovém atletickém kalendáři je pak klání Dynamic New Athletics (DNA), které se uskuteční 5. února ve skotském Glasgowě. Mělo by se jednat o soutěž nového formátu na podobné bázi, jako tomu bylo při Evropských hrách v Minsku 2019.

Petr Jelínek

Vytisknout