přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. září 2016, 10:46

Vrchaři se utkají se světovou elitou

Bulharská Sapareva Banya bude dějištěm 32. mistrovství světa v běhu do vrchu. Na startu nebudou chybět ani čeští reprezentanti, kteří by si rádi navázali na úspěšná vystoupení z dvou předešlých šampionátů.

Do mistrovských bojů by mělo zasáhnout celkem sedmnáct našich nadějí a česká atletika by měla mít obsazení ve všech čtyřech kategoriích. Největší medailovou nadějí je obhájkyně loňského stříbra v závodě juniorek a letošní mistryně Evropy Michaela Stránská. O pěkný výsledek by se však mohli postarat i další členové výpravy. „Nejvíce si samozřejmě slibujeme od Míši Stránské, u které doufáme, že přiveze jednu z medailí. Silná budou i družstva juniorek a žen a osobně věřím i Pavle Schorné a Janovi Janů. Trošku nás mrzí oslabení mužského týmu o Ondreje Fejfara a Roberta Krupičku, přesto věřím v úspěšné vystoupení českého týmu. Co se týká soutěží družstev, doufáme, že juniorky skončí do čtvrtého místa a ženy by mohly být v elitní pětce, to by byl skvělý úspěch“ řekl Jindřich Linhart, reprezentační trenér pro běhy do vrchu.

Tým juniorek se bude opírat zejména o Michaelu Stránskou, kterou doplní vítězka letošního Světového poháru dorostu v Jánských Lázních Barbora Havlíčková, členka loňského vítězného juniorského týmu Kateřina Divišová a také Barbora Stýblová. Tým juniorů bude reprezentovat trojice Marek Chrascina, Viktor Šinágl a Antonín Palán.

Leaderem české ženské sestavy bude Pavla Schorná-Matyášová, která loni vybojovala na MS v běhu do vrchu sedmé místo. Podpoří ji Petra Nováková, běžkyně na lyžích, která ovšem obsadila při závodě světového poháru v Telfes čtvrté místo. Svou kvalitu má jistě i osmá žena letošního ME v běhu do vrchu Lucie Maršánová a čtvrtou do party bude zkušená běžkyně Monika Preibischová.

Mužská sestava je dokonce šestičlenná. Z individuálního hlediska je největší nadějí Jan Janů, šestý muž letošního mistrovství Evropy v běhu do vrchu, který na loňském světovém šampionátu skončil jen těsně za elitní desítkou. Spolu s ním budou usilovat o co nejlepší výsledek Martin Kučera, Lukáš Kučera, Dominik Sádlo, Jan Havlíček a Jáchym Kovář.

Poslední dva šampionáty vždy s cenným kovem

Pokud by Michaela Stránská vybojovala medaili v Bulharsku, byl by to pro ni třetí cenný kov z mistrovství světa v řadě. Ten první získala před dvěma lety v Casette di Massa, kde si doběhla pro bronz. Tehdy ji svým výkonem podpořila devátá Carmen Idris Beshirová a juniorky vystoupaly v soutěži týmů na bronzový stupínek. Individuálně se dařilo i Dominiku Sádlovi mezi juniorky, který si odvezl osmé místo. Elitní desítku v závodě žen uzavírala Pavla Schorná-Matyášová.

V loňském roce si Michaela Stránská ještě o příčku polepšila, když se v britském Betws-y-Coed radovala ze stříbra. Skvěle si vedla i Tereza Korvasová, která skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a juniorky soutěž družstev ovládly. Své umístění směrem nahoru posunula oproti předešlému šampionátu i Pavla Schorná-Matyášová, a to o tři příčky, když doběhla sedmá. Nejlepšího mužského umístění dosáhl Jan Janů. Pardubický běžec obsadil ve světové konkurenci jedenácté místo. 

Petr Jelínek, foto: A. Stránský

Vytisknout