přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. května 2014, 15:23

Víceboje: fakta a čísla

Mistrovství ČR ve vícebojích se stejně jako předloni dělí na dvě části, v Tématu týdne se tak věnujeme dospělým a juniorským kategoriím, které se o republikové tituly a medaile perou o tomto víkendu na pražské Slavii.

Vznik a pořadatelé

Jako u řady dalších se vznik šampionátu ve vícebojích váže na konec šedesátých let a založení české části federálního svazu v roce 1969. Počet 45 zatím uskutečněných mistrovství České republiky platí pro dospělé, junioři mají za sebou kvůli proměně kategorií zatím 24 ročníků (od roku 1990).

Co do pořadatelství hraje prim Praha, mezi dospělými 21krát, v juniorech 10x. Nejzdatnější sekundant je v obou případech Stará Boleslav, kam se šampionát pravidelně vrací po rekonstrukci slavného areálu v Houštce – vloni už to bylo po šesté. Mezi muži a ženami následuje historicky Ostrava jako pětinásobný organizátor, obě kategorie hostila Olomouc třikrát a Třinec dvakrát, podobně Jablonec (ale pouze dospělé). Alespoň jednou zavítalo MČR do těchto měst: Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Mladá Boleslav, Otrokovice, Tábor.

Tituly a medaile

Nejčastějším šampionem je Martin Machura, jenž si pro nejcennější kov došel šestkrát, nejúspěšnější žena, Marcela Koblasová, má o jedno zlato méně. V obou případech se asi hned tak nedočkáme otřesu jejich pozic, vždyť za nimi následují rovněž už bývalí atleti: se čtyřmi tituly Kamil Damašek a Kateřina Nekolná, třikrát stáli nejvýše Věroslav Valenta a Michaela Hejnová.

Až mezi početnou skupinou dvojnásobných šampionů najdeme některé aktivní, třeba loňské šampiony Kateřinu Cachovou a Marka Lukáše, dále jsou tu (v abecedním pořadí) desetibojaři Pavel Baar, Josef Karas, Aleš Pastrňák, Jan Poděbradský, Jan Vyškovský a sedmibojařky Šárka Beránková, Jiřina Borešová, Jana Klečková, Eliška Klučinová Michaela Mohaplová, Vanda Nováková a Dagmar Urbánková.

Co do sbírky cenných kovů je bez ohledu na jejich hodnotu nejpilnější střadatelkou Jana Klečková s osmi exempláři, zatímco Martin Machura přidal ke svým zlatým „pouze“ jednu jiné hodnoty – celkově tedy sedmou medaili. I zde platí, že se na dvojici nejúspěšnějších sotva někdo v dohledné době dotáhne, v pořadí následují rovněž bývalí vícebojaři Kamil Damašek, Kateřina Nekolná a Martina Blažková s půltuctem umístění na bedně. Pětkrát stáli na jednom ze stupínků Marcela Koblasová, Dana Jandová, Aleš Pastrňák, Pavel Baar, Jiří Knajp a Milan Kohout, o jednou méně pak Borešová, Korešová, Mohaplová, M. Hejnová, Otáhalová, Šebelková, Matoušek, Poděbradský.

Rekordmani a top 10

Rekordmany mistrovství jsou Věroslav Valenta s 8289 a Zuzana Lajbnerová s 6167 body, v juniorských kategoriích Adam Sebastian Helcelet (7579) a Michaela Hejnová (5850). Valenta i Lajbnerová vytvořili své výkony na konci osmdesátých let (1988 a 87), Hejnová v roce 1999, nejmladší je Helceletův počin starý čtyři léta. V top desítce mužů najdeme nejvíce výkonů z 90. let – pět, polovina desetibojařských výkonů je také lepších než hranice osmi tisíc bodů. Ženské elitě zase dominují výsledky z ročníků s dvojkou na začátku – je jich hned šest –, přičemž sedmibojařskou metu 6000 zdolaly pouze tři. Ke vstupu do „top 10“ je nyní potřeba 7801 a 5686 bodů.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout