přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. června 2018, 15:17

Vícebojařská špička po roce na Kladně

Na kladenském stadionu Sletiště se o nadcházejícím víkendu uskuteční mistrovství České republiky ve vícebojích. Bude se bojovat nejen o medaile, ale také o splnění nominačních požadavků pro start na mistrovství Evropy v Berlíně.

Závod mužů slibuje velmi zajímavou podívanou. Na startu bude například Jan Doležal. Ten má zatím ve své mistrovské sbírce stříbro z MČR v roce 2016. Svěřenec trenéra Ludvíka Svobody má za sebou skvělou halovou sezónu, ve které si vylepšil sedmibojařský osobák nad šest tisíc a završil ji devátým místem na HMS v Birminghamu. Velmi solidně začal i pod otevřeným nebem. Na prestižním mítinku v Götzisu si vylepšil osobní maximum v desetiboji na 7878 bodů a vyhověl tak výkonnostním požadavkům pro ME v Berlíně, a to ho ještě zradily jeho oblíbené vrhačské disciplíny. Jeho cíl směrem k MČR je jasný. „Na republiku se moc těším. Budu závodit s čistou hlavou a věřím, že nebudu tolik svázaný kvůli limitu jako v Götzisu. Poslední týden byl náročný, ale podařilo se nám zlepšit rychlostní formu, tak doufám, že ji dokážu prodat. Rád bych také napravil pokažené vrhy. Součtem se nechám překvapit, ale jednoznačně myslím na osm tisíc,“ sdělil.

Na stejnou metu jistě pomýšlí i Adam Sebastian Helcelet. Prvotním cílem pro něj bude pokoření nominačního standardu 7850 bodů. Naše dlouholetá desetibojařská jednička prožila velké zklamání v Götzisu, kde při slušně rozjetém závodě nedokázal Adam zdolat svou základní výšku ve skoku o tyči a tím ztratil veškeré naděje na dobrý výsledek v rakouském horském městečku. Na druhý pokus by si jistě rád v poklidu zajistil účast v Berlíně. "Po Götzisu jsem léčil achilovku, takže jsem toho moc nenatrénoval, ale důležité je, že jsem zatím v v nejlepší kondici, v jaké jsem v letošním závodním období byl, takže to bude dobré. Uvidíme, co z toho bude za výkon. Důležité je pro překonání limitu na Berlín," uvedl. 

Hodnotu 7850 bodů má ve svém hledáčku také čtyřnásobný mistr republiky v desetiboji Marek Lukáš. Naposledy se z titulu radoval v roce 2016. Helceletův tréninkový kolega zahájil v Götzisu bodovým ziskem 7690 bodů, což rozhodně nebyl výkon, se kterým by byl spokojen. Chuť si chce spravit právě v Kladně. První mistrovství desetiboj v mužské kategorii čeká dvojnásobného juniorského šampiona a účastníka loňského MEJ v Grossetu Ondřeje Kopeckého. Nechybí ani loňský mistr republiky Tomáš Pulíček.

V ženském mistrovském závodě se dá očekávat při neúčasti naší elitní dvojice Eliška Klučinová a Kateřina Cachová vyrovnaný souboj o pódiová umístění. Chybí také loňská bronzová medailistka Jana Novotná. Nejlepší letošní výkon z přihlášených má Kateřina Dvořáková, která si na konci dubna ve Florencii vylepšila osobní rekord na 5564 bodů. Účastnice loňského mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti si letos také zaběhla skvělý osobák na překážkách a na Kladno se moc těší. „Cítím se velmi dobře. Ráda bych zaběhla rychlé překážky a věřím i v nějaký ten osobák. Myslím, že mám teď dobrou rychlostní formu a v tréninku jsem si dala i koulařský osobák, tak se na závod moc těším. Kladno mám ráda, protože jsem tam začínala s atletikou. Je to tak trochu srdcová záležitost,“ uvedla.

Nic zadarmo jí ovšem nebude chtít dát juniorka Anna Kerbachová. Svěřenkyně trenéra Františka Ptáčníka skončila loni čtvrtá v dosud platném osobním rekordu 5527 bodů. Při nedávném MČR ve vícebojích mládežnických kategorií vybojovala stříbro a součtem 5468 bodů si zajistila účast na mistroství světa juniorů v Tampere. V Kolíně se jí ovšem hrubě nepovedly vrhačské disciplíny a kromě mistrovské medaile pomýšlí i na nový osobní rekord. Ve svou první medaili na vícebojařském MČR v seniorské kategorii doufá Barbora Zatloukalová, která nás loni též reprezentovala na ME do 22 let v Bydhošti.

Českým desetibojařům by měli pomoct také kvalitní konkurenti ze zahraničí v čele s Brazilcem Luizem Albertem de Araújem. Bronzový medailista z Panamerických her v Torontu 2015 a dvojnásobný jihoamerický šampion se může chlubit osobním rekordem 8315 bodů. Na olympijských hrách v Riu de Janeiru obsadil desáté místo. Velmi solidními borci jsou i Britové John Lane (PB 7965) a Ben Gregory (PB 7882) či šestý muž z HME v Bělehradě Darko Pešič z Černé Hory.

Hned trojice zahraničních závodnic, které budou letos startovat v Kladně, se může pyšnit osobákem přes 6000 bodů. Právě loni na Sletišti dokázala Marthe Koalová vylepšit národní rekord Burkiny Faso na 6230 bodů. Africká mistryně z roku 2016 bude jednou z hlavních favoritek. Podobně na tom je i Lucia Vadlejch. Její slovenský národní rekord 6103 bodů je také z loňského Kladna. Šestitisícovou hranici pokořila i letos v Götzisu. Třetí do party je bronzová z Panamerických her 2015 a dvojnásobná jihoamerická mistryně Brazilka Vanessa Chefer Spinolová (PB 6188).

Celý program mistrovství ČR ve vícebojích mužů a žen odstartuje na kladenském stadionu Sletiště v sobotu 16.6. v 10:50 slavnostním zahájením a vyvrcholí druhý den v 17:30 medailovým ceremoniálem.

Petr Jelínek

Vytisknout