přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

7. února 2019, 12:41

Vícebojařská elita změří síly ve Stromovce

O nadcházejícím víkendu odstartuje v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce série domácích republikových šampionátů. Tím prvním je halové mistrovství ČR ve vícebojích. Nebude se bojovat jen o mistrovské medaile, ale také o pokoření nominačních požadavků pro start na HME v Glasgow.

V mužském závodě bude obhajovat loňský titul Jan Doležal, který si minulou sezónu dokráčel pro zlatou medaili v novém osobním rekordu 6021 bodů. K tomu má ve své sbírce ještě bronz z roku 2015. Skvělou formu si pak přenesl i do letní sezóny, když na mistrovství Evropy v Berlíně vybojoval osmé místo. Letos absolvoval zatím jeden sedmiboj. Na vícebojařském mezistátním utkání v Cardiffu obsadil čtvrté místo se součtem 5739. Pokud chce pomýšlet na účast v Glasgow, bude muset posbíral o poznání výraznější bodový zisk. „Před víkendem se cítím v poměrně slušné formě. Na posledních trénincích jsem sice měl problém s technikou, ale věřím, že to na republice zvládnu. Do závodu půjdu s čistou hlavou a uvidíme, co z toho vzejde,“ nechal se slyšet.

Na startu bude i jeho tréninkový kolega Jiří Sýkora. Ten měl oproti svému parťákovi o poznání smolnější loňskou sezónu. Od svého triumfu na mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti, které se konalo v červenci 2017 neabsolvoval jediný víceboj. V podstatě celý rok 2018 promarodil. Nyní se však cítí v dobré formě a věří, že ji prodá právě na domácím mistrovství. Zatím má z tohoto šampionátu jedno stříbro ze sezóny 2017. „Cítím se dost dobře. Do víceboje půjdu s jasným cílem, a to je pokoření šestitisícové hranice,“ sdělil své ambice.

Nechybí ani stálice českého víceboje Marek Lukáš. Muž, který je s šesti mistrovskými medailemi historicky druhým nejúspěšnějším závodníkem v rámci halového MČR ve vícebojích. Svůj jediný titul získal v roce 2014, ale za posledních šest let nechyběl ani jednou na stupních vítězů. Loni byl bronzový. Také on letos už závodil na vícebojařském mezistátku, kde se mu ovšem nedařilo dle jeho představ. Na národním mistrovství však zazávodit umí, což dokázal v minulosti již mnohokrát. Černým koněm soutěže by pak mohl být juniorský mistr z roku 2017 Ondřej Kopecký. Otazník visí nad účastí Adama Sebastiana Helceleta, který na přelomu týdne prošel virózou a o tom, zda bude na MČR startovat, se rozhodne v pátek.

Hlavní favoritkou závodu žen bude Eliška Klučinová. Svěřenkyně trenéra Františka Ptáčníka je trojnásobnou halovou mistryní. V loňském roce kralovala v novém rekordu šampionátu 4663 bodů a skvělou halovou sezónu završila čtvrtým místem na HMS v Birminghamu. Kromě titulů z let 2011, 2013 a 2018 má doma ještě dvě stříbra ze sezón 2008 a 2010. Patří tak mezi historicky nejúspěšnější účastnice HMČR. Letošní rok odstartovala druhým místem na mezistátním utkání v Cardiffu, kde posbírala 4255 bodů. K účasti na HME však bude muset stejně jako Doležal ještě nějaké body přidat. „Letošní sezóna je zvláštní. Minulý víkend jsem se cítila už lépe, ale teď jsem trošku marodila, tak nevím, co od sebe můžu čekat. Samozřejmě bych se ráda nominovala na halové mistrovství Evropy,“ uvedla.

Na stupně vítězů pomýšlí jistě Kateřina Dvořáková, která se nachází v dobré formě. Na mezistátním utkání si posunula hodnotu osobního rekordu na 4081 bodů. Může tak oprávněně pomýšlet na vylepšení svého loňského bronzu. Nový osobák si na mezistátku poskládala také její sestra Barbora Dvořáková. Také ona bude mít medailové ambice. Podobně je na tom také loňská sedmibojařská mistryně Barbora Zatloukalová. Můžeme se tak těšit na napínavý souboj o cenné kovy.

Halové MČR ve vícebojích odstartuje již v pátek 8. února v hale Otakara Jandery v Praze a bude probíhat až do neděle 10. února, kdy budeme v podvečerních hodinách znát všechny medailisty.

Petr Jelínek

Vytisknout