přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. května 2013, 10:23

Veteráni si dělili vládu nad Evropou

Jednotlivé závody hostily kromě Úpice přilehlé obce regionu Jestřebích hor: Radvanice, Malé Svatoňovice a Havlovice.  Pátek patřil závodu na 10 km chůze v Radvanicích. Zde se blýskla Lenka Borovičková, pražská závodnice, závodící za Nové Město nad Metují. Čas 57:24 stačil na druhé místo v kategorii 40-45 let. Na 3. místě v kategorii 45-50 skončila Anna Málková z Vyškova časem 1:02:58.

Perfektní výkon pak předvedl Vladimír Kánský z Prahy. Kategorii 70-74 zcela ovládl časem 1:00:49. Svého soupeře Alexandra Sartakova z Ruska za sebou přitom nechal o pouhé 4 vteřiny. Vladimír je matadorem běžecké a chodecké rodiny. Jeho dcerou je Karolína Jeníková, běžkyně, která poslední dobou také zkouší chůzi a můžeme ji vidět každý týden na ČT v magazínu Tempo. Její dcera Petra pak sbírá vavříny jako chodkyně. Dodejme, že druhý v kategorii 85+ skončil Alois Balcařík.

Kvalitními výkony byla nabitá i běžecká desítka, která se konala v Úpici. Celkovou vítězkou se stala čtyřicátnice Ivana Sekyrová, která trať urazila v čase 36:35. Druhá byla Táňa Metelková. V kategorii 35-39 doběhla na pěkném třetím místě domácí Renata Hájková. Na nestárnoucí, taktéž domácí Blanku Paulů čekalo v kategorii 55-59 třetí místo.

Muži vybojovali pro Českou republiku třikrát třetí místo, a sice Jindřich Král v kategorii 35-39, Pavel Kratochvíl v kategorii 50-54 a Jaroslav Málek v kategorii 65-69. Nejstarší Čech Jiří Soukup, který byl čestným účastníkem a na zahájení pronesl slavnostní slib, doběhl druhý v kategorii 85+. Jediným, kdo jej o předběhl o téměř 10 minut, byl vůbec nejstarší účastník šmpionátu, Izraelec Semion Simkin, narozený v roce 1924! Na zdolání desetikilometrové trati potřeboval 1 hodinu, 14 minut a 24 sekund.

Sobotní dopoledne patřilo v Malých Svatoňovicích krosu, který se dle slov všech účastníků líbil nejvíce. Trať se běžela štafetovým způsobem na 3x4 km a 3x2 km. Perfektního výsledku dosáhla česká štafeta ve složení Táňa Metelková, Kateřina Doubková a Ivana Sekyrová, které vybojovaly první místo. Všechny z nich přitom v pátek běžely i desítku (Doubková byla na desítce čtvrtá). Ivana Sekyrová přitom zvládla neuvěřitelný double za jediný den, když po závodě sedla do auta a jela do Karlových Varů, kde se stala na půlmaratonské trati nejlepší českou závodnicí.

Za zmínku stojí taktéž první příčka našich výborných veteránek v kategorii 65+. Štafetu tvořily Eva Cupalová, Dana Ellingerová a Miloslava Ročňáková. Stříbrnou medaili získala i štafeta nejmladších veteránek ve složení Mikulecká, Šimůnková a Hájková.

Zářili i nejmladší veteráni ve složení Jiří Brychta, Tomáš Blaha a Jiří Žák, který jinak věkově patří o kategorii výše. První místo patřilo i štafetě mužů 70-74 ve složení Jaroslav Čech, Václav Seibl a kardiolog Jan Pirk.

V neděli v 9 hodin odstartoval v Úpici půlmaraton, který se běžel i  jako veřejný závod pro kategorii do 35 let. Celkovým vítězem se stal domácí Petr Pechek, který závod pojal jako přípravu před půlmaratonem v Českých Budějovicích. „Běžel jsem tréninkově a rozbíhal jsem to dost pomalu. Snažil jsem se pomáhat Jirkovi Brychtovi, ale nakonec jsme spolu běželi jen do 15.km. Pak jsem do 20.km běžel s nějakým Francouzem a docela mi dal zabrat. Škoda, že se Jirka neudržel déle,“ popsal průběh závodu Pechek. Na nejlepšího českého veterána Jiřího Brychtu zbyla nepopulární bramborová medaile. V kategorii 40-45 let vybojoval bronz Jiří Žák za 1:14:12. Další bronz vydobyl Bořek Jančík v kategorii 45-50. Jeho čas je 1:14:58. Kategorii šedesátníků ovládl František Mach z Liaz Jablonec (1:22:13).

Nejrychlejší závodnicí a tedy zlatou byla Táňa Metelková, která půlmaratonskou trať urazila za 1:22:05 Druhou Češkou a stříbrnou medailistkou v kategorii 35-40 byla Renata Hájková. Další bronz pro české barvy patřil Aleně Krchákové z AC Moravská Slávia Brno (1:32:51).

Posledními závody byla chůze v Havlovicích, kde ženy absolvovaly 20 km, muži o deset více. Tyto distance byly velice kvalitně obsazeny. Mezi Čechy se prosadily na bednu Lenka Borovičková v kategorii 40-45 (2. místo), Anna Málková v kategorii 45-50 (3. místo). Třetí místo ve své kategorii 45-49 zaujal také jeden z mála českých medailistů Josef Smola.

Na závěr lze říci, že se mistrovství veteránů v Úpici jako zatím pokaždé vydařilo. Oproti předchozím dvěma šampionátům byl vytvořen účastnický rekord v počtu 650 závodníků. Většina z nich bude na uplynulý víkend jistě ráda vzpomínat. Pořadatele v jednotlivých obcích mrzí pouze nízká účast diváků na jednotlivých závodech i doprovodných programech, které byly velice pečlivě připravovány jako sportovní soutěže. Bohužel větru, dešti ještě stále neporučíme. Některé programy byly z důvodu zimy a deště dokonce zrušeny.