přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

24. srpna 2018, 10:27

Týmová elita v Uherském Hradišti

Muži Dukly jsou historicky suverénně nejúspěšnějším týmem. Loni získali již svůj sedmapadesátý titul. Historie MČR družstev zná už jen dva jiné vítězné týmy, kterými byla ve třech případech Kroměříž a dvakrát tuto soutěž opanoval Olymp Praha. Mezi ženami je situace o něco vyrovnanější. Nejvíce titulů má ve své sbírce Olymp Praha, který se radoval v osmadvaceti případech. Letos se na něj může dorovnat USK Praha, který posbíral zatím o jeden primát méně. Pětkrát zvítězily Vítkovice a po jednom prvenství mají Zbrojovka Brno a Sparta Praha.

V minulé sezóně ovládli MČR družstev v kategorii mužů závodníci z Dukly před Univerzitou Brno a Olympem Praha. Za ženami USK se umístily na dalších medailových pozicích závodnice z Olympu Brno a Škody Plzeň.

Dukle budou v cestě za obhajobou chybět některé tradiční opory, jako jsou Pavel Maslák, Vítězslav Veselý nebo Jakub Vadlejch. Přesto je tým z pražské Julisky hlavním kandidátem na titul. V soupisce na finále nechybí například český mílařský rekordman Jakub Holuša, který poběží trojku, v oštěpu se představí bronzový z loňského MS Petr Frydrych, půlku i čtvrtku si zaběhne finalista letošního ME v závodě na 800 metrů Lukáš Hodboď. Na stovce zaklekne do bloků Jan Veleba, další výrazné bodové zisky se pak očekávají například od Patrika Šorma, Jaroslava Báby, čtvrtkařů překážkářů Michala Brože a Víta Müllera.

Stříbro z loňského roku bude hájit Univerzita Brno. Ta bude mít silné duo na obou krátkých sprintech, kde poběží Dominik Záleský, kterého doplní slovenský rychlík a účastník ME v Berlíně Šimon Bujna. Na čtvrtce překážek budou brněnští spoléhat na Martina Tučka a Martina Juránka. Dlouholetou vrhačskou jistotou je pak Jan Marcell.

Na pódiové umístění jistě pomýšlejí i borci z Olympu Praha, kteří před rokem brali bronz a nastupují v silné sestavě. Dálku i trojskok si zaskáčou Radek Juška s kvalitním slovenským závodníkem Tomašem Veszelkou. Stovku i dvoustovku poběží Jan Jirka. Čtvrtkařskými oporami budou Jan Tesař, Michal Desenský a Roman Flaška. Tesař přidá k hladké čtvrtce i tu překážkovou. Desetibojař Jan Doležal by měl běžet stodesítku překážek a o body by měl usilovat i v koulařském sektoru. Marek Lukáš bude svůj klub reprezentovat v oštěpu a v tyči.

V soutěži žen vstupují do finále jako hlavní favoritky obhájkyně titulu z USK Praha. I tentokrát je soupiska vysokoškolského sportovního klubu nabitá, když v ní figuruje hned osm závodnic, které reprezentovaly českou republiku na mistrovství Evropy v Berlíně. V dálce a na stovce překážek uvidíme šestou sedmibojařku z ME Kateřinu Cachovou, ve výškařském sektoru se představí autorka stejného umístění z Berlína Michaela Hrubá, kterou doplní Lada Pejchalová. Nechybí ani stříbrná medailistka z chodeckého závodu Anežka Drahotová. V tyči bude usilovat o plný bodový zisk juniorská mistryně světa Amálie Švábíková. Sprinterskou jistotou je Klára Seidlová a běžeckou stálicí je Lucie Sekanová. Silnou překážkářskou sestavu podpoří Lucie Koudelová. V kladivu budou zdatně konkurovat Kateřině Šafránkové Tereza KrálováKateřinou Skypalovou.

Velmi dobrými výkony si řekly o medailové umístění při MČR družstev závodnice z Dukly, které byly nováčkem letošní extraligy. Výrazné bodové zisky se očekávají zejména v technických disciplínách. Kateřina Šafránková si zkusí kombinaci kladiva a disku. Podobně je na tom také Markéta Červenková, která si ovšem k disku přidá ještě svou hlavní disciplínou, kterou je vrh koulí. Silnou oštěpařskou ekipu povede sedmá z nedávného mistrovství Evropy Irena Šedivá. V dálkařském sektoru bude Dukla spoléhat na Kateřinu Hýskovou a také na Kateřinu Dvořákovou, která je také jednou z favoritek na stovce překážek. Sprinty na 200 a 400 metrů poběží Zdeňka Seidlová.

Po úvodních dvou extraligových kolech mají stejný počet bodů SSK Vítkovice a loni bronzová Škoda Plzeň. Tato dvě družstva by si to měla rozdat o celkové třetí místo. Největšími oporami ostravského klubu budou Jana Slaninová, Simona Vrzalová nebo Iveta Putalová. Škodovka se bude zase spoléhat na Terezu Petržilkovou či Alexandru Bezekovou.

Atletky Olympu Brno skončily loni na stříbrné příčce. Letos spoléhají hlavně na sprinty, kde mají hlavní dvě opory v Marcele Pírkové a Aleně Symerské. Významnou posilou je také skvělá slovenská půlkařka Gabriela Gajanová.

Olymp Praha má na své soupisce silné běžecké duo Diana Mezuliáníková a Kristiina Mäki. Trojskokanskou jistotou je Slovenka Dana Velďáková, tou dálkařskou zase její sestra Jana. Ve výšce může pomýšlet ve výrazný bodový zisk stabilně skákající Nikola Strachová.

Mistrovství ČR družstev odstartuje v sobotu odpoledne kladivářským prologem. Hlavní program pak proběhne v neděli, kdy se na uherskohradišťském atletickém stadionu rozhodne o medailistech.

Petr Jelínek

Vytisknout