přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. srpna 2014, 12:45

Trocha papírování k Curychu

Co vyplývá z finálních přihlášek pro mistrovství Evropy, které se uskuteční příští týden ve Švýcarsku? Téma pro téma týdne.

Krátce po uzavření nominačního období byly zveřejněny seznamy atletů startujících na ME, tak jak byly složeny z přihlášek od jednotlivých federací. Podle nich by se od 12. do 17. srpna mělo na stadionu Letzigrund představit 1439 atletů, z toho 651 žen. Realita se nejspíš od tohoto počtu bude ještě mírně lišit, ovšem pouze směrem dolů, k navýšení počtů závodníků by již dojít nemělo.

Co platí o absolutních počtech, lze pochopitelně aplikovat i na jednotlivé disciplíny. A tak si lze vytvořit poměrně solidní představu, s jakou silou se budou jednotliví čeští atleti pasovat a kam patří podle srovnání letošních výkonů. Jak si tedy „papírově“ stojí? (disciplíny jsou řazeny podle toho, jak jsou sestaveny final entries, tedy nikoliv podle běžné "logiky")

Muži

-        Na  stovku je přihlášeno 43 závodníků, Francouz Vicaut a Brit Ujah mají v tomto roce zaběhnuto pod 10 vteřin. Jan Veleba se svým letošním maximem 10.34 patří někam do druhé třetiny seznamu.  
-        Krátkých překážkářů je 33, Petr Svoboda je se svým výkonem z MČR přibližně v polovině, když ostatní jasně převyšuje Francouz Martinot-Lagarde s časem začínajícím dvanáctkou.
-        Ještě o tři více je běžců na patnáctistovku, kde figuruje i Jakub Holuša. Lepší SB má sedm soupeřů, to však v případě taktických bojů, které u této disciplíny na velkých šampionátech převažují, nemusí hrát velkou roli.
-        36 je i čtvrtkařů překážkářů, Michal Brož je s letošním časem ve dvou třetinách tohoto počtu. Pod 49 vteřin v tomto roce běželi dva borci z Ostrovů – Brit Flannery a Ir Barr, a také Rus Kudrjacev s Estoncem Mägim.  
-        Hladkých čtvrtkařů je jednačtyřicet včetně českého tria – Němeček, Šorm a Tesař. Čeká je nelehká mise, neboť více než polovina soupeřů má zaběhnuto pod 46 vteřin, Brit Hudson-Smith dokonce o pár setin pod 45.
-        Na padesátce čeká české duo Gdula-Schrom 34 chodeckých soupeřů, z nichž většina na rozdíl od nich už tuto vzdálenost ušla pod 4 hodiny. Někteří, jako třeba Ir Heffernan, se dostali dokonce dosti hluboko pod 3 a tři čtvrtě hodiny.
-         Vícebojařů je 26, větší část z nich s výkonem nad osm tisíc bodů, kterou těsně překonal i náš Sebastian Helcelet. Zbývající dva Češi, tedy juniorský mistr světa Sýkora a účastník loňského ME do 22 let Lukáš, patří do té druhé, menší poloviny. Papírovým favoritem je Němec Kazmirek s 8471 b.
-        Kladivářů je nahlášeno 22, Lukáš Melich se ve své dosavadní letošní formě řadí do druhé desítky za potenciální finálovou dvanáctku. Pořadí vévodí „osmdesátimetroví“ Fajdek a Pars.
-        Mezi 23 výškaři nemá se svými 231 cm z MČR v Ostravě špatné šance Jaroslav Bába, byť od vedoucího tria z Východu – Bondarenko, Uchov a Procenko je přeci jen dosti vzdálen.
-        Obhájce předloňského titulu Vítězslav Veselý vévodí svým výkonem ze Zlaté tretry startovce oštěpařů, soupeři jsou však blízko. Dobře si papírově stojí i Petr Frydrych, postavení Jakuba Vadlejcha je již hlubší, finálová dvanáctka však není daleko. Zajímavostí přehledu nahlášených je pětice (!) Finů.
-         Francouz Lavillenie, Polák Lisek a Němec Scherbarth, jen tito tři tyčkaři svými letošními výkony převyšují Jana Kudličku. Bez šancí na finále určitě není ani Michal Balner.
-        V pětadvacítce koulařů by mělo mít české trio slušné šance, na finále mají teoreticky všichni. Výrazně před ostatními je s 21.97 Němec Storl.

Ženy

-        Na tuzemské poměry je výkon Sekanové z Jičína výjimečný, v porovnání se soupeřkami z Evropy ji však řadí spíše ke konci pole. Tři přihlášené běžkyně letos stáhly svůj čas na dráhové desítce pod 32 minut.
-        Téměř dvě třetiny z 34 překážkářek na krátké trati letos běžely pod 13 vteřin, těsně se k nim po Ostravě řadí i Lucie Škrobáková. Její mladší jmenovkyni Koudelové se okruh závodnic s lepším SB ještě výrazně zvyšuje. Vévodí Francouzka Billaudová s 12.56.
-        Mílařek se lze dopočítat 27, přičemž ty nejlepší – importované z Afriky – mají OR pod 4 minuty. Naše Diana Mezuliáníková se svým nominačním výkonem patří k opačnému konci spektra.
-        Rusky, Italky, Ukrajinka a Portugalka. To jsou podle výkonů hlavní soupeřky Anežky Drahotové, pokud chce k zlaté z MSJ přidat cenný kov i mezi dospělými. Lucie Pelantová je dle výkonu zhruba ve třech čtvrtinách 31členného pole.  
-        Pouze Britka Childová převyšuje výkonem čas Denisy Rosolové z víkendového šampionátu v Ostravě, což naši Rychlou holku na trati 400 m př. opravňuje k ambicím navázat na předloňské stříbro.
-        Podobně jako u Sekanové na desítce, platí u Mäki na pětce, že ji čeká přetěžký boj. Ač je národní rekordmankou, konkurence v Evropě na vytrvaleckých tratích je tuhá. Výchozí stav je 15. z 21 závodnic, přičemž „Švédka“ Bahtaová má jako jediná běženo pod 15 minut.
-        Z 33 půlkařek má sedm SB pod dvě minuty, Lenka Masná je mezi nimi. V taktickém měření sil to však může znamenat méně než zkušenosti z obdobných tahanic. A ty finalistka posledních MS už nějaké nasbírala.
-        22 závodnic, z nichž deset má hozeno za 60 a Perkovičová za 70 m. Taková je bilance z disku. České vrhačky na finále dosáhnout mohou, ale bez výkonů minimálně na úrovni SB jen těžko.
-        Pryč jsou doby, kdy byla 70metrová hranice v kladivu výjimečná, většina závodnic v Curychu ji už letos překonala, a to o více než české duo Králová, Šafránková. Platí tak pro ně podobné, co pro diskařky.
-        Nizozemka Broersenová, Belgičanka Thiamová a hned za nimi Eliška Klučinová. Tak vypadá dle letošních maxim pořadí přihlášených vícebojařek. Z hlediska ošidné papírové statistiky tedy zřejmá šance na medaili, na rozdíl od výšky, pro kterou má Eliška splněný limit také, ale patřila by v ní mezi outsidery.
-         Dále hodily Linda Stahlová a Ukrajinka Hatsková, stabilita výkonnosti, zkušenosti a naše víra však hovoří pro Špotákovou, která má mezi oštěpařkami třetí nejlepší SB. Pro Andrejskovou a Ogrodníkovou by se cesta do finále otevřela asi jen v případě výraznějšího vylepšení OR.
-        Ačkoliv Jiřina Svobodová upozorňuje, že její forma v letní sezoně není taková, jak by si přála, pořád si ve srovnání letošních výkonů nestojí špatně. Na finále by mohla aspirovat i Romana Maláčová, u juniorky Rebeky Šilhanové by to byl výsledek přímo snový.

Přehled k tématu zpracovaný šéftrenérem výpravy Tomášem Dvořákem 


Adam Pražák

Vytisknout