přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. září 2017, 12:08

Talence s dvojnásobnou českou účastí

O nadcházejícím víkendu vyvrcholí ve francouzském Talence vícebojařská Challenge IAAF. O vylepšení své pozice v celkovém pořadí budou usilovat také Adam Sebastian Helcelet a Eliška Klučinová.

Adam Sebastian Helcelet momentálně figuruje na osmém místě ve vícebojařské Challenge. To je ovšem zapříčiněno tím, že letos zatím absolvoval pouze dva desetiboje. Hned v úvodu sezóny obsadil čtvrté místo na prestižním mítinku v rakouském Götzisu, kde si dokázal vylepšit osobák na 8335 bodů. V srpnu pak vybojoval na světovém šampionátu v Londýně osmé místo, když posbíral 8222 bodů. "Na závod se moc teším, protože na mistrovství světa se mi nedařilo podle mých představ. To Talence jedu s tím, že se dá každý porazit. Měla by se tam sejít opravdu silná konkurence. Sice jsem již unavený, protože jsme celý rok dřeli a od půlky května závodili, ale unavení budou všichni, takže to bude dost o vůli," nechala se slyšet naše desetibojařská jednička. 

V průběžném vedení je Němec Rico Freimuth, jenž v Talence nestartuje. Freimuth vystoupal v Londýně na stříbrný stupínek a k tomu zvítězil v Ratingenu a byl třetí v Götzisu. Na svém kontě má 25 592 bodů. O vítězství v seriálu ho mohou teoreticky připravit dva borci. Jedním z nich je jeho krajan Kai Kazmirek, který by k tomu ovšem potřeboval posbírat 8626 bodů. Ještě těžší pozici má Kanaďan Damien Warner, jenž by musel nastřádat 8692 bodů. Pravdou je, že Warnerův osobní rekord je ještě kvalitnější, ovšem je otázkou, kolik sil mu zbývá v závěru sezóny. Reálnější je tedy spíše útok na druhého Estonce Janeka Öiglaneho. Čtvrtý muž z letošního MS drží tuto pozici se ziskem 24 578 bodů a v Talence též nestartuje. Naopak třetí muž průběžného pořadí Ukrajinec Oleksi Kasjanov sice ve startovní listině figuruje, ale nedá se očekávat, že by své umístění udržel.

Hlavním favoritem závodu bude ovšem domácí hvězda Kevin Mayer. Francouzský vícebojař ovládl závod na světovém šampionátu v nejlepším letošním světovém výkonu 8768 bodů, což byl jediný víceboj, který pod otevřeným nebem absolvoval. To ho vylučuje z boje o celkové prvenství v Challenge. Na druhou stranu by měl mít nejvíce sil z celého startovního pole.

Jedním ze soupeřů, který by ho mohl potrápit je Nizozemec Eelco Sintnicolaas, který zazářil hlavně na začátku sezóny v Götzisu, kde skončil na druhém místě. Naopak zklamání prožil na světovém šampionátu, kde závod nedokončil. Na „medailové“ umístění v Challenge jistě pomýšlí i Grenaďan Kurt Felix, druhý z Ratingenu.

Eliška Klučinová je v průběžném pořadí Challenge dokonce na čtvrté příčce. Svěřenkyně trenéra Františka Ptáčníka má za sebou letos tři sedmiboje. Poprvé závodila na Kladně, kde obsadila druhé místo za Kateřinou Cachovou. Na začátku července pak výrazně pomohla českému týmu při ME družstev ve vícebojích ve španělském Monzónu a na světovém šampionátu v Londýně skončila desátá ve svém sezónním maximu 6313 bodů. Před Talence je však v těžké pozici, jelikož na průběžně třetí Švýcarku Géraldine Ruckstuhlovou ztrácí čtyřiapadesát bodů. „Na světovém šampionátu jsem si hnula se zády a bylo to trochu vážnější, než to zpočátku vypadalo, ale Talence je mým oblíbeným mítinkem a i když tam asi nepředvedu světový rekord, jedu se tam rozloučit s letošní sezónou a užít si závod,“ řekla.

V podstatě jistou vítězkou Challenge je Němka Caroline Schäferová. Ta brala na světovém šampionátu stříbro a druhá skončila i na mítinku v Götzisu. V obou případech ji porazila pouze Belgičanka Nafissatou Thiamová. Schäferová navíc dokázala zvítězit v Ratingenu a se součtem 20 199 bodů se již v podstatě může radovat z primátu. Na průběžné druhé pozici je Nizozemka Nadine Visserová (18 908 bodů). Sedmá žena z letošního MS těžila hlavně z vyrovnanosti svých výkonů.

Ve výrazný posun v celkovém pořadí jistě doufají další Nizozemka Anouk Vetterová, která se mohla na světovém šampionátu radovat z bronzové medaile a jejím letošním maximem je 6636 bodů a také Kubánka Yorgelis Rodríguezová, která skončila v britské metropoli těsně pod stupni vítězů, když posbírala 6594 bodů, což ji řadí na šesté místo letošních světových tabulek.

Z letošní top dvacítky figurují ve startovní listině ještě devátá z MS Maďarka Xénia Krizsanová, vítězka ME družstev ve vícebojích v Monzónu Nadine Broersenová z Nizozemska a zkušená Francouzka Antoinette Nana Djimouová. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout