přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

17. ledna 2017, 11:59

Taháky halové sezóny 2017

Mistrovství republiky

Sérii republikových šampionátů zahájí vícebojaři. Všechny kategorie se utkají o mistrovské tituly v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce (10.-12.2.). Zajímavé bude hlavně mužské měření sil, kde by se měla utkat kompletní čtveřice našich elitních vícebojařů a ve hře bude nominace na evropský šampionát do Bělehradu.

Hned další víkend se v ostravské hale sejde domácí mládežnická elita na mistrovství ČR juniorů a dorostu (18.-19.2.). Loňský halový šampionát této kategorie přinesl hned několik národních rekordů. Dá se předpokládat, že i letos v nové hale ve Vítkovicích nějaká historická maxima padnou. Účast takových jmen jako jsou Nikola Bendová či Michaela Hrubá k tomu přímo vybízejí.

Poslední únorový víkend bude ve znamení mistrovství republiky mužů a žen, které se pro letošní rok přesouvá do pražské Stromovky (25.-26.2.). Pro nejlepší české atlety to bude poslední možnost, jak se kvalifikovat na HME do Bělehradu.

Posledním republikovým šampionátem bude ten žákovský. Atletické naděje se utkají o prvním březnovém víkendu ve Stromovce (4.-5.3.).

Mezistátní utkání ve vícebojích

Ještě před mistrovským měřením sil, se naši vícebojaři utkají s mezinárodní konkurencí při tradičním mezistátním utkání. (28.-29.1.) Tentokrát jim v hale pražského Olympu budou soupeři atleti ze Španělska, Velké Británie, Francie a Polska. Naši reprezentanti budou obhajovat prvenství z loňského roku v Remeši.

Czech Indoor Gala 2017

Na loňský úspěšný mezinárodní mítink v jablonecké hale, letos naváže Czech Indoor Gala 2017 v Ostravě (14.2.), kde by se měla představit řada českých hvězd v čele s Pavlem Maslák a startovat by měla i zajímavá jména ze zahraničí. Již nyní jsou v prodeji vstupenky na tuto významnou atletickou událost, a to na https://vstupenky.ticket-art.cz/sport/czech-indoor-gala-2017-ostravska-latka-12144/

Mezinárodní výškařská tour

Druhým rokem pokračuje dvoudílný seriál výškařských mítinku Mezinárodní výškařská tour. První díl se odehraje v rámci Banskobystrické laťky (8.2.) a poté se většina účastníků přesune do třinecké Werk Arény, kde Tour vyvrcholí Beskydskou laťkou. Z českých reprezentantů nebude chybět Michaela Hrubá, která se utká například s Levern Spencerovou, Anou Šimičovou, Emou Greenovou nebo Inikou McPhersovou. Tradičním účastníkem je i Jaroslav Bába. I on bude mít silnou konkurenci v podobě vítěze loňské Diamantové ligy Erika Kynarda nebo někdejšího mistra světa Donalda Thomase z Baham.

Hustopečské skákání

Další skvělou výškařskou podívanou bývá mítink v Hustopečích (4.2.). V loňském roce se postaral o velkou show Ital Gianmarco Tamberi, který zdolal 238 centimetrů. Ten sice bude letos chybět. Ovšem startovat bude například bronzový medailista z loňského evropského šampionátu Brit Chris Baker, který loni skončil na druhém místě v novém osobním rekordu 236 centimetrů. Dalšími kvalitními účastníky budou Polák Silwester Bednarek nebo Řek Konstadinos Baniotis. Největší českou nadějí bude Jaroslav Bába.

Zimní pražská tyčka

Velmi populární bývá každoročně i mezinárodní tyčkařský mítink Zimní pražská tyčka (21.2.), který letos načne třetí desetiletí své existence. I v tomto roce předvedou tyčkaři své umění divákům v obchodním centru na pražském Zličíně.

Zahraniční vrcholy

Halové mistrovství Evropy

Jednoznačným vrcholem letošní halové sezóny je evropský šampionát, který tentokrát hostí srbská metropole. Kontinentální měření sil proběhne o prvním březnovém víkendu (3.-5.3.). O evropské medaile se budou chtít prát i čeští reprezentanti. Titul šampiona bude již podruhé obhajovat čtvrtkař Pavel Maslák. Na třetí cenný kov v řadě z HME bude chtít jistě útočit koulař Ladislav Prášil. Naopak obhájce dalšího zlata mílař Jakub Holuša ze zdravotních důvodů halovou sezónu vynechává. Nahradit ho ovšem mohou například Jan Kudlička, Michal Balner, Michaela Hrubá a další.

World Indoor Tour

Druhým rokem bude pokračovat seriál mezinárodních mítinků World Indoor Tour. Tentokrát se sestává z pěti mítinků. Tím prvním je Boston (28.1.), následovat budou dvě německé zastávky, kterými jsou Düsseldorf (1.2.) a Karlsruhe (4.2.), další díl se odehraje v Toruni (10.2.) a vše vyvrcholí v Birminghamu (18.2.). Již potvrzenou českou účastí je Pavel Maslák, který má v plánu závodit v Düsseldorfu, Toruni a Birminghamu.

Mítinky s tradiční českou účastí

Na evropské půdě je hned několik mítinků, kde závodí i početné skupiny našich reprezentantů. Patří mezi ně například Vídeň (28.1. a 11.2.), Linec (10.2.) nebo Gent (11.2.). Zejména kvalitní tyčkařské závody s možnou českou účastí se pak konají v Berlíně (10.2.) a Clermont Ferrand (12.2.).

Petr Jelínek

Vytisknout