přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

22. února 2019, 12:40

Stromovka hostí Gigant

O nadcházejícím víkendu proběhne v hale Otakara Jandery mistrovství České republiky dorostu a juniorů, kde se můžeme těšit na starty řady našich úspěšných mládežnických reprezentantů. V ohrožení tak nebudou pouze historická maxima šampionátu, ale i národní rekordy.

Jednou z hlavních hvězd šampionátu by měl být Matěj Krsek, který bude obhajovat tituly na tratích 60 a 400 metrů. Svůj loňský triumf na čtvrtce navíc ozdobil novým rekordem šampionátu 47.62. Ještě úspěšnější byl pak pod otevřeným nebem, když na mistrovství světa juniorů ve finském Tampere vylepšil hodnotu národního historického maxima své kategorie na 46.59 a obsadil skvělé deváté místo. V průběhu letošní halové sezóny svými starty poměrně šetřil, ale v minulosti již několikrát dokázal, že se na vrcholný závod umí skvěle připravit. „Kvůli zdravotním problémům jsem letos ještě na čtvrtce nevyběhl. Nicméně v tréninku mě tyto problémy omezily jen minimálně. Výkonností ukazatele jsou dobré, tak jsem zvědavý, jak to poběží. Šedesátce přikládám menší význam. Přeci jen mou hlavní disciplínou je čtvrtka a šedesátku běhám vyloženě pro radost. Hlavně chci MČR ukončit zdravý. To je můj hlavní cíl,“ uvedl. Zatímco v závodě na 400 metrů bude jasným favoritem, na šedesátce má velkého vyzyvatele ve vedoucím závodníkovi národních juniorských tabulek a parťákovi z úspěšné reprezentační štafety Stanislavu Jírovi.

Výstavní disciplínou mistrovství by měl být závod na 60 metrů překážek juniorek, kde se sejde vskutku špičková konkurence. Hned čtyři závodnice ze startovní listiny se dokázaly před týdnem probít do finále na mistrovství ČR dospělých, když si vylepšily osobní rekordy pod hranici 8.50. Kvartet Nikoleta Jíchová, Markéta Štolová, Kateřina Půhoná a Andrea Zabloudilová může útočit i na historické maximum šampionátu Terezy Vokálové, které má hodnotu 8.35. Bez šancí na zisk cenného kovu ovšem nejsou ani účastnice loňského MSJ Nicoleta Turnerová nebo vynikající vícebojařka Tereza Elena Šínová. Letošní nejrychlejší čas ze všech startujících 8.42 má Nikoleta Jíchová. „Na víkend se moc těším. Na MČR dospělých v Ostravě jsem si vylepšila osobní rekordy na překážkách i dvoustovce a cítím se opravdu dobře. Jsem hodně zvědavá na překážkářský souboj, kde bude možné naprosto všechno. Určitě budou rozhodovat setinky a nevyplatí se sebemenší chybička,“ nechala se slyšet semifinalistka loňského juniorského světového šampionátu.

Velmi zajímavou podívanou slibují také dvoustovky. V kategorii dorostenek bude jasnou kandidátkou na mistrovský titul Barbora Šplechtnová. Svěřenkyně Petra Habáska získala na mistrovství republiky mužů a žen stříbrnou medaili, když výrazně potrápila hlavní favoritku Janu Slaninovou, které jen těsně podlehla, a navíc do cíle dosprintovala v novém dorosteneckém národním rekordu 23.85. Letité maximum Hany Benešové překonala o 18 setin. O nejcennější kov by měla usilovat také na šedesátce překážek. Mezi juniory se můžeme těšit na souboj mezi Danielem Vejražkou a Tomášem Němejcem, kteří na nedávném MČR dospělých získali zlato a bronz.

Ve výškařském sektoru se představí kometa letošní sezóny Klára Krejčiříková. Brněnská atletka si letos dokázala posunout hodnotu osobního rekordu na 189 centimetrů a zaostala jediný centimetr za nominačním požadavkem pro start na halovém mistrovství Evropy. Klára navíc potvrzuje vyrovnanou výkonnost. Na MČR dospělých svedla vyrovnaný souboj o prvenství s Michaelou Hrubou a brala zasloužené stříbro a i ve Stromovce by se mohla o nadcházejícím víkendu pokusit o zdolání hranice 190 centimetrů.

Na dorostenecké čtvrtce bude velmi zajímavé sledovat Tadeáše Plačka. Závodník, který byl loni ještě v žákovské kategorii, dokázal letos v Ostravě zaběhnout čas 48.86 a zaostal pouhé čtyři setiny za dorosteneckým národním rekordem Pavla Masláka.

Mistrovský běžecký double má ve svém hledáčku brněnský junior Daniel Kotyza, jenž je jasným favoritem závodů na 1500 a 3000 metrů. Na trojce bude obhajovat titul z loňského roku. Na patnáctce se zase zaskvěl na nedávném MČR mužů a žen, když vybojoval stříbro v novém osobáku 3:46.29.

Dalším medailistou z dospělého šampionátu, který bude startovat i na mládežnickém mistrovství, je dálkař Tomáš Kratochvíl. Českobudějovický atlet si před týdnem v Ostravě vyskákal bronz ve vylepšeném osobním maximu 729 centimetrů.

Halové mistrovství České republiky dorostu a juniorů odstartuje v sobotu 23. února v 9:45 dálkou juniorů a vyvrcholí v neděli 24. února v 15:00 závěrečnými štafetami.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout