přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

2. března 2016, 09:46

Statistický pohled na HMČR žactva

Nejstarší rekordy patří Ptáčkovi a Vondrkové

Nejvousatější rekord šampionátu má ve svém držení tyčkař Adam Ptáček. Pozdější stříbrný medailista z HMS v Budapešti a český rekordman prokazoval svůj talent již od žákovských let a jeho rekord mistrovství 405 centimetrů zůstává i po dvaceti letech stále nepřekonán. Úctyhodných patnáct let má v držení historické maximum mistrovství výškař Tomáš Herman. Ten se v roce 2000 dokázal úspěšně přenést přes laťku ve výšce 198 centimetrů. Ve stejném roce dolétl na HMČR žactva v dálkařském Jan Syrovátko na 656 centimetrů. V roce 2003 pak stanovil Vladislav Ťuláček koulařský rekord šampionátu na 17.96.

O další rekordy se postarali naši současní úspěšní reprezentanti. V roce 2007 to byl Miroslav Burian na osmistovce, když proběhl cílem v čase 2:02.42. O rok později přepisoval statistiky Václav Sedlák na šedesátce překážek, když ji zvládnul za 8.29. V dalších letech se dařilo zejména běžcům. Rekord 3000 metrů zaběhl časem 9:20.87 vítkovický Jakub Zemaník a v další sezóně ho napodobil na patnáctistovce Filip Sasínek (4:17.24).

Mezi žákyněmi zůstává již od roku 1996 nepokořen rekord šampionátu na 1500 metrů, který má hodnotu 4:44.07 a zaběhla ho Pavlína Vondrková. Pouze o dva roky mladší je výkon výškařky Petry Šindelářové, která překonala 173 centimetrů. Na další rekord mistrovství v této kategorii se čekalo celých sedm let. Až v roce 2005 překonala historické maximum mistrovství koulařka Monika Plachá, když poslala své náčiní do vzdálenosti 13.49. V sezóně 2012 se přepisovaly statistiky na ovále. Zdeňka Seidlová zaběhla třístovku za 40.84 a Natálie Kolajová překonala rekord šampionátu na osmistovce časem 2:14.18. Tyčkařské maximum překonala o dva roky později Amélie Švábíková (340).

Loni kralovali Kerbachová a Krsek

Minulý halový šampionát žactva v Jablonci měl jasnou vládkyni. Tou byla Anna Kerbachová z Jižního Města, která dokázala během dvou dnů překonat hned pět rekordů mistrovství, z toho tři byly i rekordy národními. Nejprve vylepšila svůj národní rekord na šedesátku až na 7.54, následně posunula hodnotu rekordu mistrovství na 150 metrů časem 18.40. I ten byl již předtím v jejím držení. Poté se jí podařilo překonat rok starý národní rekord Terezy Vokálové na 60 metrů překážek, když proběhla cílem v čase 8.52. Další rekordní zápis připsala v dálkařském sektoru, kde o tři centimetry překonala historické maximum šampionátu Jany Novotné a nyní má hodnotu 574 centimetrů. Aby toho nebyl málo, dokázala společně s kolegyněmi z Jižního Města zaběhnout národní rekord ve štafetě na 4x300 metrů (2:53.34).

Velmi úspěšný byl mezi chlapci kladenský Matěj Krsek. Ten nejprve vylepšil rekord mistrovství svého oddílového kolegy Marka Bakalára na šedesátce, když ji prolétl za 7.07 a druhý den zaběhl dokonce národní rekord na třístovce časem 35.18. Třetí rekordní zápis zaznamenal s kladenskou štafetou (2:37.76). Statistiky HMČR žactva se přepisovaly i na stopadesátce, kde překonal rekord šampionátu Štěpán Voborník, když proběhl cílem v čase 17.35.

Hala v pražské Stromovce přímo vybízí k překonávání rekordů, a to zejména ve sprinterských disciplínách na ovále, který je k atletům rozhodně příznivější než ten jablonecký. Dočkáme se tedy dalších rekordních zápisů? To se dozvíme již o tomto víkendu, kdy se halové mistrovství České republiky bude konat právě v hale Otakara Jandery. 

Petr Jelínek, foto: Václav Novotný

Vytisknout