přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. září 2018, 13:12

Statistické ohlédnutí za KP

Kontinentální pohár v Ostravě je již minulostí. V „Tématu týdne“ přinášíme krátké statistické ohlédnutí za jednou z nejvýznamnějších atletických akcí tohoto roku.

Kontinentálního poháru 2018 se zúčastnili atleti z 68 zemí. Evropu zastupovali reprezentanti z 21 států, v dresu Afriky bojovali atleti z 18 zemí, za výběr Ameriky nastoupili závodníci z šestnácti členských federací a Asii/Pacifik reprezentovali atleti ze třinácti zemí.

Nejpočetněji byli zastoupeni atleti ze Spojených států amerických, kterých do soutěží zasáhlo 28. Následovali je Australané (24) a Jihoafričané (23).

V průběhu dvoudenního klání na vítkovickém stadionu padl jeden letošní nejlepší světový výkon. Postarala se o něj nizozemská běžkyně Sifan Hassanová na trati 3000 metrů, když tomuto závodu dominovala v čase 8:27.50.

V šesti případech se měnila hodnota rekordu Kontinentálního poháru. Kromě již zmiňované Hassanové, se tento počin podařil ještě americké kladivářce DeAnna Priceové (75.46), Katařanu Abderrahmanovi Sambovi na čtvrtce překážek (47.37), keňské stýplařce Beatrice Chepkoechové (9:07.92), smíšené štafetě Ameriky na 4x400 metrů (3:13,01) a v ženské tyčce překonaly historické maximum tohoto atletického podniku hned tři závodnice, kterými jsou Ruska Anželika Sidorovová, Řekyně Katerini Stefanídiová a Američanka Sandi Morrisová. Všechny zdolaly shodně 485 centimetrů.

Sedmkrát vidělo publikum v Ostravě historicky nejlepší výkon v dané disciplíně na našem území. I v tomto případě se jedná o ženské tyčkařské trio, Sambu, Chepkoechovou, Hassanovou a smíšenou americkou štafetu. K tomu ještě připočítejme ženskou osmistovku v podání Jihoafričanky Caster Semenyové (1:54.77) a mužskou štafetu Ameriky na 4x100 metrů (38.05).

Každý ze čtyř týmů měl k dispozici během dvou soutěžních dní čtyři žolíky, díky kterým se za příznivé situace jejich bodový zisk z dané disciplíny zdvojnásobil. Z celkového počtu šestnácti žolíků jich bylo úspěšně využito dvanáct. Nejšťastnější ruku měli kapitáni Ameriky (Mike Powell) a Evropy (Colin Jackson), kteří správně využili všechny čtyři své žolíky. Kapitánka výběru Asie a Pacifiku Jana Pittmanová byla úspěšná třikrát, zatímco kapitánka týmu Afriky Nezha Bidouaneová pouze v jednom případě.

Co se týká počtu vítězství v jednotlivých disciplínách, zde byla nejlepší Amerika, která jich posbírala sedmnáct. Evropa triumfovala v deseti případech a výběry Asie/Pacifiku a Afriky byly úspěšné třikrát. Ve dvou případech se o dílčí vítězství dělila dvě družstva. Stalo se tak v ženské dálce (Amerika/Evropa) a na mužské stovce (Asie a Pacifik/Afrika). V kouli žen se dělily o prvenství tři týmy a v dálce můžu získaly rovný počet bodu všechny čtyři výběry.

Do Ostravy přicestovalo osm obhájců vítězství z předešlého Kontinentálního poháru v Marakéši 2014. Polovina z nich byla při své obhajobě úspěšná. Po čtyřech letech se radovali z vítězství ruský překážkář Sergej Šubenkov (110 m př.), panamský sprinter Alonso Edward (200 m), ruská výškařka Maria Lasickeneová a kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová.

Keňský stýplař Conseslus Kipruto se stal prvním závodníkem, kterému se na trati 3000 metrů překážek podařilo zvítězit na olympijských hrách, mistrovství světa i Kontinentálním poháru.

Jihoafričanka Caster Semenyová se stala teprve druhou ženou (po Marii Mutolaové), která ovládla osmistovku na olympijských hrách, mistrovství světa i Kontinentálním poháru.

Kolumbijka Caterine Ibargüenová dokázala jako první žena zvítězit v rámci Kontinentálního poháru v dálce i trojskoku.

Kontinentální pohár se stal druhou nejkvalitnější atletickou událostí uplynulé sezóny, když se zařadil za mistrovství Evropy v Berlíně. Naopak dostal se před Hry Commonwealthu nebo národní šampionát Spojených států amerických.

Shaunae Miller-Uibová z Baham vybojovala na Kontinentálním poháru tři vítězství. Ke svému primátu z dvoustovky přidala ještě triumfy v obou štafetách.

Petr Jelínek

Vytisknout