přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. března 2018, 14:21

Statistické ohlédnutí za HMS

Halový světový šampionát v Birminghamu je za námi. V rubrice „Téma týdne“ jsme si připravili pár zajímavých čísel, která se k tomuto mistrovství vztahují.

V medailovém hodnocení obsadila Česká republika dělené sedmé místo, když naši atleti vybojovali jedno zlato a jeden bronz. Stejnou sbírku má také kubánská reprezentace. Oproti předešlému HMS v Portlandu 2016 figurujeme o dvě příčky níže. Pozici medailově nejúspěšnější země obhájili zástupci Spojených států amerických, kteří posbírali osmnáct cenných kovů a měli bilanci (6-10-2). Druhou příčku obsadila Etiopie (4-1-0). Třetí skončili Poláci (2-2-1), čtvrtí byli domácí Britové (2-1-4) a elitní pětici uzavírají Francouzi (2-0-1). Na pódiové umístění dosáhli atleti z dvaatřiceti zemí (Portland – 29 zemí).

V žebříčku bodování do osmého místa Američané jednoznačně dominovali, když mají na svém kontě 208 bodů. Na druhém místě je následují Britové (67 b) a třetí je Etiopie (57 b). Top 5 doplňují ještě Poláci (50 b) a Němci (39 b). Češi obsadili v této statistice desátou příčku se ziskem 25 bodů, což je o bod méně a o jednu příčku níže než v Portlandu.

Při letošním halovém světovém šampionátu padl jeden světový rekord. Překvapivě se o něj postarala polská mužská čtvrtkařská štafeta, která dokázala porazit favorizovanou štafetu Američanů a navíc zaběhla historicky nejrychlejší čas na 4x400 metrů v hale 3:01.77.

Celkem osmkrát došlo k překonání kontinentálního rekordu. Dvakrát se měnili rekordmani Afriky a Oceánie, jednou se pak přepisovaly statistiky asijského, evropského, severoamerického i jihoamerického kontinentu. Africký rekord zaznamenali stříbrný jihoafrický dálkař Luvo Manyonga (844) a vítězka šedesátky Murielle Ahoureová z Pobřeží Slonoviny (6.97). Historická maxima Oceánie zaznamenali novozélandský koulařský mistr světa Tom Walsh (22.31) a jeho reprezentační kolegyně Eliza McCartneyová, která byla čtvrtá ve skoku o tyči (475). Staronovým asijským rekordmanem se stal stříbrný z šedesátky Číňan Bingtian Su (6.42). Jihoamerický koulařský rekord má nyní v držení Brazilec Darlan Romani, jenž byl v nejkvalitnějším halovém koulařském finále čtvrtý (21.37). Kontinentální rekordy překonaly i obě vítězné štafety na 4x400 metrů. Světový rekord Poláků 3:01.77 je přirozeně i historickým maximem evropského kontinentu. Z nového severoamerického rekordu se mohly těšit čtvrtkařky Spojených států (3:23.85).

Hodnota historického maxima šampionátu se přepisovalo šestkrát. Nejrychlejší šedesátku v rámci HMS zaběhl Američan Christian Coleman (6.37). Nejdelší koulařský pokus předvedl již zmiňovaný Novozélanďan Tom Walsh (22.37). Na šedesátce překážek se dostala do čela této statistiky Američanka Kendra Harrisonová (7.70) a stejného úspěchu dosáhla v tyči její krajanka Sandi Morrisová (495). Rekord mistrovství zaběhly i štafety Poláků (3:01.77) a Američanek (3:28.85).

Třináctkrát se měnili leadeři letošních halových světových tabulek. Těm nově vévodí: Murielle Ahoureová z Pobřeží Slonoviny (60 m – 6.97, v průběhu mistrovství překonala letošní nejlepší čas dvakrát), Anita Mártonová z Maďarska (koule – 19.62), Juan Miguel Echevarria z Kuby (dálka – 846), Will Claye ze Spojených států (trojskok – 17.43), Tom Walsh z Nového Zélandu (koule – 22.31), Kevin Mayer z Francie (sedmiboj – 6348 bodů), Sandi Morrisová ze Spojených států (tyč – 495), Yulimar Rojasová z Venezuely (14.63), Ivana Španovičová ze Srbska (dálka – 696), Francine Niyonsabaová z Burundi (1:58.31), polská štafeta mužů (3:01.77) a americká štafeta žen (3:28.85).

Před dvěma lety v Portlandu nepadl žádný světový rekord, historické maximum šampionátu se přepisovalo dvakrát, bylo překonáno sedm kontinentálních rekordů a v deseti disciplínách padl nejlepší světový výkon halové sezóny.

V Birminghamu startovalo dvanáct obhájců mistrovských titulů z Portlandu. U sedmi atletů se jednalo o úspěšnou obhajobu. Jedná se o našeho Pavla Masláka (400 m), Etiopanku Genzebe Dibabaovou (3000 m), Novozélanďana Toma Walshe (koule), Venezuelanku Yulimar Rojasovou (trojskok), Etiopana Yomifa Kejelchu (3000 m), Francouze Renauda Lavillenieho (tyč) a Burunďanku Francine Niyonsabaovou (800 m).

Naopak obhájit se nepodařilo americké výškařce Vashti Cunninghamové (stříbro), jejímu krajanovi v dálce Marquisi Dendymu (bronz), nizozemské mílařce Sifan Hassanové (bronz), americké dálkařce Brittney Reesové (stříbro) a čínskému trojskokanovi Bin Dongovi (osmé místo).

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf

Vytisknout