přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

18. ledna 2022, 12:22

Startuje už i rozšířená kontinentální tour

Zatímco na severní polokouli se naplno rozbíhá halová sezóna, na té jižní koncem týdne odstartuje seriál mítinků pod otevřeným nebem. Kontinentální tour WA čítá v roce 2022 více než 130 mítinků, takřka dvojnásobek proti loňsku. Tři zastávky jsou naplánovány u nás, a to v Ostravě, Praze a Kladně. Novinkou letošního ročníku seriálu je čtvrtá úroveň „challenger“.

Kontinentální tour Světové atletiky (WACT, World Athletics Continental Tour) má před sebou třetí ročník. Nová koncepce seriálu jednodenních mítinků odstartovala předloni, v prvním roce vinou omezení s pouhými 28 zastávkami. Loni už jich bylo 69, letos je v kalendáři aktuálně 134 mítinků – WA očekává, že přibydou ještě dva či tři zámořské.

Čtvrtá úroveň

Za nárůstem stojí především nově zřízená nejnižší úroveň – „challenger“ mítinků má být hned padesát. Stejný počet je naplánován v bronzové kategorii, včetně Odložilova memoriálu a Kladno hází, ve stříbrné pětadvacet a nejméně pak v nejvyšší, zlaté. Třetí z devíti zastávek bude ostravská Zlatá Tretra. Úrovně se odlišují podle kvality a nabízenými odměnami.

Tour potrvá takřka osm měsíců, odstartuje na Novém Zélandu a v Austrálii na přelomu ledna a února a skončí sérií po Evropě začátkem září. Podle WA je seriál navržen tak, „aby atletům nabídl více kvalitních soutěžních příležitostí jak vydělat finanční odměny a body do světového žebříčku, a přitom oslovil fanoušky téměř ve všech koutech světa“.

„Zavedení mítinků na úrovni challenger znamená, že mnohem více sportovců bude mít přístup ke kontinentální tour. To bude také skvělé pro fanoušky, kteří uvidí závodit více sportovců z více zemí,“ pochvaluje si prezident Světové atletiky Sebastian Coe.

Televizní práva pro mítinky zlaté úrovně byla prodána do 150 oblastí po celém světě. Pro území, kde není vysílání k dispozici živě či jako sestřih „highlightů“, nabízí World Athletics přímý přenos na svém YouTube kanálu.

V roce 2021 se podle údajů mezinárodní asociace do WACT zapojilo 6 682 sportovců ze 147 zemí, klání nabídla dva světovými rekordy (desítka Hassanové a dvojka Niyonsabaové), 12 kontinentálními, 99 národními a 1 377 osobními dosaženými na 69 mítincích.

O důležité body pro MS či ME

Bodové bonusy do rankingu, které jsou důležité pro kvalifikaci na vrcholné akce, se z jednotlivých mítinků WACT liší v závislosti na jejich úrovni. Nejprestižnější atletický seriál Diamantová liga je v kategorii „GW“, kam patří mimo jiné halové MS. Z kontinentální tour jsou nejvýše zlaté mítinky patřící do kategorie A (srovnatelné např. s HME), stříbrné spadají do B (úroveň venkovního národního mistrovství), bronzové do C (mj. ME „U23“), challengery pak jsou D (halové MČR).

Jen pro představu o bonifikacích, v kategorii A až D se berou až do osmého místa. Vítězství v kategorii odpovídá čtvrtému místu v o jednu vyšší kategorii. Za triumf v challengeru je odměněn pro ranking 40 body, stejně jako čtvrté místo na bronzovém a osmé místo na stříbrném mítinku. Za prvenství v céčku (bronzové) je 60 bodů, tolik má i osmý v áčku (zlatý). Za vítězství v béčku je 100, v áčku 140 bodů.

Tour začíná „challengery“ na Novém Zélandu a v Austrálii. Zajímavostí je druhý mítink 26. 1. v Melbourne, jenž se jmenuje Zatopek Classic a závody na 10 000 metrů se běží jako kvalifikace na mistrovství světa a hry Commonwealthu. První díl seriálu s bronzovým puncem proběhne v novozélandském Aucklandu 20. 2., české zastávky přijdou na řadu v červnu. Memoriál Josefa Odložila 6. 6., Kladno hází a Kladenské memoriály 14. 6.

Na vyšší úrovně dojde až v dubnu, stříbrné mítinky 9. 4. v Miramar na Floridě a v Brisbane. Týden na to by mohla odstartovat i série zlatých mítinků, v kalifornském Walnutu (16. 4.) však jde právě o jeden ze zatím nepotvrzených mítinků v USA. Zatím tak můžeme počítat se startem až o měsíc později při Kip Keino Classic v Nairobi a Seiko Golden Grand Prix v Tokiu (7. a 8: 5., Diamantová liga začíná 13. 5. v Dauhá). Zlatá tretra Ostrava je naplánována na poslední květnový den (31. 5.).

Tři mítinky se chystají na červen, jde o Memoriál Szewinské v Bydhošti, FBK Games v Hengelu a Paavo Nurmi Games v Turku (postupně 3., 6. a 14. 6.). Mezi světový a evropský šampionát se vmáčkne Gyulaiův memoriál v Székesfehérváru (8. 8.) a program se završí zářijovými memoriály Skolimowské v Chorzowě (4. 9.) a Hanzekoviče v Záhřebu (11. 9.). To bude i tečka za celou WACT 2022.

Ohlédnutí za 2021

Mezi highlighty loňské zlaté tour patřily světový rekord Sifan Hassanové na 10 000 m 29:06.82 a vítězství Monda Duplantise ve skoku o tyči za 6.10 m v Hengelu, či světový rekord Francine Niyonsabaové na 2000 m 5:21.56 v Záhřebu. Dále ohromily na stovce Elaine Thompson-Herahová na stovce za 10,71 před Shelly-Ann Fraser-Pryceovou a bitva trojskokanů mezi Pedrem Pablem Pichardem a Huguesem Fabricem Zangem v Székesfehérváru a v Chorzówě výkon kladivářky Anity Wlodarczykové 77.93 m.

Zlaté mítinky WACT 2022

  • 7. května – Kip Keino Classic, Nairobi (KEN)
  • 8. května – Seiko Golden Grand Prix, Tokio (JPN)
  • 31. května – Zlatá tretra, Ostrava (CZE)
  • 3. června – Memoriál Ireny Szewinské, Bydgoszcz (POL)
  • 6. června – FBK Games, Hengelo (NED)
  • 14. června – Paavo Nurmi Games, Turku (FIN)
  • 8. srpna – Memoriál Istvána Gyulaie, Székesfehérvár (HUN)
  • 4. září – Memoriál Kamily Skolimowské, Chorzów (POL)
  • 11. září – Memoriál Borise Hanzekoviče, Záhřeb (CRO)

Michal Procházka, foto: WA

Vytisknout