přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. února 2023, 09:50

Staněk a spol. cílí na mistráky

Už tento víkend proběhne v ostravské atletické hale domácí atletický vrchol v podobě mistrovství České republiky mužů a žen. Kromě toho, že budou naši nejlepší atleti bojovat o republikové tituly, se jedná také o poslední možnost zasáhnout do nominace pro nadcházející halový evropský šampionát v Istanbulu.

Největší hvězdou domácího šampionátu bude koulař Tomáš Staněk. Leader evropských tabulek a obhájce kontinentálního titulu z HME v Toruni loni na halovém MČR nestartoval, ale letos by chybět neměl a bude usilovat o svůj pátý titul. Mistrovské klání bude pro Tomáše posledním závodním testem před Istanbulem. „Do Ostravy se těším. Bude to můj poslední start před halovým mistrovstvím Evropy, a proto pro mě bude důležité dobře zazávodit. Byl jsem teď nemocný a měl vysoké teploty, ale už se začínám cítit lépe, tak jsem sám zvědavý, jaký z toho bude ve výsledku výkon,“ vzkazuje.

Také překážkář Petr Svoboda bude jasným favoritem své disciplíny a bude cílit už na svůj osmý titul z šedesátky překážek. Ten první vybojoval už v roce 2007 a naposledy mistrovskému závodu kraloval v minulé sezóně. Právě v Ostravě by jistě rád ještě před halovým evropským šampionátem vylepšil své sezónní maximum, kterého dosáhl právě v této hale při Czech Indoor Gala a má hodnotu 7.56.

Postupně se mu ovšem začínají přibližovat mladíci. Velkým výkonnostním progresem prošel David Ryba, jenž si letos už posunul osobní rekord na 7.79, což ho řadí na desátou příčku českých historických tabulek a pak je zde Štěpán Schubert. Český juniorský rekordman dokázal už loni konkurovat nejlepším i mezi dospělými, kam už letos věkově spadá. Ve stejné disciplíně žen se můžeme těšit na vyrovnaný souboj loňské mistryně Heleny Jiranové s dvojici Tereza Elena Šínová a Tereza Vokálová, které se letos dělí o čelo průběžných národních tabulek s osobními rekordy 8.15. Společně se s tímto výkonem se dělí i o šestou pozici v českých historických tabulkách.

V tyčkařském sektoru by měla dominovat ve skvělé formě závodící Amálie Švábíková. Svěřenkyně Štěpána Janáčka si před dvěma týdny na Czech Indoor Gala skočila nový halový osobák 457 centimetrů a v nabité konkurenci obsadila druhé místo. Na mistrovství republiky se jistě bude pokoušet i o překonání absolutního osobního maxima, které je ještě o tři centimetry výše. Mezi muži je hlavním favoritem Matěj Ščerba, jenž též pomýšlí na pokoření čtyři roky starého kariérního maxima.

Lada Vondrová dala přednost dvoustovce před čtvrtkou a největšími soupeřkami by jí měly být loňská mistryně Natálie Kožuškaničová a také domácí Jana Slaninová. Ovšem i bez účasti Vondrové slibuje ženská čtvrtka velmi zajímavou podívanou. Na svůj premiérový mistrovský titul cíli hlavní favoritka Tereza Petržilková, která si letos už posunula svůj osobní rekord na 52.44. Kromě medailí pak budou ve hře také místa ve štafetě na 4x400 metrů pro HME v Istanbulu. O ta by se měly poprat stříbrná z loňského dorosteneckého ME Lurdes Gloria Manuel, Nikola Bendová a Marcela Pírková. V závodě na 400 metrů mužů se pak můžeme těšit na reprízu napínavého duelu Matěje Krska a Víta Müllera z Czech Indoor Gala. Do tohoto souboje ovšem může výrazně promluvit také další stabilní člen naší reprezentační štafety Michal Desenský.

Už sedm halových titulů mají ve své sbírce dálkař Radek Juška a výškařka Michaela Hrubá. Oba jsou hlavními favority svých disciplín i letos. Pro Radka je další motivací hodnota potvrzovacího výkonu ČAS směrem k HME 790 centimetrů. Hrubou pak kromě výšky čeká také trojskok, kde by mohla potrápit vítězku posledních čtyř halových národních šampionátů Emmu Maštalířovou. Na mužské výšce si to mezi sebou rozdají dva tradiční rivalové i kamarádi Jan Štefela s Josefem Adámkem. Oba se momentálně dělí o pozici leadera letošních průběžných tabulek výkonem 216 centimetrů.

Vysokou pozornost tradičně poutá nejkratší sprint na 60 metrů. V tom mužském se proti sobě utkají šestinásobný mistr Jan Veleba a trojnásobný šampion Zdeněk Stromšík. Za posledních deset let získal halový titul v této disciplíně pouze jednou někdo jiný než tato dvojice. Letos však mají velkého vyzyvatele ve Stanislavu Jírovi, jenž se na mítinku Jablonecká hala blýskl parádním časem 6.68 a je už jen setinu za TOP 10 českých historických tabulek. Do té už nahlédla na stejné trati Karolína Maňasová, kterou papírové předpoklady favorizují na ženské šedesátce. Letos si postupně posouvala osobní maximum až na 7.32. Z přihlášených závodnic jí je nejblíže Natálie Kožuškaničová. Ta si v této sezóně zaběhla osobák 7.37.

Nabitou startovní listinu nabízí mužská půlka s leaderem letošních tabulek a trojnásobným halovým mistrem Filipem Šnejdrem, dorosteneckým mistrem Evropy Jakubem Dudychou či dalšími stálicemi této disciplíny Danielem Kotyzou a Tomášem Vystrkem. Podobně na tom je i závod mužů na 1500 metrů, kde startují Filip Sasínek, Jan Friš, Nico Boketta nebo junior Pavel Vinduška. Ve startovce mužské trojky pak vyniká zejména Damián Vích, jenž se před několika dny na mítinku ve Francii stal díky času 7:53.30 pátým nejrychlejším mužem naší historie na této distanci.

Petr Jelínek

Vytisknout