přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

29. května 2014, 16:03

Spojení sportu a kultury v Curychu

Ač se to nezdá, mistrovství Evropy vypukne už za pouhé dva měsíce (12.-17. srpna). V Tématu týdne jsme se podívali, jak se pořadatelé chystají pojmout doprovodný program.

Hlavním centrem při ME bude pochopitelně stadion Letzigrund, jinak dějiště každoročního věhlasného mítinku „Weltklasse“. Ovšem organizátoři chtějí dění posunout i mimo arénu už proto, že disciplíny jako chůze či maraton obvyklé kulisy tribun mění za ulice města. Navíc se v Curychu snaží přidat i přesah za hranice sportu a propojit atletiku s jinými oblastmi života. A takový by měl být City Festival, jehož dějištěm bude nejznámější curyšské náměstí „Sechseläuten“ (= „šestizvonění“; pojmenované po jarní slavnosti, jejíž obdobou je „jízda králů“).

Každý večer – již od 9. srpna – budou probíhat na Secheläutenplatz dvě trojrozměrné show (od 22:00 a 23:15), které budou promítány na fasádu zdejšího operního domu. Šéf organizačního výboru šampionátu, Patrick K. Magyar, slibuje „působivé vizualizace, důmyslně kombinující atletiku a umění“, obyvatelé i návštěvníci Curychu budou „fascinováni velkolepou a inovativní show“. Podle Magyara projekce a další akce spolu se Švýcarským domem „vytvoří na Sechseläutenplatz nádherný letní festival“.

Co nebývá při podobných šampionátech, jsou speciální zakončení každého dne atletického programu, které Curych rovněž plánuje. V desetiminutové multimediální show vystoupí čtyři reprezentanti hudebních žánrů představující pestrost hostitelské země. Elektro-rocková kapela Plasma symbolizuje mladou švýcarskou generaci; Trauffer, moderní alpský hudebník, přiblíží město jako bránu do zdejší části velehor; populární muzikant z Curychu Marc Sway zdůrazní multikulturní ráz města; a konečně DJ Tito Torres složí hold zdejší „Street Parade“. Program kulturního týdne při ME viz níže.

Účinkující při Mistrovství Evropy v atletice, Curych 2014:
• úterý 12. srpna: zahajovací ceremoniál, DJ Bobo, Freddy Nock, Sunrise Avenue
• středa 13. srpna :Plasma (téma: Mladé Švýcarsko)
• čtvrtek 14. srpna: Trauffer (téma: Curych – brána do Švýcarských Alp)
• pátek, 15. srpna: Marc Sway (téma: Multikulturní Curych)
• sobota 16. srpna: DJ Tito Torres (téma: Pocta „­Street Parade“)
• neděle 17. srpna: závěrečný ceremoniál, Eliana Burkiová, Plasma, Trauffer, Marc Sway, Caroline Chevinová, Alain Clark, 50 showmanů s vlajkami, host jako překvapení

 

Michal Procházka, foto: zurich2014.com

Vytisknout