přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

29. srpna 2012, 12:44

Šampionát mladých se vrací do Edenu

Od založení roku 2002 si šampionát vybudoval pevné místo v domácím kalendáři na přelomu srpna a září. Kromě těch, kteří dovršují v daném roce 20, 21 nebo 22 let, je mistrovství otevřeno také mladším atletům, juniorům i dorostencům. Pojďme se vydat do krátké, ale pestré historie mistrovství.

Místa konání

Svou premiéru si u nás odbyly „dvaadvacítky“, pro něž terminologie zatím nevymyslela přiléhavější název než číselné označení, v pražském Edenu před deseti lety a letos se tam opět vrací. Do metropole se šampionát vrátil ještě před čtyřmi lety, ovšem na levý břeh Vltavy, na Julisku. Mezitím se v pořadatelství vystřídala česká i moravská města Litomyšl, Hodonín, Olomouc, Uherské Hradiště, Jablonec nad Nisou, a v uplynulých ročnících pak přibyly Plzeň a Břeclav, mj. pravidelný pořadatel finále Corny středoškolského poháru a vloni Písek.

Nejpilnější sběratelé titulů
Protože je šampionát přístupný také pro juniory (18 a 19) a dorost (16 a 17 let), je možné v jedné disciplíně zvítězit celkem sedmkrát. Takový superman se na mistrovství ČR zatím neobjevil, ale tři atleti dokázali nasbírat již pět titulů, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková a Jan Kudlička, v kladivu Lenka Ledvinová.
Posledně jmenovaná k tomu přidala i jeden koulařský triumf a s celkem šesti zlaty patří mezi ty celkově nejúspěšnější atlety mistrovství. Vedle ní si na půltucet titulů přišli sprinterky Kristina Bažatová a Kateřina Čechová, a také vytrvalec Milan Kocourek. Bažatová posbírala po třech zlatých na 100 i 200 metrech, podobně jako Kocourek na pětce a stýplu, Čechová uspěla 4x na stovce a 2x na dvojnásobné vzdálenosti.
Čtyřikrát se v jediné individuální disciplíně zadařilo na čtvrtce Jitce Bartoničkové, na překážkové stovce Lence Lepičové, půlkaři Martinu Hrstkovi, kladiváři Michalu Fialovi a již zméněné Kateřině Čechové. Bartoničková uspěla kromě 400 m také jednou na 200 m, pět nejcennějších kovů nasbírali v různých disciplínách vedle ní také Roman Novotný (dálka i trojskok 2, výška 1) a Lucie Vaníčková (koule 3, disk 2).
Při pohledu z opačné strany zjistíme, že není disciplíny, v níž by se nikomu nepodařilo získat více než jeden titul. Pouze ve čtyřech bězích se jediný/á atlet/ka získal/a (právě) dvě zlaté medaile: na ženské pětce a stýplu, mužské stovce a patnáctistovce.

Rekordy mistrovství
Pokud jde o rekordy šampionátu, větší výdrž mají ty mužské, neboť přetrvaly ještě tři od prvního ročníku 2002, konkrétně jde o dálku 791 cm Petra Lamparta, trojskok 15.72 jeho jmenovce Hnízdila a kladivo 68.59 Lukáše Melicha. Kromě toho se drží také hned pět rekordů z následujícího ročníku 2003: dvoustovka Vojtíka 21.12, čtvrtka Mazance 47.02, půlka Pernici 1:51.03, pětka Kučery 14:29.43 a čtvrtka překážek Daňka 50.49.
Mezi ženami zůstaly už pouze rekordy z roku 2004: Pavly Havlové na pětce 16:38.12, Lucie Martincové (dnes Škrobákové) na 100 m překážek 13.56, a Zuzany Hejnové na překážkové čtvrtce 58.33. Všechny ostatní ženské rekordy MČR jsou data 2005 a mladší.
Nejmladší jsou rekordy z loňska – v disku – Tomáše Voňavky (57.67), na 110 metrů překážek Martina Mazáče (13.78), v ženské kategorii pak v kouli Markéty Červenkové (15.24),  Kateřiny Šafránkové v kladivu (68.09) a Ireny Šedivé v oštěpu (53.45).
Jedinou držitelkou dvou rekordů v individuálních disciplínách je aktuálně sprinterka Kateřina Čechová, jíž patří nejrychlejší časy na stovce (11.51) i dvoustovce (23.63). Mezi muži nikdo takové privilegium nemá.

Karolína Farská

Vytisknout