přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. srpna 2016, 10:22

Rio v číslech

Jednoznačným vládcem medailového pořadí se staly stejně jako před čtyřmi lety Spojené státy americké. Tentokrát získali jejich reprezentanti o čtyři tituly i cenné kovy celkově více, jejich bilance je 13 zlatých, 10 stříbrných, 9 bronzových. Díky více druhým místům patří druhá příčka v medailovém pořadí Keni se sbírkou 6-6-1 před Jamajkou - 6-3-2. Následuje Čína, JAR a Británie, nejlepší z evropských zemí. Čtvrtý nejvyšší počet kovů získala Etiopie, ale jediný titul ji poslal až na deváté místo co do hodnoty. V top 10 figuruje před nimi ještě nečekaně Chorvatsko, díky dvěma vrhačským zlatým na sedmé pozici spolu s Německem, jež má stejnou bilanci (2-0-1). Desítku nejlepších pak uzavírá Kanada. Česko se zařadilo díky bronzu Špotákové mezi 42 federací s alespoň jedním kovem.

Také hodnocení výsledků do osmého místa ovládlo jasně USA, jejichž 310 bodů je výrazně více než dohromady druhá Keňa se 131 a třetí Jamajka se 106. Velká Británie už nedosáhla trojciferného výsledku (93), následuje Čína (81), Německo (73) těsně před Etiopií (72), potom Kanada (65), Francie (57) a desítku uzavírá Polsko (45). Česko obsadilo dělenou 18. pozici, vedle bronzu se o to zasloužili čtvrtí Hejnová s Kudličkou, sedmí Balner a Veselý, osmý Vadlejch, do desítky se vešla ještě Drahotová, do finále se probil také Frydrych.

Hry plné rekordů

Na olympijském stadionu padly v průběhu her tři světové rekordy. O ten první se postarala na desítce žen Etiopanka Almaz Ayanová, která nedala svým soupeřkám ani tu nejmenší šanci a cílem proběhla v čase 29:17.45, čímž překonala dosavadní světové historické maximum Číňanky Wanf Tün-sia o více než čtrnáct vteřin. Druhý zápis do atletické historie přidala polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Ta v olympijském finále poslala své náčiní do vzdálenosti 82.29. Wlodarczykové se podařilo překonat světový rekord již pošesté od roku 2009. Asi nejpřekvapivějším světovým rekordem byl ten na čtvrtce mužů. Jeho autorem byl jihoafrický sprinter Wayde van Niekerk, který prolétl jeden okruh za 43.08 a zdolal tak zdánlivě nepřekonatelný rekord Američana Michaela Johnsona o patnáct setin.

Světové rekordy jsou samozřejmě zároveň i těmi olympijskými. K těmto třem olympijským rekordům a pak přibylo ještě dalších pět. Tím nejvíce šokujícím byl ten tyčkařský, který zaznamenal při svém triumfu domácí Thiago Braz, který vylepšil OR na 603 centimetrů, přičemž své osobní maximum posunul o plných deset centimetrů. Také americký koulař Ryan Crouser překvapil, když vrhnul svou kouli do vzdálenosti 22.52, což se ještě žádnému koulaři na olympijských hrách nepodařilo. Své parádní představení na mužském stýplu ozdobil Keńan Conseslus Kipruto též olympijským rekordem 8:03.28 a o další historické běžecké maximum pod pěti kruhy se postarala jeho krajanka Vivian Cheruiyotová na pětce, když ovládla tuto distanci v čase 14:26.17. Americký desetibojař Ashton Eaton pak vyrovnal olympijský rekord Romana Šebrleho, když posbíral 8893 bodů.

Významně se přepisovaly i letošní světové tabulky. Dohromady padlo dvacet nejlepších světových výkonů roku. Vedle již zmíněných osmi disciplín, se měnili leadeři letošních statistik ještě v disku mužů (Christopher Harting), v kouli žen (Michelle Carterová), v trojskoku žen (Caterine Ibargüenová), na stýplu žen (Ruth Jebetová), na půlce mužů (David Rudisha), na čtvrtce žen (Shaunae Millerová), na čtvrtce překážek mužů (Kerron Clement), na půlce žen (Caster Semenyaová) a ve všech štafetách mužů i žen.

Králové a královny pod pěti kruhy

Celkem šestadvacet atletů se pokusilo obhájit své olympijské zlato z Londýna. Podařilo se to však pouze šesti, přitom Usainu Boltovi (100, 200) a Mohammedu Farahovi (5000, 10000) dvakrát. Dalšími obhájci se stali David Rudisha (800 m), Sandra Perkovičová (disk), Christian Taylor (trojskok) a Ashton Eaton (desetiboj).

Nejúspěšnějším sběratelem cenných kovů se stal Jamajčan Usain Bolt, který vystoupal třikrát na nejvyšší stupínek. Následují ho americká sprinterka Allyson Felixová a její jamajská kolegyně Elaine Thompsonová (2-1-0). Dvě zlaté medaile vybojovali Mo Farah a Tianna Bartolettová. Třikrát stála na stupních vítězů i Američanka Tori Bowieová (1-1-1), která tak získala kompletní sadu medailí.

Na závěr pár zajímavostí

Americký mílař Matt Centrowitz zvítězil na olympijské patnáctistovce v nejpomalejším čase od roku 1932 (3:50.00). Zároveň se stal prvním americkým olympijským vítězem na této distanci od roku 1908, kdy se z triumfu pod pěti kruhy radoval jeho krajan Mel Sheppard.

Britský běžec Mo Farah se stal druhým mužem v historii olympijských her, kterému se podařilo obhájit olympijský double na 5000 a 10000 metrů. Tím prvním byl fenomenální Fin Lasse Viren, kterému se stejný počin podařil na olympiádách v Mnichově 1972 a následně v Montrealu 1976.

Americká štafeta žen na 4x400 metrů zvítězila na olympijských hrách již pošesté v řadě. Mužské finále stejné disciplíny pak bylo tím nejkvalitnějším v historii, když se hned šest štafet dostalo pod tři minuty. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout