přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. srpna 2016, 15:03

Reprezentační výběry zbrojí na Rio

Olympijské hry v Riu de Janeiru jsou již za dveřmi a jedním z nejsledovanějších sportů bude i atletika. Národní atletické federace vyšlou do bojů to nejlepší, co mají. V tématu týdne jsme pro vás vybrali pět aktuálně nejsilnějších výběrů. Jaké jsou jejich největší hvězdy a o jaké disciplíny se mohou opřít?

Vrátí se Američané na trůn

Nejpočetnější výpravou bude ta ze Spojených států amerických. Zámořská atletická velmoc vyšle to Ria 127 atletů a tradičně patří mezi ty nejsilnější. Velké naděje se vkládají do sprinterů v čele s Justinem Gatlinem, který poběží stovku i dvoustovku a věří, že tentokrát hvězdného Bolta porazí. Na stovce mu bude jistě zdatně sekundovat bronzový muž z loňského světového šampionátu na této distanci Trayvon Brommel. Svého krajana Michaela Johnsona bude chtít napodobit LaShawn Merrit, který bude startovat na dvoustovce i na čtvrtce. Silnou překážkářskou školu zastoupí na Kerron Clement a Michael Tinsley.

Američané mají však silné i techniky. Ve slibné formě se nachází tyčkař Sam Kendrics. V trojskoku je v nominaci zejména silné duo Christian Taylor a Will Clay. Medailové ambice mají i dálkaři Marquis Dendy a Jeff Henderson a nesmíme zapomínat ani na koulaře. Trio Joe Kovacs, Ryan Crouser a Darren Hill figuruje hodně vysoko v letošních světových tabulkách. Jednou z největších nadějí na olympijské zlato je pak desetibojař Ashton Eaton.

Také ženská část reprezentace hvězd a pruhů má největší naděje ve sprintech. Na stovce to může být English Gardnerová nebo Tori Bowieová, která se přihlášena i na dvoustovku. Tam naopak chybí Allyson Felixová. Ta se bude soustředit výhradně na čtvrtku, kde patří ke žhavým kandidátkám na olympijské zlato. Stejně jako loni, tak i letos dominují stovce s překážkami právě Američanky. Může se tak stát, že trojice Brianna Rollinsová, Nia Aliová a Kristi Castlinová obsadí kompletní stupně vítězů. Naprosto suverénně pak vévodí dosavadním světovým tabulkám na čtvrtce překážek Dalilah Muhammadová.

Z medailových nadějí nemůžeme vynechat ani tyčkařky Jennifer Suhrovou a Sandi Morrisovou či výškařku Chaunte Loweovou. V dálce budou těžko hledat konkurentky Britney Reeseová a Tianna Bartolettová.

Německé obrození pokračuje

Na post jedné z nejsilnějších výprav bude aspirovat i dvaadevadesátičlenná německá ekipa. Nebývale se daří oštěpařům ze země našich západních sousedů. Však Thomas Röhler, Julian Weber a Johannes Vetter patří letos mezi elitní čtyřku ve světových tabulkách. Na vítěznou vlnu se chce vrátit i koulař David Storl a v diskařském sektoru budou řádit bratři Hartingové. Mladší Christopher stále čeká na velkou medaili a starší Robert se chce vrátit ve velkém stylu. Na každé velké mezinárodní akci bojují o nejvyšší posty němečtí vícebojaři. Rico Freimuth byl loni bronzový na mistrovsví světa, Arthur Abele zas prokázal dobou formu v Ratingenu a Kai Kazmirek patří mezi desetibojařské stálice. Velký otazník visí nad formou tyčkaře Raphaela Holzdeppeho, ale i on se umí perfektně připravit na vrchol sezóny.

Nejvyšší ambice mají jistě i německé vrhačky. Koulařka Christina Schwanitzová v minulé sezóně jasně dominovala. Kladivářka Betty Heidlerová by zase ráda sesadila z trůnu Polku Wlodarczykovou. V disku se budou chtít prodrat na pódium Julia Fisherová a Nadine Müllerová a v oštěpu se vždy musí počítat se zkušenou Lindou Stahlovou. Jednou z možných konkurentek Amerických dálkařek může být Sosthene Moguenarová. Ve výšce bude situace otevřenější, což je šance pro Marii-Laurence Jungfleischovu. Dominanci Spojených států na krátkých překážkách by mohla nalomit stříbrná medailistka z loňského MS v Pekingu Cindy Rolederová. V sedmiboji patří vždy mezi favoritky Carolin Schäferová.

Dosáhne „Velký Mo“ na další double

Britská výprava čítá osmdesát jmen. Fanoušci britské atletiky mají ta nejvyšší očekávání hlavně od jejich miláčka Mo Faraha, který opět poběží pětku i desítku. V minulosti již několikrát dokázal kombinovat tyto dvě tratě a radoval se ze zlatého doublu. Dokáže to i v Riu? Na svůj triumf z domácích her bude chtít navázat dálkař Greg Rutherford. Mezi výškaři není bez šancí Robbie Grabarz.

Velmi silné zastoupení bude mít Velká Británie v sedmiboji, kde ji budou reprezentovat Jessica Ennis-Hillová a Katarina Johnson-Thompsonová. Hillová obhajuje olympijské zlato a Thompsonová naznačila skvělou formu na poslední Diamantové lize, když si vylepšila osobní rekordy v obou skocích. Největší sprinterskou nadějí je Dina Asher-Smithová na dvoustovce, tou dálkařskou zase Shara Proctorová. Do role jedné ze spolufavoritek běhu na 1500 metrů se pasovala Laura Muirová, která v Londýně zaběhla nový britský národní rekord a dostala se hluboko pod čtyři minuty. Stoupající formu směrem k olympijským hrám ukazuje i Eilidh Doyleová na čtvrtce překážek.

Jamajský blesk i hladové zvíře

Karibský ostrůvek v posledních letech kraluje světovému sprintu a i tentokrát je zásadní část devětapadesátičlenné jamajské sestavy tvořena sprintery. Největší pozornost je samozřejmě upřena na hvězdného Usaina Bolta, který byl rád získal potřetí za sebou tři zlaté olympijské medaile. Není však sám, kdo má nejvyšší ambice. Obrovský hlad po úspěchu má mistr světa z Tegu Yohan Blake, který se konečně dokázal naplno vrátit po vleklých zdravotních problémech. Na stodesítce překážek letos jen těžko hledal přemožitele Omar McLeod, kterého doplní další skvělý překážkář Hansle Parchment, bronzový muž z olympiády v Londýně a stříbrný z loňského MS.

Na nejkratším sprintu žen bude jednou z hlavních favoritek Shelly-Ann Fraser-Pryceová, která na posledních akcích na této distanci dominovala. Na dvojnásobné trati bývá velice silná Veronica Campbell-Brownová. Také jamajské čtvrtkařky patří mezi nejlepší na světě. Na té hladké je to zejména Stephany Ann McPhersonová a Christine Dayová, nad překážkami pak čtyřnásobná vítězka Diamantové ligy Keliese Spencerová a Jenieve Russelová, která figuruje v současných světových tabulkách na třetím místě.

Udrží Keňa svou pozici?

Na loňském světovém šampionátu v Pekingu ovládla medailové pořadí národů právě Keňa, která dokázala, že již není pouze běžeckou velmocí. Přesto se v Riu bude opírat hlavně o běžce. Půlkař David Rudisha dokázal na minulých hrách zvítězit ve velkém stylu, když ve finále zaběhl nový světový rekord. I letos bude patřit mezi nejžhavější kandidáty na olympijské zlato. V podobné roli nastoupí do závodu na 1500 metrů Asbel Kiprop, který v posledních letech kraluje této královské běžecké disciplíně. Mílařské cenné kovy sbírá pravidelně i jeho týmový kolega Elijah Manangoi. Nejsilnější keňskou disciplínou bývá stýpl, kde se na start postaví jak letošní suverén Conseslus Kipruto, tak i čtyřnásobný mistr světa Ezekiel Kemboi.

Na zlaté medaile z loňského mistrovství světa budou chtít navázat oštěpař Julius Yego a čtvrtkař překážkář Nicolas Bett. O běžecký double na pětce a desítce chce usilovat Vivian Cheruiyotová. Na patnáctce se pokusí potrápit Genzebe Dibabaovou Faith Kipyegonová a v ženském stýplu si brousí zuby na příčky nejvyšší Hyvin Kiyengová, která letos svádí krásné souboje s mladou Bahrajnkou Ruth Jebetovou. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout