přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

17. září 2019, 21:05

Reprezentační týmy zbrojí na MS

V pondělí 16. září byly uzavřeny přihlášky na světový šampionát v Dauhá. Všechny členské federace tak zveřejnily své nominace. V jaké síle se představí ty nejsilnější z nich? Na to jsme se zaměřili v „Tématu týdne“.

USA

Suverénně nejpočetnější výpravou v Dauhá bude tradičně ta ze Spojených států amerických, které tentokrát na mistrovství světa vysílají 141 atletů. Mezi nimi je 13 aktuálních olympijských vítězů. Hned osm amerických reprezentantů bude obhajovat své tituly z před dvou let. Zlato z Londýna budou hájit Tori Bowieová na stovce, Kori Carterová na čtvrtce překážek, Emma Coburnová ve stýplu, Phyllis Francisová na hladké čtvrtce, Justin Gatlin na stovce, Sam Kendricks v tyči, Brittney Reeseová v dálce a Christian Taylor v trojskoku. Američané mají ve svých řadách také tři vítěze letošního ročníku Diamantové ligy v osobách sprintera Noaha Lylese, půlkařky Ajee Wilsonové a čtvrtkaře Michaela Normana. Dalších šest amerických nadějí pro Dauhá vládne letošním světovým tabulkám. V pozici leadera letošních světových statistik nastoupí do mistrovských bojů Dalilah Muhammadová na čtvrtce překážek, koulař Ryan Crouser, kladivářka DeAnna Priceová, tyčkařka Jennifer Suhrová, překážkář Grant Holloway a trojskokan Will Claye.

Německo

Německá sestava čítá 71 atletů. Parádní disciplínou by měl být v podání Němců oštěp, kde bude obhájce titulu Johannes Vetter, olympijský šampion Thomas Röhler a vítěz loňské Diamantové ligy Andreas Hofmann. Mezi ženami pak bude favoritkou loňská mistryně Evropy Christin Hussongová. Naši západní sousedi jsou také desetibojařskou velmocí. Tuto pozici budou chtít potvrdit obhájce bronzu z Londýna Kai Kazmirek a druhý muž letošních světových tabulek Niklas Kaul. V sedmiboji žen by ráda zopakovala své stříbro z roku 2017 Caroline Schäferová. Možná vůbec největší nadějí na německé zlato je dálkařská suverénka této sezóny Malaika Mihambová. Bez šancí na stupně vítězů nejsou ani koulařka Christina Schwanitzová nebo běžkyně Konstanze Klosterhalfenová.

Polsko

Polská reprezentace může opět spoléhat na silné vrhy. Ve svých řadách má hned dva koulaře, kteří se dostali v této sezóně přes 22 metrů. Jsou jimi národní rekordman a mistr Evropy Michal Haratyk a jeho mladší kolega Konrad Bukowiecki. Jako aktuální mistryně Evropy ve stejné disciplíně bude v Dauhá startovat Paulina Gubaová. Nechybí ani kladivářské duo Pawel Fajdek a Wojciech Nowicki. Fajdek obhajuje titul mistra světa. Nowicki se loni stal evropským šampionem a letos kraluje světovým tabulkám. Bronzovou kladivářskou medaili bude obhajovat Malwina Kopronová. Ještě o stupínek výše se v Londýně umístili tyčkař Piotr Lisek a půlkař Adam Kszczot. Oba budou závodit i v Kataru.

Keňa

Keňa je běžeckou velmocí a největší medailový přísun tak očekává ze středních a dlouhých tratí. Hned čtyři keňští běžci budou obhajovat tituly z Londýna. O tento počin se pokusí stýplař Conseslus Kipruto, maratonec Geoffrey Kirui, mílařka Faith Kipyegonová a na pětce Hellen Obiriová. Nejvyšší ambice pak mají světová rekordmanka na trati 3000 metrů překážek Beatrice Chepkoechová nebo vítěz posledních dvou ročníku Diamantové ligy a obhájce stříbra mílař Timothy Cheruiyot. O čtvrtou maratonskou medaili na MS bude usilovat Edna Kiplagatová. Reprezentační stálicí je pak někdejší oštěpařský mistr světa a stříbrný z OH v Riu Julius Yego.

Jamajka

Reprezentanti z tohoto karibského ostrůvku dlouhodobě vynikají ve sprintech. Na stovce i dvoustovce žen se může Jamajka opřít o elitní dvojici Elaine Thompsonová a Shelly-Ann Fraser-Priceová, kterou na stovce doplní mladá Brianna Williamsová. Její jmenovkyně Danielle Williamsová je letos vedoucí ženou světových tabulek na stovce překážek. Hned za ní figuruje další jamajská překážkářská naděje Janeek Brownová. Obhájcem titulu na stodesítce překážek je Omar McLeod. Své bohaté zkušenosti se pokusí prodat na hladké čtvrtce Shericka Jacksonová a Stephanie Ann McPhersonová. Na stejné trati mužů patří do okruhu favoritů Akeem Bloomfield. Na mužské stovce a dvoustovce bude hájit čest jamajské sprinterské školy hlavně Yohan Blake. Jamajka se však stále více prosazuje také v technických disciplínách a na pódiové umístění tak mohou pomýšlet například diskař Fedrick Dacres, trojskokanka Shanieka Rickettsová, koulařka Danielle Thomas-Doddová či dálkař Tajay Gayle.

Etiopie

Také Etiopané mají ve svých řadách jednoho obhájce zlata z Londýna. Je jím na trati 5000 metrů Muktar Edris. Běžci z Etiopie letos vytrvaleckým tratím dominují, a proto sestava Selemon Barega, Hagos Gebrhiwet, Telahun Haile, Yomif Kejelcha, Getnet Wale nebo Lelisa Desisa mají na distancích od 3000 metrů překážek do maratonu jen ty nejvyšší ambice. Mezi ženami nechybí světová rekordmanka na 1500 metrů Genzebe Dibabaová, obhájkyně zlata na desítce a stříbra na pětce Almaz Ayanová nebo mladá naděje Letensebet Gideyová.

Velká Británie

Reprezentanti ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska již nemohou spoléhat na svou běžeckou stálici Mohameda Faraha, který přesedlal z dráhy k silničním běhům, a tak jsou největšími nadějemi na zisk zlaté medaile obhajující štafeta mužů na 4x100 metrů a také trojnásobná mistryně Evropy ve sprintech Dina Asher-Smithová. Na cenný kov mohou pomýšlet také sedmibojařka Katarina Johnson-Thompsonová nebo běžkyně Laura Muirová.

Francie

Francie má ve své nominaci obhájce tří mistrovských titulů z Londýna. Jedním je na chodecké padesátce velezkušený Yohan Diniz, dalším pak půlkař Pierre Ambroisse Bosse. Vůbec největší hvězdou týmu je ovšem desetibojařský světový rekordman Kevin Mayer. Nechybí pak ani tradiční opory v osobách tyčkařské legendy Renauda Lavillenieho, evropského rekordmana na stovce Jimmyho Vicauta nebo evropského šampiona na stodesítce překážek Pascala Martinot-Lagarda. Bronz z disku obhajuje Melina Robert-Michonová.

Kanada

Několik medailových kandidátů má také Kanada. Na stovce, dvoustovce a ve štafetě na 4x100 metrů bude chtít napodobit svůj trojnásobný medailový počin z olympijských her v Riu Andre de Grasse. Leaderem světových tabulek v desetiboji je Damian Warner. Mezi objevy letošní sezóny patří běžkyně Gabriela Debles-Staffordová a tyčkařka Alysha Newmanová.

Norsko

Norsko sice nemá početnou, ale zato velmi silnou výpravu. Velkou zásluhu na tom mám bratrské trio Ingebrigtsenových. Jakob a Filip jsou přihlášeni na tratích 1500 a 5000 metrů. Na patnáctce se oba letos na mítincích Diamantové ligy umisťovali pravidelně na předních pozicích. Jejich starší bratr Henrik poběží pětku. Když k tomu přičteme historicky druhého nejrychlejšího muže na čtvrtce překážek Karstena Warholma, který má navíc v plánu běžet i hladký závod na 400 metrů, mohou Norové získat velmi slušnou medailovou sbírku.

Španělsko

Reprezentace z Pyrenejského poloostrova spoléhá na dvojici chodeckých evropských šampiontů Alvara Martina a Marii Perézovou. V pozici aktuálních halových mistrů Evropy nastoupí trojskokanka Ana Peleteirová a půlkař Alvaro de Arriba. V závěru sezóny se prezentoval špičkovými výkony na stodesítce překážek Orlando Ortega, který například ovládl finálový závod Diamantové ligy.

Trinidad a Tobago

Trinidad a Tobago získali v Londýně dvě medaile. Před dvěma lety se ze zlata radovala štafeta čtvrtkařů a na bronzový stupínek vystoupal na dvoustovce Jareem Richards. I tentokrát má tato země největší šanci na cenný kov právě v těchto disciplínách. V oštěpu se pokusí vzpomenout na někdejší slávu olympijský šampion z Londýna 2012 Keshorn Walcott.

Nizozemsko

Z nizozemských řad rozhodně vyčnívá Sifan Hassanová. Dvojnásobná vítězka Diamantové ligy na tratích 1500 a 5000 metrů zvolila tuto náročnou kombinaci i pro světový šampionát. Na patnáctce je vedoucí ženou letošních světových tabulek. Na pětce pro změnu zaběhla v tomto roce nový evropský rekord. K tomu ještě přidala světový rekord na 1 míli. Dafne Schippersová bude obhajovat zlato z dvoustovky a bronz z poloviční trati. Další obhájkyní bronzového cenného kovu je sedmibojařka Anouk Vetterová.

Slovensko

Slovenská reprezentace vysílá do Dauhá pět atletů včetně chodeckého olympijského vítěze Matěje Tótha. Toho doplňují chodkyně Maria Czaková, půlkařka Gabriela Gajanová a kladiváři Marcel Lomnický a Martina Hrašnová.

Itálie

Největšími italskými nadějemi jsou výškařský halový mistr Evropy Gianmarco Tamberi a chodkyně Eleanora Giorgiová. Na stovce se pokusí o opětovné prolomení desetivteřinové hranice a postup do finále Filippo Tortu.

Portugalsko

Portugalsko se před dvěma lety dočkalo zlaté medaile díky chodkyni Inés Henriquesové, která ovládla premiéru chodecké padesátky na MS a obhajovat bude i letos. Bronzové umístění z Londýna bude hájit trojskokan Nelson Evora. Možná ještě větší šanci na medaili v témže sektoru mají Pedro Pablo Pichardo a Patricia Mamonaová.

Kolumbie

Kolumbijská nominace čítá šestnáct jmen a mezi nimi nechybí ani dva obhájci zlaté medaile, kterými jsou trojskokanka Caterine Ibargüenová a chodec Eider Arevalo.

Brazílie

Nejsilnější jihoamerickou federací je v současné době nejspíš Brazílie. Hodně se o to svými výkony zasloužil koulař Darlan Romani, jenž patří ve své disciplíně mezi hlavní favority na zisk cenného kovu. Bronz z Londýna bude obhajovat na chodecké dvacítce Ciao Bonfim. Bez šancí na vysoké umístění není ani jihoamerický šampion na čtvrtce překážek Alison dos Santos.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben, A. Gräf

Vytisknout