přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. července 2022, 17:08

Rekordní čísla z „Oregonu 22“

Mistrovství světa v atletice „Oregon 22“ poskytlo světové atletické elitě takové podmínky, že připravilo jedno z nejkvalitnějších představení na globální scéně.

Více než 1700 sportovců ze 179 zemí (plus „uprchlický tým“) soutěžilo v Eugene, čemuž přímo přihlíželo téměř 150 tisíc diváků a padly tři světové rekordy (čtvrtý sebral vítr lehce nad povolenou hranici).

Překonán byl rekord v počtu zemí, které získaly zlaté medaile na jednom šampionátu. Na nejvyšším stupínku se vystřídalo 29 zemí oproti 26 v Londýně v roce 2017.

Narostl i počet federací, jejichž reprezentanti se dostali do finále (umístili se do 8. pozice). Seznam 81 zemí je delší o pět oproti v Dauhá v roce 2019 (76). Libérie, Niger, Pákistán, Samoa, Filipíny a Guatemala se do finále mistrovství světa dostaly poprvé v historii.

Rozmanitost a globální dosah atletiky dokládá i skutečnost, že každá z kontinentálních asociací má alespoň dva mistry světa. Peru, Kazachstán a Nigérie získaly své vůbec první zlaté medaile, zástupci Indie a Burkiny Faso pak stáli poprvé na stupních vítězů (na stříbrné pozici).

Hostitelské Spojené státy americké překonaly rekord v počtu medailí na jediném šampionátu, celkem jich získal 33, z toho 13 zlatých, 9 stříbrných a 11 bronzových. Dosud měly USA nejvíce před pěti lety v Londýně 30 a naposledy v Dauhá 29, rekordmanem byla Německá demokratická republika v Římě 1987 s 31. Po 10 medailích v Eugene získaly Etiopie (4-4-2), Jamajka (2-7-1) a Keňa (2-5-3). 

Spojené státy také získaly premiérově udílenou týmovou trofej udílenou podle bodů za umístění v osmičce nejlepších. Těch nasbíraly tolik (328), že ani trojice zemí za nimi, Jamajka (110), Etiopie (106) a Keňa (104) nedá dohromady více (320).

Mimořádné úspěchy se podařily americkým mužům, kteří získali kompletní sbírky v bězích na 100 i 200 m a ve vrhu koulí. Z obdobného počinu se radovaly také Jamajčanky na stovce.

Nové příležitosti zkombinovat chodecké tituly, kde delší 50km distanci nahradilo 35 km, se chopila Kimberly Garcíaová z Peru. Díky triumfu na dvacítce a právě na pětatřicítce se stala v nejúspěšnější jednotlivkyní šampionátu.

Mnozí jasně dominovali, ale třeba stovku mužů rozhodly jen dvě setiny, těsný byl doběh na nejdelší dráhové disciplíně desítce v podání žen, centimetry určily šampiona v mužské kouli a jediná vteřina v chůzi mužů na 35 km.

Mezi další výkonnostní milníky dosažené v Oregonu patří:
  • světové rekordy Sydney McLaughlinové v běhu na 400 m překážek (50.68), Tobi Amusanové v běhu na 100 m překážek (12.12, s větrem 2,5 m/s 12.06) a Monda Duplantise ve skoku o tyči (621).
  • 13 rekordů mistrovství a 30 světových výkonů roku
  • 3 světové rekordy, 19 „kontinentálnách“ (area) rekordů, 92 národních rekordů, 1 světový juniorský rekord
  • nejrychlejší maratony na velkých šampionátech
  • poprvé, co tři ženy v jednom závodě ve stýplu zaběhly pod devět minut
  • Allyson Felixová zaokrouhlila svou rekordní medailovou sbírku na dvacet (zlato s ženskou a bronz se smíšenou štafetou na 4x400 m)

Vysílání a sociální média

NBC, americký vysílací partner Světové atletiky (WA), hlásí, že mistrovství již dosáhlo více diváků (13,7 milionu) než jakékoli předchozí mistrovství světa v atletice, přičemž tři dny sledovanosti ještě nebyly oznámeny (pátek–neděle).

Pokrytí na vysílací síti NBC za první víkend (průměr 2,0 milionu diváků) bylo hodnoceno jako nejsledovanější mistrovství světa v atletice od Ósaky 2007 a představovalo 159% nárůst ve srovnání s pokrytím NBC v roce 2019. Očekává se, že tato čísla budou ještě působivější, až budou zveřejněny poslední tři dny soutěží.

Mistrovství světa také podnítilo značný růst a interakci napříč platformami sociálních médií WA, přilákalo 400 tisíc nových sledujících, více než sedm milionů reakcí a více než 41 milionů shlédnutí videí, čímž se celková sledovanost oficiálních sociálních kanálů WA zvýšila na více než 9,1 milionů na pěti platformách.

Podle WA Michal Procházka, foto: Getty Images pro WA

Vytisknout