přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. srpna 2018, 12:05

Předberlínské počty

Letošního mistrovství Evropy by se mělo zúčastnit 1572 atletů (828 mužů a 744 žen). Své reprezentanty vyšle do bojů o evropské medaile 49 členských federací. K tomu bude v německé metropoli startovat třicet nezávislých atletů z Ruska a jeden zástupce tzv. Athlete Refugee Teamu, který se skládá z válečných uprchlíků.

Nejpočetněji obsazenou disciplínou je v obou kategoriích maraton. V tom mužském se postaví na start 73 běžců z 26 zemí. Na stejné distanci žen bude závodit 59 závodnic z 20 zemí. Naopak nejméně obsazenými disciplínami v jednotlivých kategoriích jsou mužský trojskok (25) a ženský závod na 50 kilometrů chůze (20).

Nejstarším atletem šampionátu bude španělský chodec Jesus Angel Garcia, kterému bude při jeho startu na chodecké padesátce 48 let a 287 dní. Pro Garciu bude Berlín sedmou účastí na mistrovství Evropy. Nejmladší atletkou, která se představí na ME, bude čerstvá juniorská mistryně světa v trojskoku Alexandra Načevová z Bulharska. V den jejího kvalifikačního závodu dosáhne věku 16 let a 345 dní.

Nejpočetnější tým mají domácí Němci, kteří mají na soupisce 128 atletů. Více než stočlenný tým mají ještě Britové (102). Následují je Španělé (95), Italové (89) a Poláci (86). Česká sestava čítá 50 atletů.

Pozici medailově nejúspěšnějšího týmu budou obhajovat Poláci, kteří měli v Amsterdamu bilanci (6-5-1). Druzí skončili v této statistice Němci (6-4-7) a třetí byli Britové (5-3-8). Český tým byl se čtyřmi stříbrnými kovy dvacátý.

Co se týká bodovaných umístění, byli před dvěma lety nejlepší Britové (173 b.) před Němci (169.25) a Poláky (147.25). Česká reprezentace byla třináctá za 48.5 bodů.

Na MEJ v Amsterdamu získalo alespoň jeden cenný kov 32 federací. Na bodované umístění dosáhli zástupci 38 zemí.

Na letošním mistrovství Evropy bude startovat deset leaderů světových tabulek. Mezi muži se jedná o ruského překážkáře Sergeje Šubenková, portugalského trojskokana Pedra Pabla Picharda, polského kladiváře Wojciecha Nowického, ruského výškaře Danila Lysenka a německého oštěpaře Andrease Hofmanna. Co se týká žen, startujících v Berlíně, mohou se touto pozicí pyšnit ruská výškařka Maria Lasickeneová, britská dálkařka Lorainne Ugenová, chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, polská kladivářka Anita Wlodarczyková a belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová.

Pouze ve čtyřech disciplínách nebudou obhajovat stále ještě aktuální evropští šampioni své medaile. Španělská výškařka Ruth Beitiaová ukončila kariéru. Britského dálkaře Grega Rutherforda vyřadilo zranění. Chybět budou také španělský běžec Ilias Fifa (5000 m) a francouzský překážkář Dmitri Bascou.

Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová bude usilovat o svůj pátý titul mistryně Evropy v řadě. V minulosti opanovala evropské šampionáty v Barceloně 2010, Helsinkách 2012, Curychu 2014 i Amsterdamu 2016.

Petr Jelínek

Vytisknout