přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

29. června 2016, 15:45

Pozornost míří do rekordního Amsterdamu

Přestože je letos jednoznačným vrcholem sezóny Rio, hlásí Amsterdam rekordní účastnická čísla. Přispěla k tomu i česká výprava, u níž počet startujících poprvé přesáhl padesátku, přesto ještě dvojnásobně velké týmy mají Němci a Britové.

Do Amsterdamu se chystá vyslat své zástupce 50 z 51 federací Evropské atletiky – chybí pouze Kosovo, které se stalo členem teprve loni. Do bojů na olympijském stadionu v nizozemské metropoli by mohlo teoreticky zasáhnout až 1473 atletů – velmi podobné jsou počty mužů i žen, přes sedm stovek. V praxi je však číslo skutečných startující vždy nižší, ať už z důvodu započtení náhradníků nebo odhlášením až na poslední chvíli.

Jestli tedy účast přesáhne zatím poslední ME v Curychu, kam bylo přihlášeno 1439 závodníků, zůstává otázkou. Takřka s jistotou lze však tvrdit, že atmosféru 23. mistrovství Evropy okusí více sportovců než před čtyřmi lety v Helsinkách. Při premiéře „Evropy“ v olympijském roce „entry“ číslo udávalo 1342, reálně pak startovalo 1230, tedy o více než sto méně atletů.

Německo vysílá do Amsterdamu 110 svých zástupců, půjde o jejich největší výpravu od Budapešti 1998 a také na celém šampionátu. Rovněž Velkou Británii a Severní Irsko bude reprezentovat trojciferný počet závodníků – 103; tak veliký tým ještě ostrované na mistrovství Evropy v historii ještě neměli. V pomyslném žebříčku je s odstupem následuje Španělsko s 89, Ukrajina s 85 sportovci, dále Itálie a Polsko (oba 76), Francie (73).

Českou republiku bude reprezentovat v Amsterdamu – podobně jako Británii – rekordně početný tým. Do Nizozemska vyrazí 20 žen a 31 mužů, celkově tedy 51 atletů, to je o šest více než v Göteborgu, kde dosud startovalo nejvíce našich zástupců. Naposledy v Curychu to bylo 43 (dosud druhý nejvyšší počet), před čtyřmi lety v Helsinkách pak 39.

A v Amsterdamu budou chtít atleti jistě navázat na úspěšná vystoupení na předešlých dvou šampionátech. Nechybí v něm totiž zlatá z Curychu Barbora Špotáková a bronzový Jan Kudlička, kompletní trojice mistrů Evropy z Helsinek – Jiřina Ptáčníková, Vítězslav Veselý, Pavel Maslák, ale ani stříbrná z ME 2012 Denisa Rosolová. K nim směle připočtěme dvojnásobnou světovou šampionku Zuzanu Hejnovou, které medaile z Evropy chybí, podobně jako majiteli bronzu z MS v Moskvě Lukáši Melichovi, a ve výčtu by neměli chybět ani haloví „specialisté“ Jakub Holuša či Ladislav Prášil.

Atletika v hostitelské zemi má nejvyšší očekávání od svých dvou velkých hvězd, byť se na rozdíl od Curychu každá objeví „jen“ v jedné individuálnídisciplíně. Dafne Schippersová má přihlášenu stovku – před dvěma lety vyhrála i dvoustovku – a Nizozemci s ní počítají i pro štafetu; Sifan Hassanová bude obhajovat titul na 1500 metrů – pětka, na které byla předloni stříbrná, je mezi rozběhem a finále patnáctistovky.

Entry listiny

Michal Procházka

Vytisknout