přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. března 2016, 13:41

Portland v číslech

Letošního mistrovství světa pod střechou se zúčastnilo 547 atletů ze 148 zemí. Oproti minulému šampionátu v polských Sopotech je to o čtyřicet sportovců méně, ovšem přibylo sedm zúčastněných federací. Nejpočetnější výpravou byla ta domácí. Spojené státy americké vyslaly do bojů 68 svých opor. Druhé nejpočetnější zastoupení měla Jamajka (28) a třetí pak Velká Británie (24). Českou republiku reprezentovalo celkem deset závodníků, z toho sedm mužů a tři ženy.

Co se týká počtu získaných medailí, jednoznačně opanovali domácí šampionát Američané se ziskem 13 zlatých, 6 stříbrných a 4 bronzových cenných kovů. Druhou příčku v medailovém pořadí obsadili Etiopané se 2 zlaty, dvěma stříbry a jedním bronzem. Třetí pozici v tomto žebříčku obsadili Francouzi (1-1-2) a čtvrtá byla Jamajka (1-1-1). O lichotivé páté místo se dělí naše reprezentace s Burundi a Nizozemím (1-1-0). Celkem vybojovali medaili reprezentanti z 29 zemí. Před dvěma lety v Sopotech to bylo třicet.

V bodovém hodnocení, kde se počítají umístění do osmého místa, dominovali také jasně Američané se 249 body. Druhá byla Etiopie (56 bodů) a třetí Britové (39). Česká republika je v tomto měřítku na děleném devátém místě s Keňou a Ukrajinou (26 bodů). V Sopotech posbírali nejvíce bodů také Američané, před Rusy a Poláky. Češi byli stejně jako letos devátí se ziskem 29 bodů. Letos bodovalo 53 zemí (v Sopotech 50).

Na HMS celkem 11x zasvítilo WL alias nejlepší světových výkonů sezóny. Hned dvakrát dokázal zaběhnout nejrychlejší čas na šedesátku Jamajčan Asafa Powell, když v rozběhu i v semifinále zaznamenal 6.44. Nejen nejlepší světový výkon, ale i kontinentální rekord předvedl Novozélanďan Tom Walsh v kouli, který poslal své náčiní do vzdálenosti 21.78. Punc rekordu USA má zase výkon 20.21 jeho kolegyně z disciplíny Michelle Carterové. Zaskvěla se další domácí, dálkařka Britney Reeseová. Ta dolétla na 722 cm, což je v tomto tisíciletí druhý nejlepší ženský výkon v hale (v Istanbulu skočila Reesová o centimetr více. Světové tabulky se přepisovaly i ve vícebojích a postarali se o to manželé Eatonovi. V pětiboji kralovala se součtem 4881 bodů Kanaďanka Brianne Theisen- Eatonová a v sedmiboji zvítězil dle očekávání Ashton Eaton, když dokázal posbírat 6470 bodů. Do čela světových halových tabulek se vyhoupla i vítězka osmistovky Francine Nyiosabaová z Burundi, která proběhla trať za 2:00.01. Ten samý počin se podařil i Pascalu Martinot-Lagardovi z Francie na šedesátce překážek, který proběhl cílem za 7.41. Tradičně pak zaběhly výkony roku obě vítězné štafety Spojených států. Navíc čas amerických sprinterů 3:02.45 byl druhým nejrychlejším v historii HMS a USA vyhrála halovou štafetu pošesté v řadě. Jejich reprezentační kolegyně zaznamenaly čas 3:26.38.

V hale Convention Center byly překonány dva rekordy šampionátu a oba padly v tyčkařském sektoru. Mezi muži se o rekord postaral fenomenální Francouz Renaud Lavillenie, když se přenesl přes laťku ve výšce 602 centimetrů. Napodobila ho i americká tyčkařka Jennifer Suhrová výkonem 490 centimetrů. Dále bylo překonáno sedm kontinentálních halových rekordů (Asie 3, Severní Amerika 2 a Oceánie 2). V Sopotech 2014 padl jeden rekord šampionátu a dvanáct nejlepších světových výkonů.

V Portlandu obhajovalo své mistrovské tituly jedenáct atletů a atletek. Úspěšní však byli pouze čtyři. Mezi nimi i náš Pavel Maslák na čtvrtce. Dále se podařilo obhájit Genzebe Dibabaové na trojce, Nie Aliové na šedesátce překážek a Ashtonovi Eatonovi v sedmiboji.

Naopak svá zlata neobhájili půlkař Mohamed Aman z Etiopie, mílař Ayanleh Souleiman z Džibutska, Keňan Kaleb Ndiku na trojce, Řek Konstadínos Filippidis v tyči, koulařka Valerie Adamsová z Nového Zélandu, katarský výškař Mutaz Essa Barshim a také polská výškařka Kamila Licwinková.

Halový světový šampionát v Portlandu navštívilo 39 283 diváků, což je o pět tisíc více než v Sopotech. 

Petr Jelínek, foto: A. Gräf

Vytisknout