přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. dubna 2021, 18:18

Polsko hostí Světové štafety

Již zítra odstartuje dvoudenní program pátého vydání World Relays. V polském Chořově nechybí ani česká reprezentace, jejíž štafetovy budou usilovat o kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu i mistrovství světa v Eugene.

World Relays se letos uskuteční popáté. Premiéru měly v roce 2014 v bahamské metropoli Nassau, kde se také konaly o rok později a také v sezóně 2017, kdy si na této akci odbyla premiéru i česká reprezentace. Štafeta čtvrtkařů tehdy skončila na celkovém dvanáctém místě. Po třech karibských zastávkách se přesunul v roce 2019 tento podnik do japonské Jokohamy, kde byla česká výprava již o poznání početnější. Čtvrtkaři o dvě pozice vylepšili své umístění v Nassau a desátým místem si zajistili účast na mistroství světa v Dauhá, které se konalo později toho roku. Velmi dobře se vedlo také mužské sestavě na 4x100 metrů, která překonala letitý národní rekord a byla dvanáctá. Štafeta žen na 4 x 100 metrů pak obsadila patnáctou příčku.

Štafetové „mistrovství světa“ se poprvé přesouvá na evropský kontinent a jeho hostitelem je polský Chořov. Česká atletika tentokrát vysílá do boje štafetu mužů na 4 x 400 metrů, mix štafetu na 4 x 400 metrů a také obě štafety na 4 x 100 metrů. Cíle jsou jasné. Prvních osm týmu z letošních World Relays si zajistí účast na olympijských hrách v Tokiu. Elitní desítka celkového hodnocení pak splní nominační požadavek pro start na mistrovství světa v Eugene 2022. U smíšené štafety na 4 x 400 metrů se kvalifikuje dokonce prvních 12 týmů. Již dříve si zajistili účast v Tokiu finalisté světového šampionátu v Dauhá. Pokud tedy některé z těchto výběrů postoupí do finále i v Chořově, budou se zbylé týmy dobírat na základě časů, kterých dosáhnout do konce nominačního období pro olympijské hry. Můžou tak být důležité i časy štafet, kterým se nepodaří probít do finále.

Vzhledem k současné situaci ve světě se hned několik silných národních federací rozhodlo, že své atlety do Chořova nevyšle. Rozhodly se tak například dvě nejúspěšnější země v krátké historii World Relays Spojené státy americké a Jamajka. Chybí také další sprinterské a čtvrtkařské velmoci jako Trinidad a Tobago, Bahamy či Kanada. Svou účast zrušili také Austrálie a na poslední chvíli Indie. Tím se samozřejmě zvyšují šance ostatních výběrů včetně toho českého.

4 x 400 muži

Šance naší mužské štafety na umístění v elitní osmičce je nyní o poznání vyšší, než se původně jevila. Na startu nebudou trojnásobní vítězové z USA, ani Trinidad a Tobago, které kralování Američanů v Jokohamě přerušili. Chybí také Jamajka a Bahamy, a tak se můžou World Relays v této disciplíně dočkat prvního evropského vítěze. Tradičně silné štafety mají Belgičané, kteří získali na posledním světovém šampionátu bronz, i když se jim na poslední chvíli zranil Jonathan Borlée. Počítat se musí samozřejmě také s domácími Poláky. Tři čtvrtiny sestavy, která si v roce 2018 doběhla pro titul halových mistrů světa v tehdejším světovém rekordu, budou na startu i v Chořově. Pak jsou zde Nizozemci, kteří ukázali svou sílu na nedávném halovém mistrovství Evropy v Toruni, kde se radovali z titulu a stejná čtyřka je nominována i nyní. Neměly by chybět také další finálové štafety z MS v Dauhá Francie, Itálie a Velká Británie.

Na svůj úspěch z posledního mistrovství světa, kde byli čtvrtí, se pokusí navázat Kolumbijci, kteří budou startovat ve stejné sestavě jako v Kataru, tedy i s vícemistrem světa na 400 metrů Anthonym Zambranem. Jihoafričané se sice musí obejít bez své největší hvězdy Wayda van Niekerka, ale i tak mohou pomýšlet na nejvyšší příčky, podobně jako ambiciózní výběr Botswany. Není radno podceňovat ani Japonce, kterým v Dauhá uniklo světové finále o pouhých devět setin a na World Relays v Jokohamě byli čtvrtí. Startovní listinu pak doplňují další silní soupeři Španělsko, Nigérie, Keňa, Turecko a Německo.

V sobotních rozbězích se představí Michal Desenský, Pavel Maslák, Martin Tuček a Patrik Šorm. 

4 x 400 mix

Vůbec nejpočetněji obsazenou disciplínou je smíšená štafeta na 4 x 400 metrů. Prezentováno je 22 zemí. Český tým poběží v sestavě Matěj Krsek, Barbora Malíková, Lada Vondrová a Daniel Lehar. Pro většinu týmů jsou World Relays jedinou možností, jak se kvalifikovat na olympijské hry. Z přihlášených týmů dosáhla nejvyššího umístění v Dauhá Velká Británie, která byla čtvrtá. Nejvyšší ambice bude mít Polsko, které na MS finišovalo hned za reprezentací ze Spojeného království. Ze světových finalistů přicestovala do Polska ještě Brazílie.

Na široký a kvalitní výběr mohou spoléhat Nizozemsko a Belgie. Bronzové medaile z Jokohamy obhajuje Keňa. Černým koněm by mohla být Kolumbie, jelikož i na soupisce smíšené štafety figuruje Anthony Zambrano. Dalšími soupeři pro naše čtvrtkaře a čtvrkařky budou Itálie, Ukrajina, Německo, Francie či Japonsko. Žádný z těchto týmů si nebude chtít nechat ujít olympijskou premiéru této disciplíny.

4 x 100 muži

Pokud by se naší mužské sprinterské štafetě podařilo postoupit do finálové osmičky a kvalifikovat se na olympijské hry, byla by to první účast naší štafety na 4 x 100 metrů po téměř padesáti letech. Naposledy se československý kvartet sprinterů představil na hrách v Mnichově 1972. Čtveřice Zdeněk Stromšík, Jiří Polák, Jan Jirka a Jan Veleba jistě na účast v chořovském finále má.

Také jim hraje do karet neúčast štafet ze severoamerického kontinentu a Karibiku. Jsou tu však jiné silné týmy v čele s brazilskými obhájci zlata z Jokohamy. Téměř totožná sestava, jako bude v Chořově, před dvěma lety porazila favorizované Američany. Na MS v Dauhá pak skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce za Japonskem, které bude na startu také a pokusí se dát zapomenout na své zaváhání z domácích World Relays v Jokohamě. Jihoafrickou sestavu potáhne Akani Simbine, jenž letos zvládl již třikrát stovku pod 10. Jihoafričané byli v Dauhá pátí a z účastníků tohoto světového finále jsou v Polsku přítomni také Francouzi a Nizozemci. Italové se mohou opírat o národního rekordmana na stovce Fillipa Torta a také o čerstvého halového evropského šampiona na šedesátce Marcella Jacobse. Finálové ambice mají jistě i štafety Německa, Polska, Turecka, Portugalska či Nigérie.  

4 x 100 ženy

Česká štafeta žen na 4 x 100 metrů jede do Polska vzhledem k výpadkům některých stabilních členek v improvizované sestavě, a tak se alespoň sestava Johana Kaiserová, Martina Hofmanová, Jana Slaninová a Barbora Šplechtnová pokusí o vylepšení patnáctého místa v Jokohamě. Mezi favoritky lze řadit Italky a Švýcarky. Obě štafety běžely poslední světové finále. Švýcarkám ovšem na poslední chvíli vypadla současná největší hvězda Ajla del Ponteová. Za Nizozemsko poběží Dafne Schippersová, rychlá překážkářka Nadine Visserové i bronzová z halové evropské šedesátky Jamile Samuelová. Domácí Polsko spoléhá zejména na Ewu Swobodovou. Oporou nigerijské sestavy je zkušená Blessing Okagbareová, která již letos zaběhla stovku pod 11 vteřin.

4 x 400 ženy

Závod žen na 4 x 400 metrů se musí obejít bez české účasti. Přesto bude jistě velmi zajímavý. Zlato z Jokohamy a stříbro z Dauhá obhajují Polky. Tentokrát však nemohou spoléhat na tradiční opory Justynu Swiety-Erseticovou a Inu Baumgart-Witanovou. Velkým ohrožením pro domácí sestavu budou halové mistryně Evropy z Nizozemska, které poběží ve stejném složení, ve kterém vylepšily v Toruni rekord šampionátu. Medailové ambice mají tradičně Britky a mezi kandidátky na pódium patři i Belgie, která byla pátá na MS v Dauhá.

Kromě mistrovských disciplín jsou pak na programu ještě štafety na 4 x 200 metrů, 2 x 2 x 400 metrů a překážková štafeta.

Petr Jelínek

Vytisknout