přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

19. prosince 2022, 14:30

Podoba Diamantové ligy 2023

Organizátoři nejprestižnějšího atletického seriálu odhalili, jak bude vypadat její nadcházející ročník, který doznal několika změn, což s týká zejména kalendáře mítinků.

V sezóně 2023 se uskuteční již 14. ročník Diamantové ligy. Hostit ji bude celkem 15 měst ve 12 zemích na 4 kontinentech. Základní část soutěže čítá čtrnáct mítinků. Samotné finále pak poprvé v historii proběhne jinde než v Curychu nebo Bruselu, a to v dějišti posledního světového šampionátu, tedy v Eugene.

Závodit se bude v 32 diamantových disciplínách, přičemž každá bude v průběhu základní části zahrnuta nejméně na čtyřech a maximálně na osmi mítincích, tak aby měli zástupci každé disciplíny dostatek příležitostí ke sbírání bodů, které potřebují k účasti ve finále. Každá zastávka Diamantové ligy my měla zahrnovat 14 diamantových disciplín. Program jednotlivých mítinků pak může být ještě doplněn o „nediamantové“ disciplíny.

Celý seriál odstartuje již tradičně v katarském Dauhá, které zahajuje Diamantovku již podvanácté. Tentokrát tomu tak bude 5. května. Následně bude DL pokračovat jedinou africkou zastávkou v marockém Rabatu (28. května). Poté se seriál přesune do Evropy, kde proběhnou mítinky v Římě (2. června), Paříži (9. června), Oslu (15. června), Lausanne (30. června) a Stockholmu (2. července).

Memoriál Kamily Skolimowské v Chořově loni nahradil zrušené zastávky v Číně a v kalendáři Diamantovky nechybí ani letos. Tento mítink bude součástí DL nejméně v nejbližších pěti letech. Tentokrát se uskuteční 16. července. Následuje závod v Monaku (22. července), a pokud to zdravotní situace v zemi dovolí, před světovým šampionátem by měly proběhnout také mítinky v čínských městech Šanghaj (29. července) a Šen-Čen (3. srpna).

Po mistrovství světa v Budapešti jsou pak na programu ještě mítinky v Curychu (31. srpna) a Bruselu (8. září). Jak již bylo zmíněno, hostitelem dvoudenního finálového klání v termínu 16. a 17. září bude americké Eugene, kde se rozhodne o 32 majitelích diamantových trofejí.

Petr Jelínek

Vytisknout