přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

2. ledna 2023, 12:48

Poděbrady opět mezi nejlepšími

Chodecký mítink Poděbrady Walking patří každoročně mezi nejkvalitnější atletická klání roku. Ten loňský nebyl výjimkou.

Poděbrady slavily v roce 2022 významné jubileum, když se 2. dubna uskutečnil již 90. ročník tohoto tradičního závodu. O jeho dlouhodobé kvalitě hovoří i to, že byl v nově vzniklém chodeckém seriálu World Athletics Race Walking Tour zařazen do nejvyšší kategorie Gold. Jak se později ukázalo, ani žádný z mítinku stejné úrovně nakonec nedosáhl takové kvality jako právě Poděbrady, a tak se mohou organizátoři těšit z umístění na samotné špičce.

Pravdou je, že na lázeňské kolonádě byly i loni k vidění parádní časy. Vítěz závodu mužů na 20 kilometrů Brazilec Ciao Bonfim dokonce vyrovnal časem 1:18:54 rok starý rekord mítinku Švéda Persea Karlströma, jenž byl tentokrát druhý za 1:19:42. Závod žen na stejné distanci opanovala v čase 1:29:25 Mexičanka Valeria Ortuňo. Poděbrady za sebou nechaly i takové podniky jako chodecké mistrovství světa družstev v Maskatu nebo madridský mítink Gran Premio.

Z velkých šampionátů bylo dle očekávání tím nejkvalitnějším mistrovství světa v Eugene, kde padly tři světové rekordy. Pomyslné stříbro náleží mistrovství Evropy v Mnichově a třetí jsou americké Trials, které se dostaly před hry Commonwealthu, které hostil Birmingham.

Pozici nejkvalitnějšího halového závodu obhájil mítink World Indoor Tour ve francouzském Lievin, kde se blýskl světovým rekordem na 1500 metrů Nor Jakob Ingebrigtsen. Pod střechou mělo vyšší kvalitu už pouze halové mistrovství světa v Bělehradě. To nabídlo dva vylepšené a jeden vyrovnaný světový rekord.

Mítinkům pod otevřeným nebem vévodí finále Diamantové ligy v Curychu následované dalšími dvěma zastávkami Diamantovky, a to Prefontaine Classic v Eugene a Lausanne. Pozici nejlepšího vícebojařského mítinku drží nadále rakouský Götzis a nejkvalitnějším maratonem byl ten tokijský.

Desatero světových rekordů

V roce 2022 padlo nebo bylo vyrovnáno celkem deset světových rekordů v mistrovských disciplínách. V pěti případech se jednalo halová historická maxima. Hned dvakrát byl pokořitelem švédský tyčkař Armand Duplantis (619 a 620). Nejhodnotnější trojskokanský pokus historie 15.74 zaznamenala při svém triumfu v Bělehradě Venezuelanka Yulimar Rojasová. Američan Grant Holloway už v semifinále stejného šampionátu vyrovnal na šedesátce překážek časem 7.29 vlastní maximum. Ještě dříve pak na mítinku v Lievin zaběhl světový rekord na 1500 metrů 3:30.60 již zmiňovaný Jakob Ingebrigtsen.

Pod otevřeným nebem se dvakrát přepisovala hodnota historického světového maxima na 400 metrů překážek žen a pokaždé to bylo zásluhou Sydney McLaughlin-Levrone (51.41 a 50.68). Jednou se postaral o rekordní zápis opět tyčkař Armand Duplantis (621). Překvapivou světovou rekordmankou na stovce překážek se stala Nigerijka Tobi Amusan (12.12) a pozici nejlepšího maratonce historie potvrdil při svém oblíbeném závodě v Berlíně Keňan Eliud Kipchoge (2:01:09).

V porovnání s olympijskou sezónou 2021 padlo o tři světové rekordy méně.

Petr Jelínek

Vytisknout