přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

10. února 2008, 12:57

Otazníky nad štafetou

Ženská štafeta na 4 x 400 m je vzhledem k blížícímu se HMS téma velice živé. Tři závodnice už v podstatě vyhovují požadovanému kritériu průměrného času na jednu z nich, hledá se čtvrtá, která by kvartet doplnila. Jaké jsou možnosti? A jak jsou reálné?

Stávající trio štafetových adeptek tvoří sprinterka Jitka Bartoničková a dvě specialistky na čtvrtku překážek, Zuzany Hejnová a Bergrová; všechny z tréninkové skupiny Martiny Blažkové.  Když sečteme jejich nejlepší výkony na 400 m v dosavadní sezoně a podělíme je třemi, dostaneme se k číslu 53.82, což téměř vyhovuje požadovanému průměru 53.80, který je rozhodujícím faktorem, aby štafeta mohla na HMS startovat. Jenže kvartet musí pochopitelně tvořit čtyři a to je potíž. Závodnice s touto výkonností tu zatím chybí. Ikdyž...

                  BartonickovaEP06JCv.JPG
              Jitka Bartoničková
              SB:54.33

BergrovaMCR22JCv.JPG
Zuzana Bergrová
SB:53.93

                HejnovaMCRJCv.JPG
                 Zuzana Hejnová
               SB:53.19
?

Varianta 1: Denisa (reálná, ale se spoustou „ale“)
Vloni v zimě se na závěr trojboje, pořádaného ve Stockholmu především pro hvězdnou Carolinu Klüftovou, vypjala Denisa Ščerbová k vynikajícímu času na čtvrtce 54.05. Pro štafetu by bylo za stávajících podmínek třeba, aby tento výkon letos „jen“ o nějaké tři desetinky vylepšila, což se vzhledem k její aktuální formě i bytostné závodní nátuře jeví velmi nadějně. Nehledě na to, že v možnostech jejích potenciálních kolegyň je ještě poměrně výrazné zlepšení, takže by ani tolik možná nebylo třeba.  Denisa je navíc této myšlence nakloněna a sama hovoří o tom, že by ráda holkám se štafetou pomohla. Jenže...
Vše záleží na tom, v jaké disciplíně (disciplínách) se Ščerbová nakonec na HMS představí. Vzhledem ke štafetě by byl nejlepší variantou halový pětiboj, neboť je v pátek celý odbytý a Denisa by do nedělního rozběhu štafety stihla adekvátně zregenerovat. Tuto disciplínu by ostatně šla nejraději i sama závodnice, protože už samotná účast v pětiboji zaručuje umístění v nejlepší osmičce, nehledě na to, že se svým nedávným národním rekordem by na posledním HMS v Moskvě brala stříbro. Zda však do Valencie obdrží pětibojařskou pozvánku, není vůbec jisté. V pořadníku těch, které mají na HMS nárok na základě zimní výkonnosti, figuruje na čtvrtém, tedy posledním „postupovém“ místě, a je zde velmi vážná a žel pravděpodobná hrozba, že ji ve zbývajících týdnech některá z konkurentek předskočí. Zvláště když uvážíme, že ještě nevystartovaly tak silné soupeřky jako Ukrajinka Dobryňská či Holanďanka Ruckstuhlová.
Další variantou pro Ščerbovou jsou překážky, na nichž má splněný limit a není tak pravděpodobné, že by ji z nominace odsunuly hned dvě specialistky. Ani to by nejspíš pro štafetu neznamenalo vážnější ohrožení, neboť rozběhy jsou v sobotu ráno a při vší úctě k výkonu Denisy 8.20, který je na dálkařku koketující s vícebojem skvělý, na postup do dalších bojů na překážkách to příliš nevypadá.
Komplikací vzhledem ke štafetě by byla účast Ščerbové v kvalifikaci, resp. finále dálky, pro níž zatím nemá splněný limit.  Nicméně, pro bronzovou z HME v této disciplíně by to samozřejmě byla jasná volba č. 2 po preferovaném pětiboji, která by však téměř vyloučila její účast ve štafetě.
Bude tak především na závodnici samotné a na vývoji situace ve víceboji, pro co se Ščerbová nakonec rozhodne.

Varianta č.2: Drahomíra (muselo by se vše podařit)
Druhou možností, která se ještě drží na půdě možného, je angažování čtvrté v letošních tabulkách Drahomíry Eidrnové, která se na nedávném GP Olymp zlepšila na 55.35. Už při letmém pohledu je vám však jistě jasné, že tento výkon požadovanému průměru pro HMS nevyhovuje. Aby tedy kvartet mohl odcestovat, muselo by dojít k výraznému stlačení času a to nejen Eidrnové, ale i jejích potenciálních kolegyň. Je pro to vůbec prostor?
Při dobré vůli a optimistické víře ano. Vládkyně tabulek Zuzana Hejnová má zatím na kontě 53.19, ale chce-li startovat také individuálně (a to chce), musí ještě dvě desetinky srazit.
Její překážkářská kolegyně Zuzana Bergrová má na úvod sezony skvělou formu a 53.93 z mítinku ve Vídni (29.1.) je jejím absolutním osobním rekordem na čtvrtce (předtím 54.77 venku!). O čtyři dny později pak navíc tento čas málem zopakovala na GP Olymp. „Hrozně mě překvapila. Před sezonou jsem si myslela, že má tak na 54.2 a že jí ještě hodně fandím. Nyní už věřím, že v jejích možnostech jsou časy okolo 53.7, možná i 53.5,“ poznamenala k tomu její trenérka Martina Blažková.
A pak je tu Jitka Bartoničková, u níž je prostor ke zlepšení asi největší, neboť má po dvou závodech zatím na kontě čas o osm desetin horší loňského maxima. „Má trochu deficit v počtu závodů. Holky šly o tři víc, navíc takové tratě, které jsou na rozzávodění na čtvrtku dobré (150 a 300 m). Rychlost jí nechybí, což soudím i dle času na dvoustovce při přeborech Prahy, do příští čtvrtky na mítinku v Lipsku (17.2.) zkusíme zařadit více toho speciálního tréninku na prošťuch, jak já říkám,“ míní Blažková. 
I za předpokladu, že by Bartoničková stáhla svůj čas o vteřinu, jak si trenérka přeje, musela by se pro štafetu Eidrnová zlepšit. Matematickými počty vychází čas okolo 54.5, což by pro čtvrtkařku s venkovním časem 53.95 z loňska nemuselo být nereálné.
Každopádně má však varianta s Drahomírou Eidrnovou šanci pouze tehdy, pokud budou hvězdy nakloněny.

Varianta č.3 někdo jiný (z říše snů a fantazií)
Předchozím výčtem jsme skončili s možným a dostáváme se na půdu fantastiky. Další nejlepší letošní čas po Eidrnové patří Evě Follnerové a je o vteřinu horší. I v silách vítkovické závodnice jistě je zlepšení, nicméně těžko už bude takové, aby na HMS stačilo.
A sáhnout jinam než ke čtvrtkařkám? Není kam. Výborná půlkařka Lenka Masná jen jednou venku běžela pod 56 vteřin, obdobného času by podle trenéra Semeráda byla schopná i Tereza Čapková.
Bývalá rekordmanka na 400 m př. Alena Rücklová jednak vynechává kvůli zdravotním problémům halovou sezonu, jednak její přednost nikdy netkvěla především v rychlosti, ale ve výborné technice zdolávání překážek.  
A přibrat do týmu sprinterku? To je samozřejmě možné, ale která ze specialistek na kratší trať by zaběhla stejně kvalitní čtvrtku? „Výborná dvoustovka není automatickou zárukou dobré čtvrtky. I ta se musí umět běhat a je na ni třeba mít předpoklady. Třeba taková sprinterka je, ale já o ní nevím,“ uzavírá Blažková.

 

Adam Pražák

Vytisknout