přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

15. června 2022, 12:07

Ostrava hostí nabitý Gigant

O nadcházejícím víkendu 18. a 19. června se v Ostravě uskuteční mistrovství České republiky juniorů a dorostu. Na tzv. Gigantu budou mladí atleti bojovat nejen o mistrovské medaile, ale také o účast na mezinárodních vrcholech jejich kategorií. V řadě disciplín můžeme očekávat útoky na historická maxima šampionátu a v některých i na ataky národních rekordů.

Jednou z nejatraktivnějších disciplín šampionátu bude beze sporu juniorská stodesítka překážek. Jejím hlavním favoritem je čerstvý národní rekordman Štěpán Schubert. Finalista loňského MSJ v Nairobi posunul na Memoriálu Josefa Odložila rekordní zápis na 13.52. Od loňska je také rekordmanem šampionátu a dá se očekávat, že tuto statistiku může přepisovat i letos. Tím spíše, že bude mít velmi kvalitního soupeře v Šimonu Weiserovi. Ten prošel v letošní sezóně velkým výkonnostním progresem a s osobákem 13.67 je čtvrtým nejrychlejším juniorem historie.

Na stovce juniorek by neměla chybět Eva Kubíčková. Olomoucká atletka v hale vytvořila časem 7.30 nový český juniorský rekord a byla benjamínkem naší výpravy na halovém mistrovství světa v Bělehradě. Osobní rekord si zaběhla letos už také ve sprintu na 100 metrů, když se časem 11.59 zařadila na čtvrté místo historických tabulek této kategorie. Rekord MČR Kateřiny Čechové má hodnotu 11.72, což jistě je v jejích silách.

Čtvrtkaři Michal Haidelmeier a Tadeáš Plaček svedli parádní souboj na Zlaté tretře v Ostravě. Výsledkem byly osobní rekordy 46.83 pro Haidelmeiera a 46.87 pro Plačka. Oba borci se tak momentálně řadí na třetí a čtvrté místo české historie v kategorii do 20 let. Zároveň se též kvalifikovali na MSJ v Cali. Vzájemná rivalita by je v Ostravě mohla vynést k překonání rekordu šampionátu, který od roku 2008 drží časem 46.88 Petr Vaněk.

Ve stejné disciplíně dorostenek letos září Lurdes Gloria Manuel. Ta má pro mistrovství Evropy do 18 let splněné limity na 100, 200 i 400 metrů, nicméně prioritou pro ni zůstává čtvrtka, na které se letos posunula už na 54.14, což ji řadí na pátou příčku historických tabulek za taková jména, jako jsou Barbora Malíková, Ludmila Formanová nebo Táňa Kocembová. Mistrovskému závodu by měla jasně dominovat a pokud srazí svůj čas pod 54 vteřin, splní nominační požadavek i pro MSJ v Cali.

Koulařka Katrin Brzyszkowská se letos poprvé v kariéře dostala přes 16 metrů a je pátou juniorkou naší historie. V hledáčku má jistě dvaatřicet let starý rekord mistrovství Evy Čerňanové. Zároveň se však musí obávat o jiný rekordní zápis, který má v držení, a tím je dorostenecký český rekord. Na ten letos totiž vytrvale útočí olomoucká Martina Mazurová a výkonem 17.32 už se mu přiblížila na deset centimetrů. Mazurová v této sezóně pravidelné překonává sedmnáctimetrovou hranici, takže rekord šampionátu 16.80 Denisy Přečkové je jistě v ohrožení.

Z vrhačských disciplín lze jistě vyzvednout i kladivo juniorek a oštěp stejné kategorie. Kladivářka Barbora Štejfová se výkonem 65.20 vyhoupla na třetí místo historických tabulek, přičemž rekord šampionátu Kateřiny Skypalové má hodnotu 61.94. Oštěpařka Petra Sičaková si v této sezóně posunula osobák na 55.75 a v historických statistikách je pátá za Terezou Vytlačilovou, která dosud drží hodem na 56.26 rekord mistrovství.

Jednou z nejvýraznějších osobností šampionátu bude jistě překážkářka Ester Bendová. Její cíl je jasný, a to získání mistrovského double na tratích 100 a 400 metrů překážek. V obou disciplínách je jasně nejrychlejší z celého startovního pole. Na stovce překážek jí časem 13.48 chybí už jen dvě setiny do národního rekordu Jany Petříkové a historické maximum šampionátu drží výkonem 13.54 Tereza Elena Šínová. Na čtvrtce překážek je s časem 58.15 třetí nejrychlejší českou juniorkou historie za Zuzanou Hejnovou a Terezou Vokálovou. V této disciplíně je hodnota rekordu MČR Jany Reissové 58.66.

Velká pozornost může být upřena také k závodu dorostenců na 800 metrů. Ve startovní listině totiž figuruje jméno čerstvého národního rekordmana Jakuba Dudychy. Atlet reprezentující Vysoké Mýto letos posouval své kariérní maximum až na 1:48.58, čímž srazil rekordní zápis Jakuba Davidíka o 36 setin a má splněné limity jak pro evropský dorostenecký šampionát v Jeruzalémě, tak i pro mistrovství světa juniorů v Cali.

Zajímavé duely borců, kteří už mají zajištěnou účast na juniorském světovém šampionátu v Kolumbii nás čekají například v chůzi, kde se utkají Jaromír Morávek s Adamem Zajíčkem nebo na tratích 1500 a 5000 metrů, kde se proti sobě postaví David Šlapák s Matějem Hřebačkou.

Domácí republikový šampionát je pro mladé atlety jedinečnou příležitostí ke splnění nominačních požadavků pro start na mistrovství světa juniorů v Cali, evropský dorostenecký šampionát v Jeruzalémě i pro Evropský olympijský festival v Banské Bystrici. Momentálně má splněný v individuálních disciplínách limit pro MSJ 22 jmen. Na ME do 18 let je momentálně 19 úspěšných limitářů a dá se očekávat, že v obou kategoriích se nominační soupiska na mezinárodní vrcholy rozšíří.

Petr Jelínek

Vytisknout