přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

29. června 2023, 08:05

Ostrava hostí dvaadvacítky

Domácím atletickým vrcholem prvního červencového víkendu bude jednoznačně mistrovství České republiky v kategorii U23, kde nebudou atleti bojovat pouze o medaile, ale jedná se také o poslední příležitost k plnění nominačních kritérii pro ME, které hostí finské Espoo.

Jedním z taháků bude výška mužů, kde by neměl chybět Jan Štefela. Svěřenec Jaroslava Báby potvrdil stoupající formu na nedávném mistrovství Evropy družstev v Chorzówě, kde překonal laťku o hodnotě 220 centimetrů a ukázal tak, že před evropským šampionátem do 23 let, kde bude obhajovat zlato, je na tom skvěle. V nominaci by ho jistě rád doplnit Jakub Bělík, kterému k pokoření limitu scházejí dva centimetry. K jistotě účasti na ME potřebuje skočit 218 centimetrů. Ve stejné disciplíně žen bude mít stejný cíl Bára Sajdoková. Ta už v hale skočila 187 centimetrů, ale pod otevřeným nebem ji zatím limit o hodnotě 185 uniká. Naopak Denisa Pešová už pro Espoo splněno má.

Velmi zajímavá bude jistě i stovka žen, kde papírové předpoklady favorizují Karolínu Maňasovou, která letos zazářila na mítinku ve Štýrském Hradci, kde se stala na této distanci časem 11.26 druhou nejrychlejší Češkou historie a před několika dny si odbyla i svou reprezentační premiéru na ME družstev. Splněný limit pro Espoo má také Natálie Kožuškaničová a na stejný šampionát by se ráda nominovala i Eva Kubíčková. Do boje o cenné kovy může promluvit také další členka reprezentační štafety Klára Sobotková. Kožuškaničová poběží také dvoustovku a zde by měla mít největší vyzývatelku v Barboře Šplechtnové. Obě závodnice nejsou daleko od limitu pro ME i v této disciplíně.

Tereza Elena Šínová by měla v Espoo patřit k našim největším nadějím. Opravňuje ji k tomu letošní parádní osobní rekord na stovce překážek. Časem 13.14 se vyhoupla na páté místo českých historických tabulek. Od pokoření limitu 13.40 není daleko ani Barbora Navrátilová, konkrétně jí schází osm setin.

Na čtvrtce překážek se můžeme těšit na souboj dvou jistých limitářek pro Espoo Ester Bendové se Zuzanou Cymbálovou. Přehled highlightů pak zakončíme stýplem. V tom mužském už máme také dva borce, kteří si zajistili letenku do Finska, a to Tomáše Habartu s Martinem Kováčechem. Nyní si to v přímém souboji rozdají o titul. Mezi ženami je jasnou favoritkou Soňa Kouřilová, která nás skvěle reprezentovala i na ME družstev.

Linda Suchá bude útočit na další skokanský double. V trojskoku je jasnou favoritkou, ale v dálce to bude mít o něco složitější. Ve stejné disciplíně mužů bude startovat český dorostenecký rekordman Petr Meindlschmid a souboje s ním bude chtít využit ke splnění limitu 770 centimetrů David Jodl, jehož osobní rekord má momentálně hodnotu 763 centimetrů. Mezi trojskokany si bude chtít spravit chuť po nevydařeném vystoupení v Chorzówě Jakub Kunt.

Svou formu otestuje ještě několik dalších atletů a atletek, kteří nás budou reprezentovat na mistrovství Evropy do 23 let. Jsou jimi koulařka Katrin Brzyszkowská, oštěpařka Petra Sičaková, její kolega ze sektoru Martin Florian, kladivář Jan Doležálek, dvoustovkař Ondřej Macík a čtvrtkař překážkář Michal Haidelmeier, jenž ovšem tentokrát poběží hladkou čtvrtku, kde se utká hned s několika kvalitními soupeři v čele s Tadeášem Plačkem, který má už i štafetové zkušenosti z loňského HMS v Bělehradě nebo Davidem Bixem, jenž má nejlepší sezónní výkon z celého startovního pole.

Petr Jelínek

Vytisknout