přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. února 2020, 13:21

Ohlédnutí za World Indoor Tour 2020

Pátý ročník World Indoor Tour je již minulosti. Přinášíme malou rekapitulaci toho, jak si vedli naši reprezentanti a co nejzásadnějšího se v průběhu sedmi mítinků tohoto seriálu událo.

Boston

Celá Tour odstartovala již tradičně při jediné zámořské zastávce v americkém Bostonu, kde bývají na programu i netradiční distance. Na jedné takové dosáhl nejkvalitnějšího výkonu tohoto podniku Američan Donovan Brazier, jenž zaznamenal v závodu na 600 metrů druhý nejrychlejší halový čas historie 1:14.39. Rychleji běžel pouze on sám při světovém maximu, které má hodnotu 1:13.77. Rychlé časy padaly i na sprinterské rovince. Hladkou šedesátku ovládl Derek Kemp ze Spojených států za 6.50. Na stejné trati s překážkami byla nejrychlejší jeho reprezentační kolegyně a mistryně světa z Dauhá Nia Aliová v čase 7.94.

Karlsruhe

V německém Karlsruhe měla česká atletika trojí zastoupení. Sprinterka Klára Seidlová skončila ve finále šedesátky třetí za 7.30. Na čtvrtce dosáhla stejného umístění Lada Vondrová, když proběhla dva okruhy za 52.99. Role vodičky závodu na 3000 metrů se ujala Kristiina Mäki a Etiopance Fantu Workuové pomohla k vylepšení letošního halového světového maxima 8:37.58.

K vidění byl také jeden juniorský světový rekord. Své vlastní historické maximum překonala ve výškařském sektoru Ukrajinka Jaroslava Mahučiková, když se úspěšně přenesla přes laťku o hodnotě 202 centimetrů. Zdatně jí sekundovala její zkušenější krajanka Julia Levčenková, která skočila 199 centimetrů. Úspěšný ukrajinský večer završila dálkařka Maryna Bekh Romančuková, když si vylepšila kariérní maximum na 692 centimetrů a přerušila roční vítěznou sérii Němky Malaiky Mihambové, která zapsala 683.

Düsseldorf

Koulař Tomáš Staněk vstupoval v Düsseldorfu do letošního ročníku World Indoor Tour jako obhájce celkového prvenství z roku 2018. V Německu si vyházel výkonem 20.89 třetí příčku. Zvítězil Chorvat Filip Mihaljevič za 21.52. Druhý český zástupce Filip Šnejdr finišoval na osmistovce pátý v čase 1:47.45. Nejrychlejší byl Němec Marc Reuther za 1:46.13.

V Düsseldorfu zahájil letošní halovou sezónu švédský tyčkař Armand Duplantis a jasně triumfoval výkonem rovných šest metrů. Následně zatím neúspěšně útočil na světový halový rekord 617 centimetrů. Kvalitní byly také běžecké disciplíny. Vítězka patnáctky Beatrice Chepkoechová vylepšila keňský halový národní rekord na 4:02.09. Etiopan Selemon Barega vyhrál trojku v novém osobáku 7:35.71.

Toruň

Bohaté zastoupení měla česká atletika v Toruni, kde startovalo hned šest českých reprezentantů. Nejlépe si vedl Tomáš Staněk, když dokázal zvítězit ve svém nejlepším koulařské pokusu za poslední rok a půl 21.86. V závodě na 1500 metrů doběhla Kristiina Mäki sedmá v čase 4:09.82. Simona Vrzalová finišovala hned na osmé pozici za 4:09.98. Vítězka Gudaf Tsegayová z Etiopie jen těsně nepokořila čtyřminutovou hranici (4:00.09). Na šedesátce se do finále probili jak Zdeněk Stromšík, tak Klára Seidlová. Stromšík v něm byl sedmý za 6.73. Seidlová dosprintovala osmá za 7.41. Půlkař Filip Šnejdr si vylepšil své sezónní maximum na 1:47.37 a byl devátý. Vyhrál Keňan Collins Kipruto v kvalitním čase 1:45.86.

Vrchol mítinku obstaral Armand Duplantis. Tentokrát byl totiž jeho útok na světový rekord o hodnotě 617 centimetrů úspěšný. Předešlé maximum Francouze Renauda Lavillenieho překonal o jeden centimetr. Další primát si připsala také ukrajinská dálkařka Maryna Bekh-Romančuková, která útočila i na sedm metrů. Za touto metou nakonec zaostala o čtyři centimetry.

Glasgow

Ve skotském Glasgow zaklekl do bloků závodu na 400 metrů Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky obsadil v součtu dvou běhů celkové čtvrté místo v čase 46.51. Dalšího vylepšení halového osobáku na 4:09.41 dosáhla devátá Kristiina Mäki. Stejný závod bohužel vůbec nevyšel Simoně Vrzalové, když ho dokončila jako jedenáctá za 4:20.68.

Stejně jako v Toruni, byla největší pozornost publika zaměřena do tyčkařského sektoru. A vysoká očekávání se naplnila, když Armand Duplantis opět posunul hodnotu historického světového maxima o další centimetr na 618. Blýskla se také domácí hvězda Laura Muirová, která sice neúspěšně útočila na vlastní národní rekord na trati 1000 metrů. Nicméně čas 2:33.47 má obrovskou kvalitu. Však se jedná o historicky jedenáctý nejrychlejší ženský kilometr v hale.

Lievin

Francouzské Lievin je novinkou v kalendáři World Indoor Tour. Zde jsme měli jediné zastoupeni v Lukáši Hodboďovi, jenž se postavil na startovní čáru závodu na 1000 metrů. V něm doběhl jako devátý v čase 2:22.89.

Na šedesátce zazářili Američan Ronnie Baker (6.44) a Gina Bassová, která časem 7.11 vylepšila vlastní gambijský národní rekord. Tyčkař Armand Duplantis opět útočil na světový rekord. Hodnota 619 centimetrů mu sice odolala, ale přesto zapsal jeden z nejlepších tyčkařských výkonů historie 607 centimetrů. Nejlepší halové světové výkony roku posunuli Etiopané Samuel Tefera na patnáctistovce (3:35.54) a Getnet Wale na trojce (7:32.80).

Madrid

Celá Tour pak vyvrcholila v Madridu. A tečka za letošním ročníkem to byla vskutku jedinečná. Hlavní zásluhu na tom měla venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová. Úřadující mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem si doskákala pro halový světový rekord, který má teď díky ní hodnotu 15.43. Historické maximum Rusky Taťány Lebeděvové posunula o sedm centimetrů.

Koulař Tomáš Staněk usiloval o obhajobu celkového prvenství v seriálu. Jeho nejdelší pokus měřil 21.54, což stačilo v závodě na třetí příčku. Zvítězil Chorvat Filip Mihaljevič, jenž opět vylepšil národní rekord své země na 21.74 a na poslední chvíli tak našemu reprezentantovi uzmul vítězství v Tour. Kristiina Mäki potvrdila na patnáctce vyrovnanou výkonnost osmým místem a časem 4:09.56. Mužské dálkařské klání opanoval v nejlepším letošním halovém světovém výkonu 841 centimetrů Kubánec Juan Miguel Echevarría. Američan Ronnie Baker opět zvítězil na šedesátce, když zopakoval svůj čas z Lievin 6.44. Druhý Derek Kemp si zaběhl osobní rekord 6.48 a třetí Ján Volko dokonce posunul slovenské národní maximum na 6.55.

Vítězové World Indoor Tour 2020

Muži

60 m – Ronnie Baker (USA)
800 m – Collins Kipruto (Keňa)
3000 m – Getnet Wale (Etiopie)
tyč – Armand Duplantis (Švédsko)
trojskok – Fabrice Hugues Zango (Burkina Faso)
koule – Filip Mihaljevič (Chorvatsko)

Ženy

400 m – Justyna Swiety-Erseticová (Polsko)
1500 m – Gudaf Tsegayová (Etiopie)
60 m př. – Christina Clemonsová (USA)
výška – Jaroslava Mahučiková (Ukrajina)
dálka – Maryna Bekh-Romančuková (Ukrajina)

 

Všech jedenáct vítězů World Indoor Tour 2020 získalo divokou kartu pro start na halovém mistrovství světa 2021 v čínském Nankingu a finanční odměnu 20 000 amerických dolarů.

Petr Jelínek

Vytisknout