přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. srpna 2023, 09:14

Očekávané budapešťské vrcholy

Mistrovství světa v Budapešti se nezadržitelně blíží a v podání nejlepších atletů této planety se jistě máme na co těšit. Přinášíme tedy malý přehled očekávaných highlightů nadcházejícího světového šampionátu.

Potvrdí Kipyegon svou dominanci?

Keňanka Faith Kipyegon už několik let vládne světové patnáctistovce. Na této distanci už vyhrála dva olympijské tituly a dvakrát opanovala i světový šampionát. Tentokrát ovšem bude v Budapešti usilovat o běžecký double, jelikož se chystá startovat také na trati 5000 metrů. Nutno dodat, že její ambice jsou naprosto reálné a oprávněné, jelikož na obou distancích letos zaběhla nový světový rekord. K tomu přidala ještě historické světové maximum v běhu na 1 míli a své soupeřky v každém závodě naprosto deklasuje.

Nebude to však jednoduchá mise. O něco „jednodušší“ pozici by měla mít na patnáctce, kde je oproti zbytku startovního pole minimálně o pět vteřin rychlejší. Nicméně trio Etiopanek má v této sezóně běženo okolo 3:55 a celkem 13 závodnic letos pokořilo hranici čtyř minut. Velkou proměnnou pak bude, zda poběží Nizozemka Sifan Hassan, která je přihlášená na 1500, 5000 i 10 000 metrů a je otázka, zda se rozhodne startovat ve všech třech disciplínách nebo zda si vybere jen některé z nich.

Na pětce ji pak čeká ještě silnější konkurence. Kromě již zmiňované Hassan je zde obhajující šampionka Gudaf Tsegay z Etiopie nebo stříbrná z Eugene Keňanka Beatrice Chebet. Potvrdí tedy Kipyegon roli hlavní favoritky i na této trati?

Další souboj třech nejrychlejších mužů historie

Velmi atraktivní disciplínou bude jistě mužská čtvrtka překážek. Zde se už potřetí za sebou utkají tři nejrychlejší závodníci historie na této distanci. Na olympijských hrách v Tokiu byl nejrychlejší Warholm. Při loňském světovém šampionátu se zase z titulu radoval Brazilec Alison dos Santos. Američan Rai Benjamin už má doma stříbra z posledních dvou MS i olympiády a na velký triumf nadále čeká.

Letos je na tom zatím nejlépe Warholm, jenž v rámci Diamantové ligy naprosto dominoval. Třikrát se dostal pod 47 vteřin a vede světové tabulky výkonem 46.52. Loňské MS pro něj skončilo zklamáním, když po svalovém zranění obsadil až sedmé místo. Letos by ovšem rád zaútočil na svůj třetí titul světového šampiona. Benjamin byl v Dauhá 2019 i Eugene 2022 stříbrný a v Budapešti by rád už vystoupal na nejvyšší stupínek. Nejrychleji letos běžel při americkém národním šampionátu, kde se prezentoval parádním časem 46.62. Nad formou Alisona dos Santose visí otazník. Po vleklých zdravotních problémech absolvoval pouze jeden start na 400 metrů překážek, když podlehl v Monaku Warholmovi a doběhl druhý v čase 47.66. S obhajobou to tak bude mít hodně těžké. Nicméně od svého diamantového startu měl ještě dostatek času svou formu směrem k MS doladit, a tak není radno ho podceňovat. Jeho vystoupení v Monaku totiž výrazně ovlivnila i kolize na deváté překážce, kterou jen tak tak ustál, což bylo pak znát na výsledném čase.

V závodě žen na 400 metrů překážek je velkou favoritkou Nizozemka Femke Bol, která letos posunula vlastní evropský rekord na 51.45 a stala se druhou nejrychlejší ženou historie. Po bronzu na olympiádě v Tokiu a stříbru na loňském MS nemůže letos pomýšlet na jiné umístění než na to nejvyšší.

Získá Shelly-Ann svůj šestý titul na stovce?

Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce je už nyní legendou nejkratšího sprintu na 100 metrů. V Budapešti by se ovšem ráda zapsala ještě více do atletické historie, jelikož bude chtít získat už svůj šestý titul mistryně světa v jedné disciplíně, což se zatím podařilo pouze ukrajinskému tyčkaři Sergeji Bubkovi. Letos je však její pozice složitá. V průběhu přípravy i začátku sezóny ji trápily zdravotní problémy, kvůli kterým musel zrušit hned několik startů a na stovce tak absolvovala pouze dva. V obou však předvedla velmi kvalitní časy 10.82 a 10.83. Oproti loňské dominanci je to ovšem směrem k MS trošku s otazníkem.

Tím spíše, když se jejím soupeřkám nebývale daří. Vedoucí ženou letošních světových tabulek je její krajanka Shericka Jackson, která byla loni v Eugene druhá. Letos si posunula své kariérní maximum na 10.65. Nový osobák 10.71 si zaběhla také Američanka Sha´Carri Richardson, která se tímto časem stala sedmou nejrychlejší ženou historie hned za Jackson a na velké mezinárodní akci si zazávodí vůbec poprvé. Pak je zde ještě Marie-Josée Ta Lou. Reprezentantka Pobřeží slonoviny vyhrála v této sezóně čtyři mítinky Diamantové ligy a pyšní se sezónním maximem 10.75. Navíc je stabilní a na velkých šampionátech závodit umí. Důkazem je stříbro z MS v Londýně 2017 a bronz z MS v Dauhá 2019. Také ona je jednou z atletek, která by ráda zkompletovala medailovou sbírku ze světových šampionátů.

Lyles poprvé o sprinterský double

Američan Noah Lyles je už několik let jasným králem světové dvoustovky. Na dvoustovce by rád zkompletoval zlatý hattrick a navázal na triumfy z šampionátů v Dauhá a Eugene. I letos je nejrychlejším mužem sezóny, když vévodí průběžným světovým tabulkám časem 19.47. Při mítinku Diamantové ligy se však objevil velký vyzyvatel v podobě mladého Botswaňana Letsila Teboga, jenž v tomto závodě finišoval jen těsně druhý v novém africkém rekordu 19.50. Zapomínat nesmíme ani na juniorského světového rekordmana a obhájce bronzu Erriyona Knightona s osobákem 19.49. Hned dvanáct startujících letos zaběhlo pod 20 vteřin.

Na stovce je okruh favoritů hodně široký. O to větší šanci má Lyles uspět i zde. Obhájcem titulu je jeho krajan Fred Kerley. Světové tabulky ovšem vede časem 9.83 Brit Zharnel Hughes. Rychlé časy běhá pravidelně africký rekordman Ferdinand Omanyala z Keni a na startu by neměli chybět ani olympijský šampion Lamont Marcell Jacobs z Italie nebo světový rekordman na halové šedesátce a mistr světa z Dauhá Christian Coleman.

Ingebrigtsenův třetí pokus o běžecký double

Norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen se už na třetím MS za sebou pokusí o získání dvou zlatých medailí na tratích 1500 a 5000 metrů. V Dauhá 2019 skončil nakonec bez medaile, když byl čtvrtý na patnáctce a pátý na pětce. Loni v Eugene byl ke svému cíli mnohem blíže. Závod na 5000 metrů vyhrál. Ovšem na patnáctistovce se mu stal přemožitelem Brit Jake Wightman a Ingebrigtsen se musel spokojit se stříbrem.

Patnáctistovka je vždy velmi otevřenou disciplínou. Nicméně Ingebrigtsen je jejím velkým favoritem. Však letos dvakrát útočil na této trati i na světový rekord Maročana Hichama El Guerrouje, za kterým nakonec zaostal časem 3:27.14 jen o 1.14 vteřiny. Oproti tomu pětku, na které obhajuje zlato letos ještě vůbec neběžel, zatímco jeho soupeři se v této sezóně prezentovali velmi rychlými časy. Hned čtveřice Etiopanů, kteří figurují ve startovní listině se dostala do TOP historických světových tabulek. Nechybí ani světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy nebo Španěl Mohamed Katir, jenž letos vzal právě Ingebrigtsenovi evropský rekord na této distanci.

Další pokračování duelu Girma vs. Bakkali

Závod na 3000 metrů překážek má dva velké favority, kterými jsou Etiopan Lamecha Girma a Maročan Soufiane El Bakkali. Ti se dost často vzájemným soubojům před vrcholem sezóny vyhýbají a letos tomu nebylo jinak. Na olympijských hrách v Tokiu i při mistrovství světa v Eugene byl úspěšnější Bakkali, jenž bral zlato na obou podnicích. Girma se musel vždy spokojit se stříbrem, stejně jako ještě předtím na MS v Dauhá 2019, kde ho o jedinou setinu porazil Keňan Conseslus Kipruto.

Letos je však v životní formě, což potvrdil nejprve halovým světovým rekordem na hladké trojce a následně se stal držitelem historického světového maxima i ve stýplu, když na mítinku Diamantové ligy v Paříži proběhl cílem v čase 7:52.11. Velmi rychle ovšem běžel i Bakkali, jenž na domácí Diamantovce v Rabatu zaběhl svůj nejrychlejší kariérní čas 7:56.68.

Najde Crouser přemožitele?

Mužská koule prožívá zlatý věk. Finále mistrovství světa v Dauhá 2019 bylo historicky vůbec nejkvalitnějším závodem. Od té doby je tato disciplína ozdobou každého globálního vrcholu. Velkou zásluhu na tom má suverén této disciplíny Američan Ryan Crouser, jenž letos opět posunul hranici vlastního světového rekordu, když v Los Angeles poslal své náčiní na 23.56. Po vítězství na olympiádě v Tokiu a na mistrovství světa v Eugene je žhavým kandidátem na zlato i letos v Budapešti.

Jediným koulařem, kterému se podařilo Crousera v posledních letech porazit víc, než jednou je jeho krajan Joe Kovacs. Dvojnásobnému světovému šampionovi se to naposled podařilo při loňském finále Diamantové ligy, kde vyhrál v impozantním osobním rekordu 23.23. Letos zatím není tak výrazný, ale na velké šampionáty se vždy dokáže skvěle připravit. Stejné je to i u zkušeného Novozélanďana Toma Walshe. Mistr světa z roku 2017 letos zaznamenal už výkon 22.58 a rád by se vrátil na stupně vítězů. Loni totiž skončil bez medaile na čtvrtém místě. V této našlapané konkurenci bude usilovat o co nejlepší výsledek český rekordman Tomáš Staněk, jenž si o uplynulém víkendu v Domažlicích posunul své sezónní maximum na 21.77.

Petr Jelínek

Vytisknout