přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. září 2021, 11:59

O víkendu vyvrcholí soutěže družstev

V neděli 5. září hostí Břeclav mistrovství ČR družstev za účasti šesti nejlepších klubů extraligy včetně obhájců z USK Praha (ženy) a Univerzity Brno (muži). Na jih Moravy zavítá i celá řada reprezentantů od mládežníků po dospělé, chybět nebudou ani olympionici z Tokia. Na dalších místech země pak proběhnou baráže o účast v extralize (v sobotu 4. 9. v Olomouci) či nižších ligách.

O tituly v Břeclavi

Celkové vítěze klubových soutěží určí mistrovství České republiky v Břeclavi. Ze základní části si přenášejí kluby pořadí po dvou kolech. „Finále“ pak má stejnou váhu a rozhoduje i při rovnosti hlavních bodů.

Z pozice vítězů mezi muži vstupují do MČR obhájrci z Univerzity Brno, útočit bude jistě 59násobný šampion Dukla. Dlouholeté vládkyně mezi ženami z USK Praha, které loni oslavily třicátý titul, si rovněž vezou „jen“ druhé místo. Dílčí prvenství si totiž letos připsaly reprezentantky AK ŠKODA Plzeň, před rokem bronzové.

Na jihu Moravy by se měli v barvách svých mateřských klubů, případně jako hostující představit mnozí olympionici a často také ve více disciplínách. Tomáše Staňka (Kladno) a Markétu Červenkovou (USK) dost možná uvidíme nejen v koulařském kruhu, Pavel Maslák (Dukla) zcela jistě nepoběží jen čtyřstovku, Simona Vrzalová (Vítkovice) patnáctku a tak dále.

Zvědavi budeme i na výkony Filipa Sasínka (Olymp Praha) či Dominika Záleského (Dukla), kteří závodí v posledních týdnech ve velké formě. V akci by také měli být dva chodci ze Sappora Tereza Ďurdiaková (USK) s Vítem Hlaváčem (Kladno) a maratonkyně Tereza Hrochová (Plzeň).

V Břeclavi se představí řada úspěšných z MČR do 22 let minulý víkend v Plzni v čele s dvojnásobnými rekordmany Lindou Suchou a Tomášem Němejcem (oba za Plzeň), startovat by měli také Amálie Švábíková (USK) či Martin Zajíc (Brno).

Pořadí po extralize

Muži

 1. Univerzita Brno 15 398
 2. Dukla Praha 14 435,5
 3. ŠKODA Plzeň 12 335
 4. TEPO Kladno 8 232,5
 5. Olymp Praha 7 234
 6. Slavia Praha 6 179,5
 7. Vítkovice* 5 199,5
 8. Hvězda Pardubice* 5 181

Ženy

 1. ŠKODA Plzeň 13 413
 2. USK Praha 12 412
 3. Olymp Brno 11 361
 4. Dukla Praha 6 263
 5. TEPO Kladno 5 278
 6. Vítkovice 5 232
 7. Olymp Praha* 4 196

* baráž

O extraligu v Olomouci

Již v sobotu se bude bojovat, kdo doplní osmičlennou sestavu pro nejvyšší soutěž. I zde budou k vidění reprezentanti, o setrvání v extralize totiž budou usilovat ženy Olympu Praha, mezi muži pak Vítkovice a Hvězda Pardubice. Prvoligové baráže se uskuteční rovněž o prvním víkendovém dnu, v Českých Budějovicích pro Čechy, v Ostravě pro Moravu a Slezsko.

Shrnutí extraligy

Extraliga má za sebou dvě kola, která se podařilo uspořádat navzdory omezením z počátku sezóny v pozdějších termínech. Níže krátké ohlédnutí.

1. kolo, Brno (Pod Palackého vrchem)

Úvodní kolo hostilo začátkem prázdnin (4. 7.) Brno. Hostitelská Univerzita zvítězila v soutěži mužů, těsně před Plzní. Ženy Škodovky svou soutěž jednoznačně ovládly před brněnským Olympem, třetí skončilo USK, mezi muži Dukla.

Při absenci řady reprezentantů po olympijské uzávěrce podala vrcholné výkony hostující egyptská sprinterka Hemidaová, která zaběhla národní rekordy na 100 i 200 metrů špičkovými časy 11,14 a 22,79 a přinesla plný bodový zisk Kladnu. Mužskou stovku ovládl Dominik Záleský z Dukly (10,32), ženskou překážkovou Helena Jiranová z USK, která časem 13,20 zaostala setinu za osobním rekordem.

Ozdobou byly také čtvrtky mužů, kde si se specialisty na hladkou poradil v čase 46,54 překážkář Dukly Vít Müller z Dukly, nad překážkami z domácí Univerzity Martin Tuček (50,66) podlehl jen o desetinu Slovákovi Kučerovi (50,56), hostujícímu za Brno.

2. kolo, Praha (Juliska)

Druhé kolo hostila pražská Juliska na sklonku prázdnin (22. 8.) a radovaly se týmy, které byly třetí v Brně, tedy pořádající Dukláci a sousedé z USK. Vítězové prvního kola, Univerzita Brno a Škoda Plzeň, skončili druzí a zajistili si nejvýhodnější pozici po základní části. Třetí skončily týmy Olympu, Brňanky a Pražani.

Koulař Tomáš Staněk, jenž v soutěži družstev hájí barvy Kladna, po dvou 20metrových pokusech (20,34 a 20,69) nejlépe zabral v páté sérii, kde náčiní odletělo až na výkon 21,53. Závod završil ještě jedním vrhem začínajícím dvojkou (20,42).

Skvělou formou se prezentoval na stodesítce překážek Petr Svoboda z Olympu Praha, na svém oblíbeném stadionu prolétl rovinku s ploty za 13,39. To je jeho nejlepší čas od roku 2014. S odstupem, přesto v novém osobáku 14,01 sprintoval Duklák David Ryba.

Na hladké čtvrtce zazářil Patrik Šorm z Dukly, když špičkovým časem 45,61 ze svého dosavadního maxima z mítinku ve Zlíně ukrojil 45 setin. Tím se stal druhým nejrychlejším mužem české historie za Pavlem Maslákem. Stabilní formu pod 50 vteřin na 400 m př. potvrdil Vít Müller, domácí borec zvítězil za 49,62.

Michal Procházka

Vytisknout