přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. května 2019, 12:12

O vícebojařské tituly ve Zlíně

Již zítra odstartuje mistrovství České republiky ve vícebojích všech kategorií, jehož hostitelem bude Zlín. Bojovat se bude nejen o mistrovské medaile, ale i o limity na velké mezinárodní akce.

Velmi zajímavou podívanou slibuje mistrovský závod mužů. V něm nebude chybět osmý muž z loňského mistrovství Evropy a obhájce republikového titulu Jan Doležal. Ten v minulém roce získal své první zlato, když v Kladně dokázal poprvé v kariéře pokořit osmitisícovou hranici a součtem 8033 bodů se zařadil na šesté místo historických statistik tohoto šampionátu. Vynikající měl také vstup do letošní sezóny pod otevřeným nebem. V italské Laně ovládl vícebojařský mítink IAAF v novém osobním rekordu 8117 bodů. „Po vícebojích v Itálii jsme jeli na soustředění do Portugalska, kde jsme udělali kus práce. Bohužel mě pak postihly lehké problémy s achilovkou, ale ta se nyní zdá už být v pořádku. Do Zlína jedu s tím, že bych si rád vylepšil osobák z Lany a případně atakoval limit pro mistrovství světa, který má hodnotu 8200 bodů. Myslím si, že fyzicky jsem připraven dobře, tak uvidíme, jak to dokážu prodat,“ uvedl.

Stejný součet má v hlavě, i když možná ještě ne pro zlínský šampionát, také jeho tradiční rival Jiří Sýkora. Svěřenec Jaroslava Báby měl velmi dobrou formu v průběhu halové sezóny, když vyhrál mistrovství ČR v sedmiboji a následně nás reprezentoval na halovém mistrovství Evropy v Glasgow. MČR pro něj bude letošním prvním desetibojařským startem v tomto roce. Doposud závodil pouze v dílčích disciplínách a nevedl si vůbec špatně, jelikož si vylepšil osobní rekordy na stodesítce překážek a také v disku. Na medaili z republikového šampionátu pod otevřeným nebem zatím stále čeká. „Cítím se celkem dobře. Myslím, že bych mohl předvést pár kvalitních výkonů. Bohužel se občas stále peru se zády. Proto bude hlavní prioritou se na mistrovství republiky nezničit. Kdybych zvládl celý desetiboj, měl bych velkou radost,“ nechal se slyšet.

Třetím do party favoritů je desetibojařská stálice Marek Lukáš. Ten má ve své sbírce již čtyři tituly mistra republiky. Národnímu šampionátu vládl nepřetržitě v letech 2013 až 2016. Také on už má za sebou závod v italské Laně, kde posbíral 7589 bodů, což byl výkon, který ho rozhodně neuspokojil a jistě pomýšlí na jeho výrazné vylepšení.

Mezi ženami se můžeme těšit na vyrovnané klání a také boj o místa na evropském šampionátu do 22 let. Všechny favoritky totiž stále ještě spadají to této kategorie. Nejlepší výchozí pozici má Jana Novotná. Loňská juniorská mistryně a bronzová z MČR dospělých v roce 2017 už letos závodila v Laně a se ziskem 5579 bodů vyhověla nominačním požadavkům pro start na ME dvaadvacítek. Naopak loňská stříbrná medailistka Kateřina Dvořáková na stejném mítinku zaostala za limitem do Gävle o pouhých devatenáct bodů, a přesto, že má již splněno na překážkách, ráda by se jistě nominovala hlavně v sedmiboji.

Podobné ambice má i loňská mistryně Barbora Zatloukalová. Svěřenkyně trenéra Ptáčníka předvedla na minulém mistrovství napínavý souboj právě s Kateřinou Dvořákovou, který pro ni nakonec vyzněl lépe. Ve Zlíně si odbyde svou letošní sedmibojařskou premiéru. Mezi kandidátky na cenné kovy musíme počítat také Barboru Dvořákovou. Té se závod v Laně nevyvedl, když posbírala 5290 bodů a na MČR jistě pomýšlí na úplně jiné body.

V závodě juniorek se dá očekávat kvalitní duel mezi Annou Kerbachovou a Terezou Elenou Šínovou. Kerbachová brala na loňském juniorském mistrovství stříbro a mezi ženami byla bronzová. Pro obě závodnice je hlavním cílem překonání limitu na MEJ v Boras, jehož hodnota je 5420 bodů.

Petr Jelínek

Vytisknout