přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. února 2020, 11:55

O vícebojařské tituly ve Stromovce

V pražské Stromovce odstartuje o nadcházejícím víkendu série domácích republikových šampionátů tím vícebojařským, kde se můžeme těšit na taková jména jako Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora nebo Jana Novotná.

V mistrovském závodě mužů by měli být hlavními kandidáty na titul Jiří Sýkora a Adam Sebastian Helcelet. První jmenovaný je obhájcem titulu z loňského roku, kdy triumfoval v novém osobním rekordu 6006 bodů a poprvé v kariéře se mu v sedmiboji podařilo pokořit šestitisícovou hranici. K tomu má ve své sbírce ještě stříbro z roku 2017. Letos naznačil slibnou formu v dílčích individuálních startech, když je například výkonem 7.97 vedoucím mužem národních tabulek na šedesátce překážek. Nyní doufá, že se mu podaří úspěšně obhájit zlato a poskládat kvalitní sedmiboj. „Vzhledem k přesunu halového mistrovství světa je jedinou motivací zvýšit body do rankingu, což mi zajistí pouze vylepšení sedmibojařského osobního rekordu. Rád bych si také udělal osobák v některých individuálních disciplínách. Dosavadní starty naznačily, že by mohly nějaké padnout. To by mi pomohlo psychicky i do letní sezóny, která pro mě začne brzy. Doufám, že se tedy s Adamem vyhecujeme k hezkým číslům,“ vzkázal Sýkora.

Adam Sebastian Helcelet má na svém kontě již sedm mistrovských medailí. Na nejvyšší stupínek vystoupal hned čtyřikrát. Poprvé se tak stalo v roce 2013 a pak neohroženě vládl v letech 2015-2017. Poslední cenný kov na tomto šampionátu získal v sezóně 2018, kdy byl stříbrný. Je také autorem druhého nejkvalitnějšího výkonu v rámci halového vícebojařského mistrovství, když svůj primát v roce 2017 ozdobil svým doposud platným osobním rekordem 6118 bodů. Na loňském MČR chyběl. „Bude to skvělý závod, protože Syky je na tom moc dobře a určitě bude chtít vyhrát. Já mám ovšem stejnou ambici, takže se jistě hezky vytáhneme. Trošku nám na náboji ubírá pocit, že nebojujeme o HMS. To si myslím, že by vypadalo jinak a věřím, že bychom oba měli nato, se tam dostat. I tak se chci poprat o co nejlepší výsledek. Týden před republikou jsem měl příjemné testovací závody na Přeborech Prahy a vše nasvědčuje tomu, že by to mohlo být dobré,“ nechal se slyšet.

Na cenný kov jistě pomýšlí také Ondřej Kopecký. Někdejší juniorský mistr republiky stále na medaili mezi dospělými čeká. Loni skončil čtvrtý v osobním rekordu 5537 a letos věří v jeho další posunutí.

Mezi ženami bude hlavní favoritkou Jana Novotná. Ta v minulosti vládla mládežnickým kategoriím, když má z tohoto šampionátu dvě zlaté v dorostenkách i juniorkách. Loni na MČR chyběla, takže to letos bude její premiéra v kategorii žen. Svěřenkyně Gabriely Dvořáková ukázala hned v úvodu sezóny, že má životní formu. V Ostravě si poskládala velký osobní rekord 4291 bodů a věří, že nějaké bodíky ještě dokáže přidat. „Cítím se trochu jako na houpačce, ale na MČR se moc těším. Vracím se na něj po dvou letech a doufám v hezký výsledek. Ráda bych se pokusila o nový osobák. Trenérka udělala maximum, aby to vyšlo. Mrzí mě, že se v závodě nepotkám s Kačkou Cachovou, ale přítomnost slovenských reprezentantek v čele s Lucií Vadlejch mě určitě vybičuje k lepším výkonům,“ uvedla.

Pak je zde poměrně široká skupinka závodnic, které můžou pomýšlet na umístění na stupních vítězů. Mezi nimi je i Kateřina Dvořáková, která již v minulých letech získala na halovém MČR ve vícebojích všechny cenné kovy. V roce 2017 se stala mistryní. Tehdy ji doprovodily na stupně vítězů stříbrná Barbora Zatloukalová a bronzová Denisa Majerová. Obě by neměly chybět na startu ani letos. Černým koněm soutěže by mohla být Dorota Skřivanová, která si před několika týdny v Ostravě vytvořila velký osobní rekord 4078 bodů.

V kategorii juniorek bude chtít zopakovat svůj loňský triumf Tereza Elena Šínová, která si tehdy vylepšila osobní rekord na 4047 bodů. Mezi juniory favorizují papírové předpoklady loňského dorosteneckého šampiona Františka Doubka. Ten už letos poskládal 5307 bodů a nemůže tak mít jiné než ty nejvyšší ambice.

Mistrovství České republiky proběhne od pátku 7. února do neděle 9. února v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce.

Petr Jelínek

Vytisknout