přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. dubna 2023, 10:16

O tituly na dráhové desítce

V sobotu 29. dubna proběhne v Žilině mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů. I tentokrát se národní šampionát na této trati uskuteční společně s tím slovenským.

V kategorii mužů svedli loni v Otrokovicích strhující boj o titul Martin Zajíc a Jiří Homoláč. Oba borce nakonec dělily v cíli necelé dvě vteřiny, které hovořily ve prospěch prvního jmenovaného. Martin Zajíc tak bude do letošního MČR vstupovat jako obhájce zlata. K tomu má doma ještě stříbro z roku 2020. Velmi solidní formu naznačil reprezentant Univerzity Brno na nedávném berlínském půlmaratonu, kde se prezentoval časem 1:05:31.

Jiří Homoláč ovšem bude jistě chtít svému mladšímu sokovi loňskou porážku vrátit. Celkem už má doma z MČR v běhu na 10 000 metrů šest medailí. Tu nejcennější vybojoval v roce 2021, když ve Skalici triumfoval v osobním rekordu 29:57.15. Utkají se tedy poslední dva šampioni. Také Homoláč má za sebou letos jeden půlmaraton, a to ten pražský, kde zaběhl 1:05:43. Dá se tedy očekávat vyrovnaný duel. Do něj však mohou vstoupit i další borci. Za černého koně pak můžeme považovat Reného Sasyna.

Závod žen s jistotou pozná po šesti letech novou mistryni. Na startu totiž bude chybět historicky druhá nejúspěšnější závodnice tohoto šampionátu Moira Stewartová, která ho dokázala opanovat dohromady sedmkrát a v posledních šesti sezónách v jeho rámci neokusila hořkost porážky. Při její neúčasti je jasnou favoritkou další skvělá vytrvalkyně Tereza Hrochová. Ta si z posledních dvou MČR na dráhové desítce vždy odvezla stříbro, ale letos bude rovnocennou soupeřku hledat jen těžko.

S osobním rekordem rovných 33 minut z Evropského poháru v Birminghamu je suverénně nejrychlejší závodnicí z celé startovní listiny a dá se tak v jejím podání očekávat velký sólo běh. Dobrou formu navíc potvrdila o uplynulém víkendu v Hamburku, kde zvládla maraton za 2:31:04.

Souboj o další cenné kovy však může být velmi vyrovnaný. Papírové předpoklady v něm favorizují stříbrnou ženu letošního půlmaratonského republikového šampionátu Gabrielu Veigertovou, kterou vyzvou například stříbrná z pětky na dráze Barbora Lampová nebo stýplařská specialistka Anna Málková.

Petr Jelínek

Vytisknout