přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. května 2008, 08:30

O klubový pohár Starého kontinentu

O víkendu 24. a 25. května se v portugalském Vila Real de Santo António uskuteční Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ) na dráze. Nejvyšší klubové soutěže kontinentu se zúčastní také vítězové posledního ročníku MČR družstev, mužský tým Dukly a ženy USK. O významu této soutěže, o její historii i současnosti a také o složení a ambicích českých týmů pro letošní ročník, o tom všem je následující „téma týdne“.

O co jde
Přirovnání k fotbalové Lize mistrů by vzhledem k rozdílnému věhlasu obou soutěží kulhalo na obě nohy. Nesrovnatelná je také rozsah, délka trvání a finanční a marketingová podpora. Nicméně jistá souvislost tu přeci jen je. Vedle obdobného základního principu, kdy se utkávají nejlepší z domácích klubových soutěží, je s fotbalem spojený samotný vznik atletického PMEZ. Atletický klubový pohár totiž v roce 1975 vznikl z iniciativy prezidenta klubu Royal Football Club Liege Raymonda Demonceaua. Zprvu se jednalo pouze o mužskou soutěž, teprve v roce 1981 měla svou premiéru v poháru ženská kategorie. Historicky prvními vítězi se staly západoněmecké kluby TV Wattenscheid (muži) a Bayer Leverkusen (ženy). Nejúspěšnějším oddílem je v obou kategoriích Luč Moskva, který dokázal vyhrát mužskou soutěž devětkrát a ženskou dokonce 11x.
První ročníky PMEZ se uskutečnily bez záštity EAA, ta soutěž přijala za svou v roce 1991. Také systém PMEZ prošel dramatickou přeměnou od závodů se složitým bodováním (na kterých naráz soutěžilo až 22 klubů) po současnou podobu. Ta je zavedena od roku 1992 (resp. 95 u žen) a má téměř totožnou skladbu jako Evropský pohár reprezentačních družstev. Soutěží se ve skupinách po 8 týmech. Sestupují poslední dva kluby ze skupiny vyšší a postupují nejlepší dva kluby ze skupiny nižší. 
O kvalitě PMEZ svědčí mimojiné rekordní listina soutěže. Nalezneme v ní taková jména jako je např. Sebastian Coe, Wilson Kipketer, Dwain Chambers, Francis Obikwelu, Marlen Otteyová, Marie-José Perecová, Světlana Feofanovová, Inga Babakovová,  Elvan Abeylegesseová či Barbora Špotáková (65.28 m z roku 2006). „Vzhledem k povolenému počtu dvou cizinců v družstvu se výkony v jednotlivých disciplínách téměř rovnají výkonům při klasickém Evropském poháru. Uspět je čím dál těžší,“ říká k tomu vedoucí družstva pražského USK Jana Moberly.

Česká stopa
Týmy z Československa a později samostatné ČR se soutěže pravidelně zúčastňují od začátku 90. let. Jakýsi prolog zažili muži Dukly při ojedinělé účasti v roce 1981, a byla to pohříchu premiéra vítězná! „Dukla tehdy nikam nejezdila. Nebyla pro to politická situace a také EAA tehdy nebyla PMEZ nakloněna. Jenže v roce 1981, kdy se pohár konal v Bělehradě, byl ministrem obrany Martin Dzúr, jehož syn dělal v Jugoslávii jakéhosi kulturního atašé a chtěl se vytáhnout. Takže jsme dostali PMEZ befelem, přijeli jsme tam a všechny je zflákali na jednu hromadu,“ vzpomíná současný šéftrenér ČAS Václav Fišer. 
Triumf v PMEZ nijak nepřesvědčil mocné a české oddíly měly starty na PMEZ i nadále napovězeny. Zlom přišel až v roce 1990. Tehdy se Pohár pořádal na Dukle, která vzhledem k tomu, že tehdy již existovaly skupiny, startovala ve skupině B. Výkonnostně slabší skupinu vyhrála a kvalifikovala se do áčka, kde se s výjimkou jednoho roku drží dodnes. Vítězství z roku 1981 se jí sice zatím zopakovat nepovedlo, nicméně dokázala dvakrát dosáhnout na druhé místo (2002 a 2004), také dvakrát (2000 a 2003) jí patřil pomyslný bronz. Slabou chvilku si armádní oddíl vybral v roce 2006, kdy po kolapsu především běžců skončil až sedmý a na rok putoval do béčka. Vloni však s přehledem slabší skupinu vyhrál a mohl slavit návrat.
Mezi ženami dosáhly české týmy nejlépe na třetí místo. V letech 1995 a 1998 se to povedlo Olympu, v roce 1997 USK Praha. Nejpilnějším účastníkem z české strany byl Olymp, jehož ženské družstvo startovalo na PMEZ celkem devětkrát. USK však v posledních letech náskok rivala mohutně dotahuje a letos si pojede do Portugalska pro svou osmou účast v elitní skupině. Navazovat bude na loňské čtvrté místo z Albufeiry, což byl jeho druhý nejlepší výsledek v soutěži.

Ambice
Vzhledem ke stále tužší konkurenci nepomýšlí ani jedno z mužstev na vítězství. Duklu čeká měření sil s ruským, portugalským, španělským, slovenským, italským, francouzským a tureckým mistrem, přičemž mezi hlavní favority je třeba počítat především obhájce prvenství z posledních dvou let Luč Moskva, šampiona z roku 2005 Fiamme Gialle a také domácí Sporting. „Očekávám umístění mezi 3.-5. příčkou. Pohár pro nás samozřejmě není prioritou, tou je reprezentace, nicméně, když už tam jedeme, chceme uspět,“ poznamenal k tomu vedoucí mužstva Radomil Skoumal a nastínil předběžnou sestavu:
100 a 200 m – Jiří Vojtík (hostování), 400 m – Petr Vaněk (K.Bláha problémy s achilovkou), 800 m – patrně Richard Svoboda (bude-li zdráv), 1500 m – Jakub Holuša, 300 m – Michal Šneberberger, 5000 m – Jan Kreisinger, 110 m př. – Stanislav Sajdok, 400 m př. – Michal Uhlík (hostování), stýpl – František Zouhar (host.), výška – Tomáš Janků či Svatoslav Ton, tyč – Jan Kudlička, Štěpán Janáček čio Michal Balner (rozhodovat se mělo dle turnovského Memoriálu Ludvíka Daňka, kde byl nejlepší Kudlička), dálka – Štěpán Wagner, trojskok – Petr Hnízdil, koule – Petr Stehlík, disk – Peter Elvy (Austrálie), kladivo – Lukáš Melich, oštěp – Vítězslav Veselý, 4 x 100 – Vojtík, Šťastný + varianty, 4 x 400 m – Vaněk, Uhlík + varianty. 

Sestava družstva USK se bude opírat především o běžkyně v čele se Zuzanou Hejnovou, Marcelou Lustigovou, Jitku Bartoničkovou či Terezu Čapkovou, překážkářku Lucii Škrobákovou či skokanku Martinu Darmovzalovou. „Bohužel se nám nevyhnuly ani zdravotní problémy. Ještě před zahájením sezóny se vážně zranila výškařka Barbora Laláková, kterou nahradí mladinká Magdalena Nová. Podobně za dlouhodoběji zraněnou Petru Kamínkovou zaskočí na nejdelších tratích Jana Klimešová. Ze sestavy pro problémy s achilovkou vypadla nejlepší závodnice družstva Barbora Špotáková - zde družstvu vypomůže Jarmila Klimešová.  Na poslední chvíli zraněnou Alenu Rucklovou nahradí na 800m Dana Šatrová. Pro virózu také ještě není zcela jasné obsazení nejkratšího sprintu. Nicméně i v takto trošku improvizované sestavě má družstvo před sebou jediný cíl a to udržení se v elitní skupině, což bude úkol velice obtížný, ale při dobrém výkonu všech závodnice ne zcela nereálný,“ věří Jana Moberly a hodnotí letošní soupeřky: „Jsou poměrně tradiční. Největším překvapením je změna na postu ruského zastoupení. Po dlouhých letech nadvlády družstva LUČ Moskva do Portugalska přicestuje družstvo Finpromko – UPI, které pravděpodobně svede boj o vítězství s tradičním rivalem  španělským družstvem Valencia Terra i Mar. Do bojů o medaile by mělo zasáhnout i družstvo Turecka – Enka Sport Kulubu. Našimi největšími soupeřkami v boji o 4. až 6. místo by měla být družstva Itálie – Fondiara Sai Atletica a Řekyně - Panellios. Nově do skupiny „A“ letos postoupila družstva Francie-CA Montreuil a Slovenky AK Spartak Dubnica.“

Předpokládaná sestava družstva USK Praha:
100 m  - Kristina Bažatová, 200 m a 400 m - Jitka  Bartoničková, 800m - Dana Šatrová, 1500 m - Tereza Čapková, 3000 a 5000 m - Jana Klimešová, 100 m př. - Lucie  Škrobáková-Martincová, 400 m př. - Zuzana Hejnová, stýpl - Marcela Lustigová, dálka a trojskok - Martina Šestáková – Darmovzalová, výška - Magdalena Nová, tyč - Romana Maláčová, disk a koule - Kamila Hlaváčová, kladivo - Lenka Ledvinová, oštěp - Jarmila Klimešová, 4 x 100  - Bažatová, Bičíková, Bartoničková, Škrobáková,  4 x 400 - Bergrová, Lustigová, Šatrová, Hejnová.

Obě česká družstva odlétají do Portugalska v pátek armádním speciálem.

Adam Pražák

Vytisknout