přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

8. prosince 2022, 22:07

Novinky z Rady Světové atletiky

Na svém pravidelném zasedání v Římě minulý týden přijala Rada Světové atletiky (WA) některá důležitá rozhodnutí. Například vybrala za pořadatele štafetového MS 2024 Nassau, zavedla od roku 2025 silniční MS v každém roce nebo určila termín „velkého“ MS v Tokiu 2025. Řešil se také posun v ruské atletice, nebo potíže s dopingem v Keni.

Pořadatelská bilance v roce 2022

Prezident WA Sebastian Coe v Římě shrnul, že jím vedená organizace uspořádala čtyři akce Světové atletické série, kterých se zúčastnilo na čtyři tisíce sportovců ze 180 zemí, kteří vytvořili 354 národních rekordů. Tyto šampionáty události dosáhly (kumulativně celosvětově) tři čtvrtě miliardy televizního publika, se zahrnutím online sledovanosti dokonce přes jednu miliardu. Kromě toho proběhlo 162 mítinků kontinentální tour s účastí téměř 12 tisíc atletů ze 159 zemí, při nichž padly 2 kontinentální rekordy, 118 národních a 2 396 osobních. Na silnici proběhly dvě stovky závodů s účastí téměř 3 milionů lidí a vygenerují celkový příjem 1,7 milionu dolarů.

Štafety 2024 opět na Bahamách

„Mistrovství světa“ ve štafetách bylo pro rok 2024 uděleno Nassau na Bahamách, které dostalo přednost před švýcarským Lausanne. Akce by měla proběhnout v dubnu či květnu a bude hlavní olympijskou kvalifikací pro štafety do Paříže. Do Nassau se vrátí klání vrátí po sedmi letech, uskutečnily se zde první tři ročníky (2014, 2015 a 2017).

Návrat Ruska v březnu 2023?

Pracovní skupina pro Rusko očekává, že bude schopna předložit doporučení o obnovení členství Ruské atletické federace (RusAF) ve Světové atletice na příštím zasedání Rady v březnu 2023. Rusko je suspendováno kvůli krytí dopingu ze strany svazu i státu od konce roku 2015. Předpokladem k návratu je pozitivní pokračování RusAF v reformě její kultury, řekl Radě šéf pracovní skupiny Rune Andersen. „Zbývá udělat jen malý krok,“ věří úřadující prezidentka RusAF Irina Privalova. Jak však Andersen upozornil, na status RusAF vyplývající z války na Ukrajině by případný návrat neměl mít vliv.

Pořadatelství, termíny a nová kolonka v rekordech
  • Rada souhlasila se změnou frekvence mistrovství světa v silničním běhu na každoroční akci. Aktuálně se koná ve dvouletém cyklu, ale jeho program se rozšíří od Rigy v příštím roce (30. 9.–1. 10.) k půlmaratonu o závody na míli a 5 km. Roční rotace začne v roce 2025.
  • Jasno je také o termínech MS v krosu Medulinu/Pule v Chorvatsku, 10. a 11. února 2024, juniorském MS v peruánské Limě, 26.–31. srpna 2024, a už i o přespříštím mistrovství světa v Tokiu, které se uskuteční 13.–21. září 2025.
  • Mezi oficiálními světovými rekordy přibyde od 1. ledna 2023 silniční míle. Před 1. zářím 2023 bude k uznání zápisu třeba výkon 3:50,00 u mužů a 4:19,00 u žen. Pokud nikdo uvedené „limity“ nesplní do 1. září, stanou se rekordy nejrychlejší časy v danou chvíli, pochopitelně musejí splňovat všechny standardní náležitosti.
Keňa díky snaze autorit není vyloučena

Obavy Keni z podobného zákazu, jaký postihl Rusko, kvůli vysokému počtu dopingových případů (letos jich z celosvětového počtu pozitivních bylo v Keni 40 %) prezident WA Coe rozptýlil. Na tiskové konferenci Rady v Římě řekl, že země zůstane na seznamu sledovaných kvůli současné situaci, ale dodal, že keňská vláda souhlasila s investováním 5 milionů dolarů ročně do antidopingu, uvádí AW. „Obzvláště vítám dodatečné zdroje, které v tomto boji poskytla keňská vláda. Jediný způsob, jak můžeme snížit rozsah tohoto problému, je společný závazek všech sportovních zainteresovaných stran v Keni a samozřejmě WA a AIU,“ řekl Coe. Keňská vláda a atletika vyhlásily dopingu totální válku.

Michal Procházka, foto: Giuseppe Fama

Vytisknout