přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. dubna 2017, 14:24

Novinky z jednání rady IAAF

PROGRAM MS VSTŘÍC DIVÁKŮM I ATLETŮM

Hlavním bodem středeční části 209. jednání Rady IAAF byla prezentace pořadatelů mistrovství světa, které hostí 4. až 13. srpna právě britská metropole.

A necelé čtyři měsíce před jeho startem to vypadá, že se chystá vskutku atletický svátek. Vždyť vstupenek se již prodalo přes 600 tisíc, více než kdy jindy v 34leté historii MS, z toho 80 000 dětem za „Boltovskou“ cenu 9.58 liber (cca 300 korun).

Pokračuje také snaha upoutat na MS pozornost nejen na stadionu, ale i přímo v ulicích města. Maratonce tak čekají čtyři desetikilometrové okruhy vedené po ikonických místech Londýna se startem a cílem na mostě Tower. Chodci zase budou pendlovat mezi Trafalgarským náměstím a Buckinghamským palácem, před kterým pak proběhne i vyhlášení se zapojením zdejší výměny stráží.

Organizátoři vyšli vstříc přáním federací (Bahamy a JAR) a upravili časový pořad 4., 5. a 6. dne mistrovství tak, aby lépe umožňoval dvojkombinaci 200 a 400 metrů. Rozběhy mužské dvoustovky se posouvají o den dříve (z 8. na 7. srpna) a podobně ženská 200 (z 9. 8. na 8. 8.) a v návaznosti na tyto změny se odkládá první kolo stýplu žen (8. 8. → 9. 8.). Podle šéfa IAAF Coea možnost získat double „vzrušující pro diváky i atlety“.

NEZÁVISLÝ AIU MÁ SVÉ VEDENÍ

Před pár dny byl zřízen „Úřad pro integritu atletiky“ (Athletics Integrity Unit, AIU) v čele s Davidem Howmanem z Nového Zélandu. Nezávislá jednotka, která má na starosti kontrolu nekalých praktik ve sportu, vznikla v rámci organizační reformy IAAF schválené v prosinci 2016. Teď vedení AIU dostalo – téměř finální – personální obsazení. K Howmanovi se do pětičlenné rady přidali:

  • Abby Hoffmanová, členka Rady IAAF působící také na kanadském ministerstvu zdraví, koordinovala antidoping IAAF od r. 2004 (jako jediná v Radě AIU nemá hlasovací právo);
  • Marc Peltier z Francie, odborník na sportovní právo, profesor na univerzitě Sophia Antipolis v Nice;
  • Andrew Pipe, v Anglii narozený profesor medicíny na univerzitě v Ottawě, má klíčovou roli v restrukturalizaci WADA;
  • Thomas Capdevielle je dočasným členem, než bude vybrán (stálý) výkonný šéf AIU.

PROGRAMY A DATA AKCÍ

Rada schválila data těchto MS:

  • chůze týmů, Tchaj-cchang 2018 – 5. a 6. května;
  • kros, Aarhus 2019 – 30. března;
  • „Oregon21“ – 6. až 15. srpna 2021.

Rada schválila časové pořady MS:

  • půlmaraton, Valencie, 24. března 2018 – ženy 17:05, muži 17:30
  • junioři, Tampere, 10. až 15. červenec 2018 (ke stažení).

Halové MS v Birminghamu 2018 začne již ve čtvrtek skokem do výšky, trvat tak bude čtyři dny, tedy 1. až 4. března 2018.

PRVNÍ GERSŮV PŮLROK 

Nový výkonný ředitel (CEO) Olivier Gers ve čtvrtek přednesl zprávu o svém působení od uvedení do funkce.

„Můj první půlrok byl o posílení základů – našich zaměstnanců, našich procesů, našich partnerství i našich „produktů“,“ uvedl Gers. Podle něj bylo snahou získat pro IAAF takové lidi, se kterými budou moci podporovat členské federace a pomoct atletice růst. Dále bylo nutné nastavit procesy od prověřovacích panelů po další zefektivnění finančních postupů. Partnerství, na němž jsou podle Gerse založeny všechny sporty, mají pomoci naplnit vizi o atletice mezi top čtveřicí sportů na světě. „Naše nabídka produktů je silná,“ míní výkonný šéf. „Díváme se na jinou prezentaci a budeme diskutovat, jak se rozvíjet sport během příštích let,“ uzavírá Gers.

PROGRAM OH SE ZMĚNÍ NEJDŘÍVE V ROCE 2024

V poslední době se objevily spekulace o změně olympijského programu již v Tokiu 2020, například zrušení chůze na 50 km. Podle IAAF se ale do příštích her nic měnit nebude. Nicméně podle prohlášení asociace diskuze o návrzích probíhají a budou široce diskutovány v následujících měsících a letech, aby mohli být realizovány v příštím olympijském cyklu směrem k OH 2024.

ZKLAMÁNÍ Z POSUNU V RUSKU

IAAF projednávalo také zprávu pracovní skupiny pro Rusko, a asociaci přinesla zklamání. Šest úkolů, jakýchsi „milníků“ nutných k návratu federace zpět do atletické rodiny, se za dva měsíce od předešlého jednání rady (6. února) posunulo jen velmi málo. „Zejména situace pana Andreje Dmitrijeva, šampiona čistého sportu v Rusku, je alarmující,“ zdůraznil šéf IAAF Sebastian Coe. Narážel přitom na skutečnost, že Dmitrijev, který podobně jako předtím Julija Stěpanovová upozornil na dopingové praktiky, raději odešel ze země. „Kdokoli s informacemi o systému, který selhal v ochraně čistých atletů, se nesmí bát ozvat,“ vysvětlil svůj postoj Coe.

PRACOVNÍ SKUPINA PRO „PRIZE MONEY“

Rada IAAF schválila vznik pracovní skupiny, která bude mít na starosti řešení odměn za soutěže. V šestičlenném týmu budou pod vedením Ira Pierce O’Callahana působit funkcionáři či bývalí významní atleti, jmenovitě Španěl José Maria Odriozola, Američan Duffy Mahoney, Bahamanka Pauline Davisová, Kanaďan Paul Hardy a Britka Paula Radcliffeová.

Michal Procházka, foto: Christopher Lee / IAAF

Vytisknout