přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. března 2008, 09:52

Mezníky přespolí

Přestože počasí ještě po velikonocích vybízelo spíše k setrvání za kamny, atletická sezona opustila zázemí nemnoha českých hal a na více než půl roku se přestěhovala pod otevřené nebe. Dráhové soutěže na sebe nechají ještě nějakou dobu čekat, tzv. za dveřmi jsou však republikové šampionáty v terénu a na silnici. Dubnový seriál odstartuje mistrovství v přespolních běhu, které se uskuteční 5. 4. v Jablonném nad Orlicí. Přihlášky však končí již na aprílové úterý, a proto je nejvyšší čas věnovat téma týdne právě krosu. Zveme vás na krátký „přespolní“ výlet statistikou.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu (krosu) se v kategorii mužů a žen pořádá od roku 1969, v kategorii juniorů a juniorek od roku 1990 a tzv. „dvaadvacítky“ (muži a ženy do 22 let) mají za sebou teprve dva ročníky. Dorostenci a dorostenky bojují o tituly v samostatné kategorii od roku 1970, ale už v roce 1969 byli na mistrovství ČSSR vyhlášeni mistři ČR podle umístění. Do roku 1990 se závodilo ve dvou kategoriích (starší a mladší), v některých letech měli starší dorostenci dva závody (vytrvalci a mílaři). Od roku 1991 je v dorostu pouze jedna kategorie. Žáci a žákyně běhají toto mistrovství od roku 1974.
Novinkou letošního už 40. ročníku je, že o tituly mohou bojovat i mladší žáci, tedy ti do 13 let věku, pakliže jsou podobně jako ostatní kategorie řádně registrováni pod ČAS a přihlásí se do 1. 4. přes tyto internetové stránky.

Nejčastěji se přespolní běžci sjeli do Prahy, Nového Města nad Metují a Bruntálu, kde se republikový šampionát konal čtyřikrát. O jedno pořadatelství méně mají na svém kontě Pardubice. Také letos se bude MČR konat na východu Čech, poprvé v Jablonném nad Orlicí, kde jej společnými silami organizují místní TJ a Jiskra Ústí nad Orlicí.

Nejvíce titulů má na svém kontě takřka legendární Vlastimil Zwiefelhofer, který se ve zvlněném terénu prosadil sedmkrát. Stejně úspěšná byla mezi ženami Božena Vykydalová-Sudická. Dosud aktivní běžci, kteří by je teoreticky mohli na nejvyšších postech vystřídat, mají výrazný odstup. Pavel Faschingbauer vyhrál zatím čtyřikrát, Petra Kamínková s Janou Klimešovou třikrát (stejný počet titulů má i Jana Biolková, která by údajně měla po pauze zase závodit).

V počtu medailí bez ohledu na kov jsou na špici mezi muži opět Zwiefelhohofer, dále pak Zdeněk Mezulianik a Michael Nejedlý, kteří mají shodně osm medailí. Mezi ženami si devětkrát na stupně vítězů vystoupila Jarmila Urbanová. Petra Kamínková s Janou Klimešovou si tentýž pocit zažily šestkrát, stejně jako Pavel Faschingbauer. Zajímavostí je, že excelentní běžec minulosti Jan Pešava, který bude v Jablonném ředitelem závodů, byl vyhlašován třikrát.

Pakliže bude startovat, čeká obhajoba vytrvaleckého titulu Milana Kocourka, který vzhledem ke svému věku  ovládl i kategorii do 22 let. Mezi mílaři byl před rokem ve Frýdku-Místku nejúspěšnější Zdeněk Medlík. V ženské kategorii si pro titul doběhla Lenka Všetečková, první ze závodnic starých 20-22 let byla Monika Preibischová.

Kocourek se Všetečkovou si pak spolu s juniory Jakubem Holušou a Lucií Sárovou vloni v prosinci vyzkoušeli atmosféru ME v krosu. Nutno dodat, že výsledkově se jim příliš nedařilo. Nejlépe se umístila Sárová na 39. místě. Také letošní ročník MČR v krosu je mj. nominačním závodem na Evropu.  Základním kritériem jsou výsledky v kategoriích seniorů, „22“ (ročníky 1986,87,88) a juniorů (ročníky 1989 a ml.) do max. počtu šesti osob. Družstva budou nominována za předpokladu, že tři závodníci splní v průběhu sezony pod otevřeným nebem následující průměr:
- Junioři            5 km     15:00.00
- Juniorky          3 km     9:45.00
- Muži 22          5 km     14:35.00
- Ženy 22          3 km     9:30.00
- Muži               5 km     14:05.00
- Ženy               5 km     16:40.00
Uzávěrka nominace 30. 9. 2008.Do průměru se započítají jen závodníci, kteří startovali na MČR v krosu 2008.

I proto se vyplatí, aby si česká běžecká špička zaškrtla 5. dubna opravdu tlustým červeným fixem.  

Adam Pražák

Vytisknout