přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. června 2019, 12:53

MČR dvaadvacítek se vrací do Edenu

Mistrovství České republiky do 22 let se uskuteční poosmnácté, ovšem v jarním termínu se jedná o premiéru. Doposud se vždy konalo na přelomu srpna a září. Domácí šampionát této kategorie tak bude jedinečnou příležitostí pro plnění nominačních požadavků pro start na mistrovství Evropy do 22 let v Gävle a mistrovství Evropy juniorů v Boras. Pražský Eden je nejpilnějším hostitelem tohoto šampionátu, jelikož se zde MČR dvaadvacítek uskuteční již počtvrté a na stadion Slavie se vrací po dvou letech.

Jednou z nejvýraznějších postav mistrovství by měla být Lada Vondrová, která zvolila nelehkou kombinaci 400 metrů a 400 metrů překážek. V minulosti však již několikrát ukázala, že si s ní umí velmi dobře poradit. Na hladké čtvrtce bude obhajovat titul a navíc je svým loňským vítězným výkonem 52.96 rekordmankou mistrovství. Na čtvrtce překážek se blýskla před několika dny na mítinku Praga Academica, kde si posunula hodnotu osobního rekordu o celé dvě vteřiny na 56.81. Na obou distancích bude pardubická atletka hlavní favoritkou, ale v závodě na 400 metrů překážek by ji mohly potrápit například loňská mistryně Michaela Bičianová nebo Tereza Jonášová. Obě závodnice již mají také splněný nominační požadavek pro start na ME do 22 let.

Útok na rekord mistrovství můžeme očekávat ve výškařském sektoru. Jeho hodnota 185 centimetrů je v možnostech hned několika závodnic. Jednou z nich je spoludržitelka historického maxima šampionátu Lada Pejchalová, jejíž osobní rekord má hodnotu dokonce 190 centimetrů. Skákat bude také kometa letošní halové sezóny Klára Krejčiříková a nechybí ani další slibná výškařka Bára Sajdoková.

Zajímavá bude jistě i stovka překážek, kde budou usilovat nejen o cenné kovy, ale také o místa na juniorském evropském šampionátu Markéta Štolová, Tereza Elena Šínová, Nikoleta Jíchová a Anna Kerbachová. Všechny čtyři závodnice, již splnily limit pro Boras. Do soutěže ovšem můžou nastoupit jen tři z nich.

Z vrhačských disciplín jistě přitahuje pozornost kladivo žen, kde se proti sobě utkají někdejší juniorská mistryně Evropy a rekordmanka šampionátu Kateřina Skypalová a stále se zlepšující Adéla Korečková. Obě už si v průběhu sezóny zajistily účast na evropském vrcholu své kategorie.

V tyči by neměla chybět další z držitelek rekordu mistrovství a juniorská mistryně světa z loňského roku Amálie Švábíková, které se pokusí sekundovat Zuzana Pražáková. I ona už je limitářkou pro ME do 22 let.

Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let odstartuje v sobotu 15. června v 10:00 hod. závodem kladivářek a vyvrcholí v neděli 16. června krátce před druhou hodinou odpolední závěrečnými štafetami na 4x400 metrů.

Petr Jelínek

Vytisknout