přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

2. září 2022, 09:44

MČR družstev na zlaté dráze

V neděli 4. září proběhne v Chebu mistrovství České republiky družstev mužů a žen. Tituly z loňského roku obhajují muži z Dukly Praha a ženy z USK Praha.

Reprezentantky USK Praha nemají v nejvyšší soutěži družstev dlouhodobě konkurenci a loni získaly už jedenatřicátý mistrovský titul. Tým, jehož největšími oporami by měly být úspěšné reprezentantky Lada Vondrová s Amálií Švábíkovou a plejáda silných sprinterek, to však letos nemusí mít vůbec jednoduché. Vítězkami základní části extraligy se totiž stal ambiciózní výběr AK Škoda Plzeň, jehož atletky loni získaly stříbro a letos by rády na trůnu vystřídaly. Pokud by se to týmu okolo Terezy Petržilkové či Lindy Suché mělo někdy podařit, tak je to letos. Situace vypadá otevřenější než v minulých letech.

Loňský bronz obhajuje Dukla Praha, která bude spoléhat na výrazné bodové přísuny například od Nikolety Jíchové nebo Nikol Tabačkové. Každoročně vysoké ambice ovšem mají také atletky z AK Olympu Brno, které loni skončily pod stupni vítězů a rády by se na ně opět vrátily. Finálovou šestici pak doplňují ještě PSK Olymp Praha s Kristiinou Mäki a Dianou Mezuliáníkovou a SSK Vítkovice.

Muži Dukly Praha jsou historicky jednoznačně nejúspěšnějším družstvem. Loni vybojovali v Břeclavi již svůj jubilejní šedesátý titul. Tým z Julisky může tradičně spoléhat na Pavla Masláka, kterého podpoří další kvalitní sprinteři, překážkáři i běžci. Velkou hrozbou však může být Univerzita Brno, která v roce 2020 přerušila řadu let trvající dominanci armádního sportovního klubu a radovala se z historicky prvního na mistrovství České republiky družstev. Svou sílu ukazují brněnští i letos, když stejně jako loni opanovali základní část extraligy.

Západočeská metropole pomýšlí vysoko i v soutěži mužů. Loni se plzeňští radovali z bronzu, což byl doposud největší úspěch mužského týmu Škodovky. Největší bodový přísun se očekává od výškařského dua Jan Štefela a Josef Adámek. Největším rivalem v boji o stupně vítězů by jim měl být Olymp Praha s Radkem Juškou, Adamem Sebastianem Helceletem nebo Filipem Sasínkem.

Zapomínat ovšem nesmíme ani na Kladno, které spoléhá hlavně na kvalitní vrhače v čele s bronzovým medailistou z mistrovství Evropy v Mnichově Tomášem Staňkem. Šestým týmem do party jsou borci z SSK Vítkovice.

Z extraligové sestavy budou v Chebu chybět muži Slavie a Hvězdy Pardubice a ženy z Kladna. Tyto výběry budou usilovat o setrvaní v nejvyšší soutěži v sobotu na Děkance v rámci extraligové baráže.

V kategorii mužů se doposud z týmového titulu radovala pouze čtyři družstva. Suverénně nejúspěšnější je pražská Dukla s šedesáti zářezy. Reprezentanti AK Kroměříž zvítězili v minulosti třikrát. Olymp Praha ovládl MČR družstev dvakrát a Univerzita Brno jednou.

Mezi ženami vede USK Praha s jedenatřiceti tituly před Olympem Praha, jenž jich má na svém kontě osmadvacet. Pětkrát vystoupaly nejvýše Vítkovice a po jednom týmovém zlatu mají Zbrojovka Brno se Spartou Praha.

V Chebu dojde také k jednomu velkému loučení. Poslední závod své dlouhé a úspěšné kariéry zde absolvuje český tyčkařský rekordman a trojnásobný medailista z velkých mezinárodních akcí Jan Kudlička.

Petr Jelínek

Vytisknout