přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

9. května 2014, 18:00

Maratonské MČR: fakta a čísla

V jakémsi nultém ročníku 1969, tedy v době, kdy vznikl Český atletický svaz, se poprvé v rámci federálního šampionátu vyhlašoval vítěz, ovšem neudělovaly se další medaile. Od následujícího roku datujeme samostatné mistrovství, zatím stále jen pro muže. Ženy si svou maratonskou odbyly o jedenáct let později, tedy v roce 1981. Jelikož nemohly být pro slabou účast cennými kovy dekorovány hned pětkrát (1983, 89, 94, 96 a 97), bude se mezi ně medailová sada rozdělovat v neděli po 29., zatímco mužům již po 45.

V posledních letech jasně navyšuje náskok v počtu pořadatelství Praha, kde se mistrovství díky Run Czech (dříve PIM) koná již posedmnácté v řadě. V součtu se staršími ročníky napočítáme v hlavním městě (vyjma letoška) dvaadvacet republikových šampionátů, tedy polovinu všech MČR. Prahu následují Otrokovice s osmi pořadatelskými počiny, Domažlice s pěti, Havlovice a Pardubice po dvou a nakonec Děčín, Mělník, Ostrava, Prostějov a Úpice s jednou organizátorskou „čárkou“.

martincova-ivana_pim08_ag_n.jpgVládci na královské trati

Nejvíce titulů - pět - posbírala Ivana Martincová (na foto), sbírku chudší jen o jednu zlatou má Alena Peterková. České rekordmance na této trati patří i nejlepší čas MČR 2:27:00 z roku 1995. Peterkovou následují v prvenstvích trojnásobné mistryně Vlasta Rulcová a Radka Churáňová. Podvakrát se z nejvyššího stupínku na "bedně" mohla radovat Taťána Metelková a šampionka posledních dvou let Petra Pastorová. Alespoň jednou zažilo pocit maratonské mistryně dalších sedm vytrvalkyň.

Mezi muži je nejúspěšnějším sběratelem titulů Jan Bláha se čtyřmi, o jeden kousek méně čítá zlatá kolekce Jiřího Čivrného. Dvakrát triumfovala početná sestava: Pavel Faschingbauer, Pavel Kryška, Ondřej Němec, Petr Pechek, Josef Podmolík, Róbert Štefko, Stanislav Tománek. Vypíchnout bychom měli slovenského rodáka Štefka, který se z prvenství radoval hned po výměně dresu za český v roce 2004, navíc čase 2:12:35 platném dosud jako rekord mistrovství, a také mladšího z rodů Pechků, jenž od 2009 už pětkrát v řadě obsadil medailovou pozici. Aktuálně 24 maratonců vystoupalo právě jednou na nejvyšší stupínek při maratonském MČR.

Vládci co do počtu medailí se kryjí s nejčastějšími mistry: Ivana Martincová zaokrouhlila svou sbírku na deset, Jan Bláha stál na pódiu sedmkrát – vedle něj se to povedlo ještě Jiřímu Čivrnému. Úspěšnější než mužské čelné duo je s osmi cennými kovy i druhá nejlepší žena Radka Churáňová. Šestkrát medailově uspěl Alexandr Neuwirth, o jednou méně Pavel Kryška, Pavel Novák, František Pechek, Petr Pechek, Mulugeta Serbessa, čtyřčlennou kolekci z maratonského MČR mají doma Alena Peterková, Vlasta Rulcová a Peter Klimeš.

Oba rekordmani vládnou svými časy elitním desítkám běžců a běžkyň rozdílem tříd(y). V případě Aleny Peterkové (2:27:00) dosahuje náskok na nejbližší ženu, její nynější svěřenkyni Petru Pastorovou, takřka deseti minut (2:36:44). Pod 2:40 se ještě dostala Hana Horáková. Od Veroniky Brychcínové (2:40:50), jsou s 1-2minutovými odstupy rozvrstvené další maratonkyně, vstupenkou do „top ten“ je překonání nejstaršího času mezi nejlepšími – 2:48:50 z roku 1982.

Za suverénním Štefkem (2:12:35) následují s odstupem více než třech minut (také již zmiňovaný) Jan Bláha (2:15:54), o další půlminutky předloňský vítěz Jan Kreisinger a také Jiří Stehlík. Ten svůj výkon zaběhl již v roce 1975 a je tak držitelem nejstaršího času v elitní desítce, spolu s Ondřejem Zeleňanským, který zase spadá zhruba do prostředka intervalu, v němž figuruje zbylá šestice. Tu otevírá Pavel Novák (2:17:11) a do dalších 50 vteřin se vejdou všichni ostatní.

Michal Procházka

Vytisknout