přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. ledna 2014, 11:50

Kudy do Sopot

S novým rokem se otevírá možnost plnit nominační kritéria pro letošní vrcholné akce. Tou nejbližší je halové mistrovství světa v Sopotech 7. až 9. března. V Tématu týdne nabízíme exkurz do mítinků, které pro naše reprezentanty skýtají možnost nominace na hlavní.

Domácí sezona: rekonstruovaná Stromovka, skokanské mítinky a test před HME

Již tak omezené menu zastřešených stadionů na našem území loni v červnu ještě okleštily povodně, které po 11 letech znovu zaplavily pražskou Stromovku. Naštěstí se vše stihne ještě do této sezony připravit, a tak se v únoru do haly Otakara Jandery na nový tartanový ovál vrátí soutěže. „Otvírákem“  tu budou pražské přebory první únorový víkend (1.-2.2.), a i zde někteří reprezentanti v minulosti lámali nominační kritéria. Poté do Stromovky zavítají stejně jako v minulých letech tři republikové šampionáty, dospělí se o tituly a snad i vstupenky do Sopot poperou 15. a 16. 2.

Zátěž programu, zejména toho lednového rozjezdového, musejí unést strahovská přetlaková hala a částečně Jablonec nad Nisou. V jedné či druhé se odehraje kompletní program (s výše uvedenou výjimkou) přebornických soutěží krajů z Čech plus „pomezní“ Vysočiny. Východně položené regiony se stejně jako v minulosti sjedou na společné mistrovství Moravy a Slezska do Bratislavy (1.2.). Pražský Strahov tradičně otevírá šampionát akademiků (6.1.), na severu Čech je zase vrcholem každoroční mítink „Jablonecká hala“.

Vysokou mezinárodní úroveň nabízejí specializované skokanské mítinky, především výškařské. Dva díly moravské tour hostí Vendryně u Třince (29.1.) a Hustopeče (1.2.). Trojdílný výškařský seriál Czech Grand Prix začne v Ostravě (27.1.), po dvoutýdenní pauze pokračuje v Brně (11.2.) a vyvrcholí Novinářskou laťkou tentokrát v Milovicích (13.2.). Novinkou na mítinkové mapě ČR byla vloni Zlatá tyčka, druhý ročník byl naplánován do Pardubic na 4.2, nakonec se ale kvůli nedostatečné podpoře města a zvýšenému nájmu haly neuskuteční.

A na závěr vůbec největší podnik celé domácí halové sezony, Praha Indoor 2014. V O2 aréně se chystá na 25. února a bude to velký testovací mítink před mistrovstvím Evropy v příštím roce. Tedy jedinečná a vlastně jediná šance pro pořadatele i závodníky okusit prostory šampionátu, na který česká atletika čekala dlouhá léta. Nicméně soupisku pro Sopoty už mítink rozšířit nemůže, poslední příležitost plnit mají o den dříve – 24. února.

Za hranicemi: (ne)tradiční místa k plnění limitů

Rakousko, Slovensko / Hala Ferry Dusika ve Vídni, dějiště evropského šampionátu v roce 2002, se stala od té doby nejčastějším místem startů českých atletů mimo republiku. Tentokrát nabízí tři víceméně otevřené mítinky 18. a 28. ledna, a 8. února. Velmi dobrou příležitost k plnění skýtají rovněž podniky v Linci, 30.1. a Bratislavě 26.1.

Německo, Belgie, Lucembursko / Co do počtu hal jasně vedou naši západní sousedé a byť v poslední době ubyly některé mítinky, v kalendáři nadále najdeme - z těch větších - v lednu Düsseldorf (30.), v únoru pak Karlsruhe (1.), Lipsko (8.) a v březnu ještě Berlín (1.). Neznámou není pro české atlety belgický Gent (9.2.), pravidelně pak vyrážejí do Lucemburku-Kirchbergu (1.2.).

Polsko, Ukrajina, Rusko / Pedros Cup v polské Bydhošti s několika vybranými disciplínami je tradiční událostí halové sezony (31.1.). Ryze tyčkařský Doněck (15.2.) tentokrát bohužel koliduje s republikovým šampionátem, což prakticky vylučuje účast českých atletů. Na východ od našich hranic, tak ještě zůstává Ruská zima v Moskvě, která je jedním z vrcholů celé halové sezony (2.2.).

OSTATNÍ / Z evropského okruhu doplňme ještě mítink na Islandu v Reykjavíku (18.1.), ze světového pak XL-Galan ve švédském Stockholmu (6.2.) a Grand Prix britské atletiky v Birminghamu (15.2.).

Přehled halových akcí 2014
Mítinky IAAF

  1.2.      Indoor Meeting - Karlsruhe         Karlsruhe           Německo
  2.2.      Russian Winter                             Moskva               Rusko  
  6.2.      XL-Galan                                         Stockholm         Švédsko
  8.2.      New Balance Indoor Grand Prix Boston (Roxbury), MA USA
  9.2.      Flanders Indoor Gent                   Gent     Belgie
15.2.      British Athletics Grand Prix         Birmingham     Velká Británie

Mítinky European Athletics

18.1.      Reykjavik International Games  Reykjavik            Island
30.1.      PSD Bank Meeting                       Düsseldorf         Německo
31.1.      Pedro's Cup                                  Bydhošť               Polsko
  1.2.      Dussmann Indoor Meeting        Lucemburk - Kirchberg  Lucembursko
  4.2.      Golden Pole 2014                        Pardubice
  7.2.*)     Indoor Combined Events  Tallinn 2014                   Estonsko
15.2.*)     Pole Vault Stars                            Doněck                 Ukrajina
25.2.      Prague Indoor                              Praha

* ) kolize s MČR

Kalendář ČAS

Michal Procházka

Vytisknout