přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

25. března 2019, 13:01

Krosové MS i s českou účastí

Už jen necelý týden zbývá do 43. mistrovství světa v přespolním běhu, které hostí dánský Aarhus. O světové krosové medaile se utká 582 běžců z 67 zemí. Mezi nimi bude o co nejlepší výsledek usilovat i jediná česká naděje Moira Stewartová.

Před dvěma lety na krosovém světovém šampionátu v Kampale naprosto dominovaly keňské reprezentantky, které obsadily prvních šest pozic a jasně ovládly i soutěž týmů. Favoritkami budou i letos. Hlavní oporou by měla být stříbrná medailistka z olympijských her a mistryně světa Hellen Obiriová, která v tomto roce vyhrála i keňské krosové mistrovství. Po jejím boku se na start postaví světová rekordmanka v běhu na 3000 metrů překážek Beatrice Chepkoechová. Další členka keňského týmu Lilian Regneruková má se svém držení bronz z předešlého krosového MS. Zkušenou závodnici je i krosová mistryně světa z roku 2015 Agnes Jebet Tiropová, která byla v Kampale čtvrtá.

Etiopanky tentokrát vsadily na mládí. Spoléhat budou zejména na dvojnásobnou juniorskou krosovou světovou šampionku Letesenbet Gideyovou a na stříbrnou z téhož závodu Hawi Feysaovou.

Naopak zkušené závodnice má na startu Bahrajn. Rose Chelimová je mistryní světa v maratonu z roku 2017 a v Kampale byla devátá. Eunice Chumbaová pak na předešlém krosovém MS skončila těsně za první desítkou.

V konkurenci 139 závodnic z 42 zemí bude chtít při své premiéře na mistrovství světa v krosu uspět jediná česká zástupkyně na startu Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška zatím sbírala zkušenosti na evropských šampionátech v přespolním běhu. Na tom posledním v Tilburgu doběhla na devětadvacáté příčce. Přípravě na globální krosový podnik podřídila vše. „Celou zimní přípravu jsem se připravovala na krosy. Také jsem kvůli nim vynechala halovou sezónu. Tréninky vypadají hodně dobře. Odběhala jsem spoustu kvality. Uvidíme, na co to bude stačit. Je to moje světová premiéra, takže nemám moc představu, na jakou úroveň se zařadit. Bude tam spoustu nových soupeřek, u kterých nemám možnost srovnání. Je mi jasné, že to bude hrozný fofr, nicméně trať je hezky vlnitá, což by mi mohlo vyhovovat. Když jsem viděla video z trati, tak jsem se začala hrozně těšit, vypadá to zábavně,“ nechala se slyšet.  

Předběžná startovní listina závodu mužů čítá 171 závodníků z 54 zemí. Velmi silnou sestavou se může pochlubit tradiční běžecká velmoc Keňa. V její nominaci figuruje i vítěz předešlých dvou světových krosových šampionátů Geoffrey Kamworor, jenž se radoval z triumfů v Kaej Jangu 2015 i v Kampale 2017. Na letošním keňském mistrovství ovšem skončil až pátý. Tam zvítězil trochu překvapivě Amos Kirui. Ani on nebude v Aarhusu chybět. Před dvěma lety obsadil v kategorii juniorů sedmou příčku. Dalšími keňskými oporami by měli být juniorský mistr světa na dráhové desítce Rhonex Kipruto či velezkušený Paul Tanui, který má ve své bohaté medailové sbírce například stříbro ze závodu na 10 000 metrů na olympijských hrách v Riu de Janeiru nebo stejný cenný kov z krosového MS 2011 v Putna Umbrii. Keňskou sestavu doplňuje také bronzový z juniorského závodu v Kampale Richard Yator.

Uganďané se budou opírat zejména o Jacoba Kiplima, který před dvěma lety ovládl juniorský závod. Dalším velkým jménem v ugandské nominaci je Joshua Cheptegei. Ten prožil v Kampale velké zklamání, když do mistrovského závodu vstupoval jako jedná z největších domácích nadějí na titul krosového šampiona, převážnou část závodu suverénně vedl, ale v závěru mu dramaticky došly síly a do cíle doklopýtal na třicátém místě.

Etiopané obhajují zlato v soutěži týmu, ale rozhodně to nebudou mít snadné. Dopomoci by jim k tomu měli juniorský světový rekordman v běhu na 5000 metrů Selemon Barega nebo letošní etiopský krosový šampion Mogos Tuemay. Na nejvyšší příčky může pomýšlet i desátý z Kampaly Bonsa Dida.

Minimálně páté místo z předešlého MS v krosu bude chtít zopakovat Eritrejec Aron Kifle. Dá se očekávat, že i tentokrát budou dominovat běžci z afrického kontinentu.

Velmi zajímavou podívanou slibuje také kategorie juniorů, kde se s africkou přesilou utká dvojnásobný mistr Evropy a úřadující krosový juniorský evropský šampion Jakob Ingebrigtsen z Norska. Největšími soupeři mu budou Keňané v čele s krosovým mistrem této země Samuelem Cheboleiem a dorosteneckým mistrem světa ve stýplu Leonardem Bettem.

Na předešlém MS v přespolním běhu v Kampale měly premiéru smíšené štafety. Ty jsou v programu i letos a zlato bude obhajovat Keňa. Dopomoci by jí k tomu měli mistr světa a olympijský vítěz ve stýplu Conseslus Kipruto a světový šampion na patnáctce Elijah Manangoi. Silné týmy budou mít také Maroko, Etiopie a Uganda. Na startu bude deset smíšených štafet.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout