přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. března 2014, 13:36

Kros pohledem faktů a čísel

Šampionát v přespolním běhu se po osmi letech vrací do Bělé nad Radbuzou. Bohatou historii mistrovství nabízíme v aktuálním Tématu týdne.

Pestrá historie kategorií

Mistrovství se pořádá se od roku 1969, v prvních dvou ročnících v rámci Československa, v třetím roce (1971) se zase dokonce konaly zvlášť mistrovství Čech a Moravy. Muži už řadu let závodí v kategoriích „mílařů“, obvykle cca čtyřkilometrová trať, a „vytrvalců“ na desítce. Dříve takové dělení měly i ženy, nyní soutěží v jedné skupině, na zpravidla 6km vzdálenosti. V pětileté epizodě (2006-2010) se udílely v rámci hlavních závodů tituly také „22letým“, pro muže byli určující vytrvalci.

Junioři a juniorky, tedy 18- a 19letí, se utkávají po proměnách kategorií teprve od roku 1990. Dorostencům a dorostenkám se udílejí tituly od 1970, následující dvě desetiletí byli rozděleni na starší a mladší, v některých ročnících měli kluci (starší) dva závody, podobně jako nyní muži delší a kratší trať. Od roku 1991 už zahrnuje dorost pouze ročníkově 16- a 17leté běžce. Starší žáci a žákyně, kteří dovršují v daném roce 14 a 15 let, soutěžili v období 1974-2003 při oddělených šampionátech, teď však již deset let startují spolu s ostatními kategoriemi v rámci jedné akce. Jako poslední přibylo do programu šampionátu v roce 2008 mladšího žactvo, neboli 12- a 13letí.

kros_2006_08.JPGDo Bělé podruhé

Nejčastěji se přespolní běžci sjížděli do Prahy, Nového Města nad Metují a Bruntálu, kde se domácí šampionáty konaly čtyřikrát, o jedno pořadatelství méně mají na svém kontě Pardubice. V posledních letech se mistrovství stěhovalo po různých koutech země, ze západu na východ, ze severu na jih, výjimku v tomto trendu tvoří uplynulé dva ročníky, které oba zavítaly do Střelských Hoštic. Také Bělá, kde se v roce 2006 (viz foto) mimochodem naposledy běželo v podzimním termínu, se připojí k místům s dvojnásobným hostitelstvím. Už nyní jich je dost (i díky dřívějšímu dělení šampionátu): Brno, Čáslav, Havířov, Hluboká nad Vltavou, Mladá Boleslav, Plzeň, Příbram, Strakonice, Vlašim.

Nejvýraznější postavy: Vykydalová-Sudická, Urbanová, Zwiefelhofer

Nejvíce titulů v dospělých kategoriích získali Božena Vykydalová-Sudická a Vlastimil Zwiefelhofer, kteří se ve zvlněném terénu prosadili celkem sedmkrát. Šesti prvenstvími se může pochlubit Jarmila Urbanová, po její bok už se vyšplhal i nejúspěšnější současný běžec Milan Kocourek (na foto). Pětkrát stál na nejvyšším stupínku Vladimír Duda, čtyřikrát celá šestice: Klimešová, Bauckmann, Dúbravčík, Faschingbauer, Krutský, Mezuliáník. Tři zlaté pak ještě vybojovali Biolková, Přivřelová, Kučera, Miler, vloni se k nim připojila také nejlepší aktivní běžkyně Lucie Sekanová.

V počtu medailí bez ohledu na jejich barvu se devětkrát zaskvěla Jarmila Urbanová. Jen o jednu méně nasbírala Božena Vykydalová-Sudická, a také nejúspěšnější muži, vedle již zmíněných Vlastimila Zwiefelhohofera či Zdeňka Mezuliáníka také Michael Nejedlý (až na jedinou výjimku bral stříbra a bronzy). Sedmi cennými kovy se mohou pochlubit Miroslav Bauckman, Zdeněk Dúbravčík a od loňska i Milan Kocourek. Půltucet umístění „na bedně“ vybojovali Drajzajtlová-Kamínková, Klimešová, Preibischová, Faschingbauer, Kocourek, Kreisinger, Krutský, Mikulenka, Miler. Výčet vícenásobných medailistů zakončeme na pěti, které mají doma Biolková, Duda, Gerych, Moravčík a Štefko.

Výchozí bod pro „Evropu“

Republikovým šampionátem se také otevírá možnost kvalifikovat se na prosincové mistrovství Evropy v krosu. Stejně jako vloni bude záležet na výkonnosti v průběhu hlavní sezóny na dráze, silnici a v terénu. Definitivně bude tým pro Samokov (hostitelské město ME v Bulharsku) uzavřen 27. října, a to po nominačním závodu v podzimní části roku.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout