přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. listopadu 2016, 09:55

Králové a královny - vrhy

Americká koulařská škola vítězí

V letošní sezóně přebral koulařskou korunu od svého kolegy Joe Kovacse další Američan Ryan Crouser. V průběhu celého roku předváděl dlouhé hody a ten nejlepší pokus si schoval na olympijské finále, kde vytvořil nový olympijský rekord 22.52 a bral zlato. Loňský vládce Joe Kovacs se tentokrát musel „spokojit“ se stříbrem. Velmi povedenou sezónu prožil i Novozélanďan Tom Walsh. V hale vybojoval titul mistra světa a v Riu byl bronzový. Ovládl též celkové pořadí Diamantové ligy a posunul hodnotu kontinentálního rekordu Ocenánie na 22.21. Dál vrhnul v letošním roce pouze Crouser. Evropským šampionem se stal Němec David Storl.

Olympijské překvapení

Před sezónu se očekávalo, že o diskařském olympijském zlatu se bude rozhodovat mezi Polákem Piotrem Malachowskim a Němcem Robertem Hartingem. Malachowski převážnou část roku dominoval. Vyhrál mistrovství Evropy a primát si připsal i v Diamantové lize. Přesto se stal olympijským šampionem Harting, ovšem v k překvapení všech se nejednalo o Roberta, ale o mladšího z bratrské dvojice Christophera. Malachowski si pověsil na krk stříbro a bronz připadl dalšímu Němci Danielu Jasinskimu. Ani od něj se cenný kov pod pěti kruhy neočekával. Nejdelší hod světový hod roku 2016 však patří jinému borci a je jím Švéd Daniel Stähl, který na domácí půdě v Sollentuně předvedl jen pár dní po olympiádě 68.72. Přes 68 se letos dostali ještě Robert Harting (68.04) a Jamajčan Fedrick Dacres (68.02).

Selhání v nejméně vhodný okamžik

V posledních letech jasně panuje světovému mužskému kladivu Polák Pawel Fajdek. V letošním roce tomu nebyla jinak. Fajdekovi patří dvanáct nejlepších světových výkonů roku a všechny byly za osmdesát metrů. Stal se vítězem kladivářské Challenge i mistrem Evropy. Na olympijských hrách v Riu ovšem naprosto vybouchl již v kvalifikaci a boj o medaile se odehrál již bez něj. Ze zlata se nakonec radoval zkušený Dilshod Nazarov z Tadžikistánu. Stříbro si vyházel Bělorus Ivan Tichon. Druhý muž světových tabulek (80.04) získal stejný cenný kov i na evropském šampionátu. Jen on a Fajdek dokázali v této sezóně přehodit osmdesát metrů. Na bronzový stupínek vystoupal jak na olympijských hrách, tak i na mistrovství světa další Polák Wojciech Nowicki.

Německé oštěpařské obrození

Jen těžko bychom mohli volit králem světového oštěpu někoho jiného než Němce Thomase Röhlera. V Riu de Janeiru si vyházel olympijské zlato, vévodí světovým tabulkám výkonem 91.28 a je jediným oštěpařem, který letos překonal devadesátimetrovou hranici. Jediné, co mu uniklo, byl primát v Diamantové lize, o který ho na poslední chvíli připravil náš Jakub Vadlejch. Olympijské stříbro vybojoval loňský mistr světa Keňan Julius Yego a obhájce titulu Keshorn Walcott byl tentokrát třetí. Mistrem Evropy se stal překvapivě Lotyš Zigismunds Sirmais, který za sebou nechal zkušené soupeře Vítězslava Veselého a Anttiho Ruuskanena. Vzestup německé oštěpařské školy potvrdili i další dva Němci Johaness Vetter (2 muž světových tabulek 89.57) a Julian Weber (4. ve světových tabulkách 88.29).

Adamsová na třetí olympijské zlato nedosáhla

Novozélandská koulařská hvězda Valerie Adamsová se loni vracela po zranění a její sezóna byla nevýrazná. Letos již závodila v plné síle, což se projevovalo zejména na Diamantové lize, kde ovládla celkové pořadí. Na olympijských hrách však našla přemožitelku. Tou se stala Američanka Michelle Carterová, která získala zlato v poslední sérii olympijského finále v novém americkém rekordu 20.63. Tímto výkonem kraluje též letošním světovým tabulkám. K tomuto úspěchu přidala i titul halové mistryně světa, ze kterého se těšila na domácí půdě v Portlandu. Svůj neustálý výkonnostní posun potvrdila i Maďarka Anita Martónová, která v Riu vybojovala bronz a na evropském šampionátu byla stříbrná. Tam ji porazila Němka Christina Schwanitzová, které se pro změnu nedařilo na olympiádě. Stejně jako druhé ženě letošních světových tabulek Gong Lijiao.

Královna z Balkánu je zpět na trůnu

Suverénka posledních sezón v ženském světovém disku Sandra Pekrovičová prožila v loňské sezóně zklamání, když ji o titul mistryně světa připravila Kubánka Denia Caballerová. Letos však nenechala nikoho na pochybách, kde bude nejlepší. Vyhrála totiž vše, co se dalo. Ovládla olympijské finále i evropský šampionát. Získala diamantovou trofej s plným bodovým ziskem, má na svědomí pět nejlepších světových výkonu roku, dvakrát se dostala přes 70 metrů (70.59 ve Splitu a 70.88 v Šanghaji) a v letošním roce odešla neporažena. Olympijské stříbro putovalo do Francie zásluhou Meliny Robert Michonové a z bronzu se v Riu radovala loňská mistryně světa Kubánka Denia Caballerová. Její krajanka a druhá žena letošních světových tabulek Yaime Perézová (68.86) neprošla na olympiádě překvapivě z kvalifikace. V Brazílii se nedařilo podle představ ani Němce Julii Fischerové, třetí ve světových tabulkách (68.49) a vícemistryni Evropy. Stabilní a velmi kvalitní výkony letos předváděla i Australanka Dani Samuelsová (67.77), v Riu skončila těsně pod stupni vítězů.

Polská nadvláda pokračuje

Jen málokdo je ve své disciplíně tak dominantní, jako je polská kladivářka Anita Wlodraczyková. I v letošní sezóně nenašla přemožitelku. Vyhrála olympijské hry, mistrovství Evropy i kladivářskou Challenge. Pod dvanácti nejlepšími světovými výkony roku je její jméno. Dvakrát letos dokázala překonat světový rekord. Poprvé se tak stalo na olympiádě a následně vylepšila svěťák ve Varšavě až na 82.98. Wlodarczyková si prostě jede svojí ligu a až daleko za ní dochází k vyrovnaným bojům o zbylé medaile. Na olympijských hrách byla úspěšná Číňanka Zhan Wenxiu, která byla stříbrná a potvrdila tak své postavení ze světových tabulek. Olympijský bronz si vyházela Britka Sophie Hitchonová. Vysoké postavení v letošních statistikách má i vícemistryně Evropy Betty Heidlerová z Německa (3. 75.77).

Zkušenost proti nastupující generaci

Ženský oštěp byl hodně otevřenou disciplínou. Z překvapivého olympijského zlata se radovala Chorvatka Sara Kolaková. K tomu ještě přidala bronz na mistrovství Evropy, kde získala titul Běloruska Taťána Khaladovičová. Stříbro si v Riu pověsila na krk Jihoafričanka Sunette Viljoenová a bronz vybojovala pátým pokusem Barbora Špotáková. O cenný kov tak připravila Polku Marii Andrejczykovou, které patří nejlepší světový výkon 67.11. Ten předvedla v kvalifikaci na olympiádě. Vítězství v Diamantové lize pro sebe urvala Lotyška Madara Palameiková. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout