přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

15. prosince 2015, 13:26

Králové a královny V: vrhy a hody

Americko-německý duel

Koulaři letos vrhali opravdu daleko a zásluhu na tom mají zejména dva muži, a to Američan Joe Kovacs a Němec David Storl. Přestože jejich vzájemné souboje vyzněly smírně, každý se radoval ze skalpu svého soupeře dvakrát, vládcem letošního roku se stal Joe Kovacs, který dokázal Němce porazit na šampionátu v Pekingu. Kraloval také v celkovém pořadí Diamantové ligy a patří mu nejlepší světový výkon roku, když na mítinku DL v Monaku předvedl 22.56. V letošní sezóně se dostal celkem čtyřikrát za dvaadvacet metrů. David Storl se stal v Praze halovým mistrem Evropy, na MS pak bral stříbro. Přesto může tento rok hodnotit kladně. Ostatně na mítinku v Lausanne si vylepšil osobní rekord na 22.20. O vyrovnanosti těchto dvou borců hovoří i fakt, že ze třinácti nejlepších světových výkonů tohoto roku patři sedm Kovacsovi a šest Storlovi. Bronz si pak z Pekingu odvezl Jamajčan O'Dayne Richards za výkon 21.69, který tak potvrdil své postavení ve světových tabulkách. Dokázal kromě toho vyhrát Panamerické hry. Těsně pod stupni vítězů skončil Novozélanďan Tom Walsh. Ten prokazoval výbornou formu v závěru sezóny, kdy vylepšil kontinentální rekord na 21.62.

Vítězí zkušenost nad mládím

Světový disk nabídl atletickým fanouškům nesmírně vyrovnaná a zajímavá klání. Před Pekingem byla řada favoritů na medaile. Nejlépe si nakonec vedl ten nejzkušenější, v „Ptačím hnízdě“ totiž zvítězil Polák Piotr Malachowski. V závěru sezóny se navíc radoval i z diamantové trofeje a patří mu i nejdelší světový hod sezóny, když na domácí půdě v Cetniewu předvedl 68.29. Za objev letošní sezóny se dá považovat Belgičan s bulharskými kořeny Philip Milanov. Na světovém šampionátu vylepšil národní rekord na 66.90, což mu stačilo na stříbro. Dokázal také vyhrát mítink DL v Londýně. Bronz si v Pekingu na krk pověsil další zástupce Polska Robert Urbanek, který se v průběhu roku pravidelně umisťoval ve většině diskařských klání na stupních vítězů. Druhé místo v letošních světových tabulkách patří Jasonovi Morganovi z Jamajky, který hodil v Pearl 68.19. Na MS se mu ovšem tak dobře nevedlo.

Fajdekova dominance

Mužské kladivo mělo v letošním roce jasného krále. Polák Pawel Fajdek totiž vyhrál, co se dalo: nastoupil k osmnácti závodům a ani jednou neodešel poražen. Kromě světového šampionátu ovládl i univerziádu. Navíc ve Štětíně poslal své kladivo do vzdálenosti 83.93, což je nejen nejdelší hod roku, ale také od roku 2003. Stal se také vládcem kladivářské challenge. Letos se dostal celkem dvanáctkrát za 80 metrů. Za světovou dvojku se dá pro tento rok považovat Dilshod Nazarov z Tadžikistánu. Předseda tamního atletického svazu si odvezl z Pekingu stříbro a stejné umístění obsadil i v challenge. Ve světových tabulkách mu patří za výkon 79.36 čtvrté místo. Na bronzový stupínek vystoupal na MS další zástupce našich severních sousedů Wojciech Nowicki. To zkušený Maďar Krisztián Pars odjížděl z Pekingu zklamán, protože na něj zbylo pouze čtvrté místo. Přitom pokud nebyl na startu kladivářské soutěže Fajdek, tak vyhrával právě on. V Challenge mu patří třetí místo a v letošních světových tabulkách je druhý za 79.91. Jen centimetr za ním figuruje Egypťan Mostafa Elgamel svým výkonem z Káhiry (79.90).

Nastupuje nová generace

Světový mužský oštěp se letos posunul opět o něco dopředu. Osmisetgramové náčiní létalo z rukou silných mužů hodně daleko. Nejdále hodil Keňan Julius Yego, který při svém triumfu na světovém šampionátu zůstal svým pokusem 92.72 jen pár centimetrů za rekordem mistrovství Jana Železného. Yego navíc přidal ještě jeden devadesátimetrový hod, a to na mítinku DL v Birminghamu, kde si zapsal 91.39. Stříbro si z Pekingu odvezl Egypťan Ihab Abdelrahman za výkon 88.99. Bronz si vyházel zkušený Fin Tero Pitkämäki, který také dokázal posbírat nejvíce diamantových bodů a vyhrál tak nejprestižnější atletický seriál. Přes magickou hranici devadesáti metrů se dostal ještě Kershorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, který posunul v Lausanne hodnotu svého národního rekordu 90.16. Na MS se však nedostal ani do finále. Jen těsně pod "90" zůstal Němec Thomas Röhler. Čtvrtý muž mistrovského závodu si letos posunul své osobní maximum již na 89.27. Velmi kvalitní výkony předváděl i další zástupce oštěpařské velmoci ze severu Evropy Antti Ruuskanen, který si též vylepšil osobní statistiky na 88.98. Velice vyrovnané a více než solidní výkony házel náš Vítězslav Veselý, o triumf v Diamantové přišel lize až v samotném finále.

Královna Christina

Při nucené zdravotní pauze a pozvolném návratu suverénky minulých sezón Novozélanďanky Valerie Adamsové se stala vládkyní světové ženské koule Němka Christina Schwanitzová. Ta v sezóně jen těžko hledala přemožitelku. Svou roli potvrdila i na MS v Pekingu, když vystoupala na nejvyšší stupínek. Mistrovský závod navíc dokázala vyhrát v nejlepším letošním světovém výkonu 20.77. Mimo to jí patří čtyři nejdelší hody letošního roku. Její suverenita se promítla i do pořadí Diamantové ligy, kterou také přesvědčivě opanovala. Minimálně na světovém šampionátu jí ale byla zdatnou soupeřkou Číňanka Lijiao Gongová. Ta si také připsala na své konto stříbro a druhá pozice jí patří i v letošních světových tabulkách za výkon 20.34. Bronz z atletického vrcholu roku náleží Američance Michelle Carterové. Těsně pod stupni vítězů zůstala maďarská halová evropská mistryně z Prahy Anita Mártonová.

Suverénka našla soupeřku

Diskařský sektor se stal bojištěm dvou žen. Chorvatská vládkyně této disciplíny posledních let Sandra Perkovičová má konečně zdatnou soupeřku a tou je Kubánka Denia Caballerová. Ta dokázala totiž Perkovičovou porazit na mistrovství světa a také jí patří první příčka ve světových tabulkách, když dokázala hodit v Bilbau 70.65. K tomu ještě přidala vítězství na Panamerických hrách. I Perkovičová se letos dostala přes sedmdesát metrů. Bylo to již v březnu ve Splitu, kde zaznamenala 70.08. V Pekingu ji však zaskočil dlouhý první pokus Kubánky a nakonec v poslední sérii zachraňovala alespoň stříbro. Bronz připadl v mistrovském závodě Němce Nadine Müllerové, která se možná trošku překvapivě dostala před další skvělou Kubánku Yaime Perézovou, od které se vzhledem k vyrovnaným výkonům dal očekávat cenný kov o něco více.

Wlodarczyková přepisovala historii

Dominance, suverenita, absolutní nadvláda. Jen tak se dá popsat působení Polky Anity Wlodarczykové ve světovém poli kladivářek. Startovala v jedenácti závodech a ve všech zvítězila. Těsně před šampionátem se stala první ženou historie, která překonala hranici osmdesáti metrů v hodu kladivem. Stalo se tak na mítinku v polském Cetniewu, kde její kladivo dolétlo až na 81.08. O pár týdnů později vyhrála mistrovství světa, když hodem dlouhým 80.85 vylepšila rekord šampionátu. S přehledem ovládla i kladivářský seriál. Souboj o ostatní světové medaile vyzněl pak nejlépe pro Číňanku Wenxiu Zhangovou, která potvrdila své postavení ze světových tabulek a před domácím publikem brala stříbro. Kladivářským objevem roku byla bronzová z MS Alexandra Tavernierová z Francie. Ta ještě přidala na své konto zlato z ME do 22 let v Tallinnu. Naopak vystoupení v Pekingu se vůbec nepodařilo třetí ženě letošních světových tabulek i challenge Němce Betty Heidlerové, která byla v Číně až sedmá.

Oštěpařské hledání

Podobně jako mezi diskaři, tak i u oštěpařek byl okruh favoritek na světové zlato v Pekingu široký. Pořadí na světových mítincích i tabulkách se přelévalo, a proto se čekalo, kdo bude nejúspěšnější na vrcholu sezóny. Nejvyrovnanější výkony předváděla naše Barbora Špotáková, která také nakonec získala diamantovou trofej. Ovšem boj o medaile v Pekingu se jí nepodařil, skončila před branami užšího finále devátá. Mistrovský titul putoval do Německa zásluhou Kathariny Molitorové, která v tomto závodě předvedla v poslední sérii nejdelší světový hod roku 67.69 a zaslouženě brala zlato. Domácím udělala radost stříbrná Číňanka Huihui Lyu. Ta navíc výkonem 66.13 posunula hodnotu kontinentálního rekordu. Bronz připadl zkušené Jihoafričance Sunette Viljoenové, která si tak oproti svému postavení v letošních světových tabulkách o jedno místo „pohoršila“. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout