přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

9. listopadu 2016, 13:26

Králové a královny - střední a dlouhé běhy

Na středních a dlouhých tratích byly letos k vidění velmi rychlé časy a padly dokonce i dva světové rekordy. Kteří atleti kralovali běžeckým disciplínám na dráze?

Neotřesitelný Rudisha

Na mužské půlce byli v letošní sezóně hodně vidět Keňané. Tím nejlepším z nich byl David Rudisha, který v Riu dokázal obhájit olympijské zlato z Londýna. Tentokrát sice neútočil na světový rekord, ale triumf si zajistil nejrychlejším světovým časem roku 1:42.15. Pro stříbro pod pěti kruhy si doběhl Alžířan Taoufik Makhloufi, který měl v Brazílii skvělou formu. Z velmi překvapivého bronzu se pak mohl radovat Američan Clayton Murphy, od kterého čekal cenný kov jen málokdo. Stabilní formu prokazoval v průběhu celé sezóny další Keňan Ferguson Rotich. Byl za ni odměněn ziskem diamantové trofeje, o kterou se pral se svým krajanem Alfredem Kipketerem, třetím mužem letošních světových tabulek (1:42.87).

Americká zkušenost

Možná trošku překvapivého krále má letošní světová patnáctka. Nicméně zkušený Američan Matt Centrowitz se letos opravdu vyznamenal. Nejprve se stal halovým mistrem světa, kde ve finiši odolal ataku Jakuba Holuši a v srpnu se pak stal i olympijským vítězem, když si v dramatickém závěru poradil se všemi favority. Alžířan Taoufik Makhloufi se těšil z olympijského stříbra nejen na půlce, ale i na patnáctce, kde využil své rychlostní schopnosti. Bronz bral pak další zkušený borec Nick Willis z Nového Zélandu. Ten vybojoval cenný kov stejné barvy i na halovém světovém šampionátu v Portlandu. Celkové pořadí Diamantové ligy ovládl Keňan Asbel Kiprop, který se také stal jediným mužem, který dokázal v letošní sezóně pokořit hranici 3:30. Podařilo se mu to na mítinku v Birminghamu, kde zaznamenal čas 3:29.33. Byl hlavním favoritem i na olympijské zlato, ovšem v Riu zůstal daleko za stupni vítězů.

Farah proti všem

Nejdelší běhy na dráze měly stejného vládce, jako tomu je již několik posledních let. Mohamed Farah nenechal nikoho na pochybách a byl opět naprosto bezkonkurenční. Na pětce opanoval olympijský závod s velkým přehledem. Navíc mu na této distanci patří i letošní nerychlejší čas 12:59.29, který zaběhl na Diamantové lize v Londýně. Stříbro si po olympijském finále pověsil na krk Američan s keňskými kořeny Paul Jelimo a bronz putoval do Etiopie zásluhou Hagose Gebrhiweta, který se zároveň stal i vítězem Diamantové ligy. Druhým mužem světových tabulek je Muktar Edris (12:59.43), kterého však v Riu postihla diskvalifikace za strkanici ve finále.

Také na dvojnásobné trati předvedl hvězdný Mo svůj pověstný finiš a obhájil olympijské zlato i na desítce. Další cenné kovy vybojovali zástupci běžeckých velmocí. Druhý doběhl Keňan Paul Tanui a třetí skončil Etiopan Tamirat Tola. Světovým tabulkám však vládne jiný Etiopan, a tím je Yigrem Demelash, který vyhrál závod v Hengelu za 26:51.11.

Žezlo stále drží Keňané

Mužský stýpl měl jasného suveréna Consesluse Kipruta. Patří mu pět nejrychlejších časů roku. Nejlépe běžel 8:00.12 v Birminghamu. Získal pro sebe diamantovou trofej, když nastoupil v rámci Diamantové ligy k šesti závodům a všechny vyhrál. Papírové předpoklady potvrdil i na olympijských hrách, kde si v poklidu doběhl pro zlatou medaili. Na skvělé výkony z loňské sezóny navázal Američan Evan Jager, který si na krk pověsil olympijské stříbro. Bronz získal po diskvalifikaci Keňana Kemboie Francouz Mahiedine Mekhissi Benabbad.

Caster se vrací na trůn

V životní formě letos závodila jihoafrická půlkařka Caster Semenyaová. V průběhu celé sezóny nenašla přemožitelku. Svou převahu potvrdila i pod pěti kruhy, kde triumfovala v novém národním rekordu 1:55.28, tímto časem také kraluje letošním světovým tabulkám, ve kterých jí patří tři nejlepší výkony. Historické maximum své země zaběhla i stříbrná olympijská medailistka Francine Niyonsabaová z Burundi, která v každém letošním závodě sváděla se Semenyaovou zajímavé souboje, ale vždy odešla poražena. Radovala se alespoň z titulu světové halové šampionky. Třetí ženou v pozadí byla Keňanka Margaret Wambuiová, která vystoupala na bronzový stupínek jak při HMS v Portlandu, tak i v Riu.

Keňa vrací úder Etiopii

Po loňském mílařském světovém rekordu Genzebe Dibabaové se očekávalo, že Etiopanka nebude mít konkurenci ani letos. Opak byl ovšem pravdou. Dibabaovou zbrzdilo zranění a nejvýraznější osobností světové patnáctky se stala Keňanka Faith Kipyegonová. Ze čtyř nejlepších světových časů jí patří hned tři a z Ria si odvezla i olympijské zlato, když v přímém souboji porazila právě Genzebe Dibabaovou. Na bronzový stupínek vystoupala zkušená Američanka Jennifer Simpsonová. Světovým tabulkám ovšem vládne jiná žena, a tou je Britka Laura Muirová. Její čas z Paříže 3:55.22 je zároveň i novým britským rekordem. Muirová získala na poslední chvíli i primát v Diamantové lize. Na olympijský cenný kov však nedosáhla. Halovou mistryní světa se stala Nizozemka Sifan Hassanová, která další medailový úspěch přidala i na mistrovství Evropy v Amsterdamu, kde doběhla stříbrná. Ve světových tabulkách figuruje časem 3:57.13 na třetím místě.

Pekelně rychlé vytrvalkyně

Dvěma nejdelším běžeckým disciplínám na dráze převážně dominovala Etiopanka Almaz Ayanová. Na pětce zaběhla tři nejrychlejší časy sezóny a v Římě zaostala výkonem 14:12.59 jen 1.44 vteřiny za světovým rekordem Tirunesh Dibabaové. Diamantová liga byla její doménou, ale zaváhání přišlo v ten nejméně vhodný okamžik. Na olympijských hrách v Riu její úsilí stačilo „pouze“ na bronz. Z titulu olympijské šampionky se tak mohla těšit Vivian Cheruiyotová z Keni, která navíc svůj úspěch ozdobila novým olympijským rekordem 14:26.17. Mezi tyto dvě běžkyně se ještě vklínila další Keňanka Hellen Obiriová, která tak potvrdila své postavení z letošních světových tabulek.

Na desítce byla Ayanová již stoprocentní. Vyhrála prestižní závod v Hengelu a vrchol přišel na olympiádě v Riu, kde předvedla velkolepé představení a doběhla si nejen pro zlato, ale i pro světový rekord, který časem 29:17.45 vylepšila o čtrnáct sekund. Národní rekord své země 29:32.53 zaběhla stříbrná Vivian Cheruiyotová a vynikající čas 29:42.56 vynesl bronz Tirunesh Dibabaové. Pod třicet minut se dostala i Alice Aprotová. V historicky nejrychlejším ženském závodě na 10000 metrů jí to však nestačilo na lepší než čtvrté místo.

Nový objev z Perského zálivu

Teprve devatenáctiletá Barhrajnka Rúth Jebetová v průběhu letošní sezóny pravidelně atakovala světový rekord Rusky Galkinové. Při svém olympijském triumfu v Riu jí k němu chyběl pouze 94 setin. Dočkala se na mítinku Diamantové ligy v Paříži, kde zaběhla 8:52.78 a ze světového historického maxima ukrojila více než šest vteřin, zároveň si zajistila i celkové vítězství v seriálu. V průběhu roku jí byla zdatnou soupeřkou Keňanka Hyvin Kyiengová, která si v Riu pověsila na krk stříbro a jen o jedinou setinu nepokořila hranici devíti minut na stýplu. Olympijský bronz putoval do Spojených států zásluhou Emmy Coburnové. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout